Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 11:00:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 Uhnitý meristém (vanda) 
Autor Zpráva

Registrován: pon 31. srp 2009 21:33:16
Příspěvky: 81
Příspěvek Uhnitý meristém (vanda)
Dobrý deň. Od januára tohoto roka mám dva hybridy vandy; jedná sa o veľmi mladé rastliny (5 rokov). Pestujem ich v košíku. Pred mesiacom som si všimol, že väčšej z nich zhnil rastový vrchol. Vrcholové listy odpadli. Rastline takisto začali pomaly odumierať korene a zostal len jeden rozvetvený na tri časti. Rastliny nerosím, polievam ponorením koreňov do dažďovej vody. Prosím poraďte mi. Ako sa rastline dá pomôcť? Je definitívne odpísaná (prepáčte mi za výraz) alebo sa dá niečo ešte robiť. Viem, že mesiac je pomerne krátka doba na to aby sa začalo niečo ešte diať, ale mám si s ňou dať nejakú námahu aby sa spamätala alebo ju jednoducho vyhodiť? Prikladám aj fotky, na ktorých je rastlina vybratá z košíka. Prepáčte mi ich nízku kvalitu.


pon 15. bře 2010 18:42:53
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Uhnitý meristém (vanda)
Tady jsem skeptik. Mechanické poškození vrcholu není ještě taková katastrofa. Začne obrážet boční výhony. Pokud by kořeny aktivně přirůstali, doporučil bych seříznout kus od vrcholu, obrazila by bokem. V tomto případě hrozí , že je napadena celá rostlina.


pon 15. bře 2010 19:39:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Uhnitý meristém (vanda)
Taky bych postupovala jako Mila,ještě bych ji ošetřila bud Previcurem nebo tradičně dřevěným uhlím,ale co dál,do čeho ji dát jestli do vlhkých hoblin,nevím..To určitě poradí další.. :P


pon 15. bře 2010 19:59:28
Profil

Registrován: pon 31. srp 2009 21:33:16
Příspěvky: 81
Příspěvek Re: Uhnitý meristém (vanda)
Ďakujem za rady. Ale prepáčte mi moju otázku. Tým odrezať kus pod vrcholom myslíte odrezať uhnitý vrchol? Myslím tým najvrchnejšie cca 3 listy.


pon 15. bře 2010 21:33:20
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. led 2009 1:28:54
Příspěvky: 309
Bydliště: Ústí nad Labem
Příspěvek Re: Uhnitý meristém (vanda)
možná to uřízni ještě o kousínek níž, aspoň na řezu uvidíš jestli je hnilobou postižená celá nebo ne.
Loňské léto nebylo nic moc a letos ta dlouhá zima . . . to není pro kytky nejlepší a asi nás ještě lecos zaskočí.


úte 16. bře 2010 12:59:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Uhnitý meristém (vanda)
Jo Previcur je prakticky jediný fungicid, co může pomoci. Působí ale jen na některé houby. Pokud je pletivo už mrtvé , tak samozřejmě nepomůže. Ale zkazit se tím nic nedá- navlhčením hlavně kořenů Previcurem.


úte 16. bře 2010 18:50:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: