Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 02. črc 2024 15:42:44



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 jak zachránit rostlinku 
Autor Zpráva

Registrován: pát 07. led 2011 10:05:22
Příspěvky: 1
Příspěvek jak zachránit rostlinku
Na Vánoce jsem dostala orchidej - Phalenopsis mini. Vypadala docela zdravě, byly na ní tři květy, jedno poupě se právě rozvíjelo, jedno poupě uvadalo. Do týdne zvadly obě poupata na bočním výhonku, pak začaly vadnout poupata i na hlavním výhonku, nyní vadnou už i květy. Před dvěma dny začaly žloutnout listy, které už opadly. Dnes jsem měla konečně čas, takže jsem chtěla orchidej přesadit..má však žluté kořeny (počátek hniloby?). Chtěla bych ji zachránit, je to moje první orchidej.

Byla prý koupena v době, když bylo venku -10 stupňů, je z Globusu, rostla v jakémsi mechu, který byl nacucaný vodou (dnes jsem to zjistila), ponořena do vody byla dvakrát - před Vánoci a kolem Silvestra. Stojí na stole kousek od okna, mimo radiátor v místnosti s 23 stupni C.

Prošla jsem si podobné příspěvky, ale moudrá jsem z nich nebyla...tak se nezlobte, že se opakuju :-)

Děkuji za rady. M.


Přílohy:
Poznámka: Kořeny
kořeny.jpg
kořeny.jpg [ 18.31 KiB | Zobrazeno 10222 krát ]
Poznámka: Vadnoucí květy
schnoucí květy.jpg
schnoucí květy.jpg [ 14.37 KiB | Zobrazeno 10222 krát ]
Poznámka: Žluté listy
listy.jpg
listy.jpg [ 14.47 KiB | Zobrazeno 10222 krát ]
pát 07. led 2011 17:26:26
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
Milá Martino.
Tutově došlo k přelití, může za to ta dřevitá vata v substrátu....nevím proč, ale vždy když jsem nějaký mini Phalaenopsis koupil, tak byl v této směsi, zřejmě má podpořit rozvoj kořenů, ale je strašně lehké tento extrémně nasákavý materiál vodou téměř nacucat, pak již stačí jen pár chladných nocí .... a dál, výsledek vidíte sama.
Rostlinu nechte tak ještě den oschnout, poté zasaďte do nového stejně velkého kvítníčku (nejlépe průhledný-dobrá kontrola prolití a stavu kořenů....suchý zdravý kořen je stříbrný se zelenou špičkou, mokrý kořen zezelená celý, žlutý až hnědý=začátek hniloby z přelití a nemožnosti oschnutí). Zasaďte tak , aby spodní listy byly těsně nad substrátem. Prolívat odstátou vodou jednou za týden, přebytek vody v podmisce slít pryč. Květináček umístěte do větší misky a podložte např. kouskem plochého polystyrenu, do podmisky je záhodno dolít vodu kvůli odparu a tím zlepšení vlhkosti okolo rostliny (vhodné pokud máte rostlinu poblíž topení)-viz příloha 1. Případně pokud používate ozddobné vnější kvítníky ( myšleno okrasné obaly bez děr) , můžete do něj vložit plastové perforované vyrovnávací dno (tak velké aby vznikl prostor mezi vnějším obalem a dnem květináče=zde proudí vzduch a lépe osychají kořeny po zálivce) a až na něj umístit kvítník s orchidejí.
příloha 2- foto vyrovnávacího dna (15 kč)


Přílohy:
Poznámka: miska s podložkami 01
P1073887.jpg
P1073887.jpg [ 107.33 KiB | Zobrazeno 10209 krát ]
Poznámka: miska s podložkami 02
P1073889.jpg
P1073889.jpg [ 107.5 KiB | Zobrazeno 10209 krát ]
Poznámka: vyrovnávací dno do ozdobných kvítníků
P1073885.jpg
P1073885.jpg [ 102.89 KiB | Zobrazeno 10209 krát ]
pát 07. led 2011 18:09:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
hnijící ostříhat a zasypat(drcené dřevěné uhlí),květ také(dát do vázičky) a dát do kůrového substrátu,týden nezalívat určitě a pak dle potřeby viz prostudovat téma zálivka :twisted:

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


pát 07. led 2011 18:14:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
Martino, těch 23 st je i dost a je tam suchý vzduch to určitě,jinak dejte ho pod vlažnou vodu a pořádně prolijte tak, aby všechen rašeliník šel pryč. Pak ho zasaďte do hrubého substrátu z kůry a dál jak je výše uvedeno....Věra


pát 07. led 2011 20:42:30
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 13. říj 2010 23:55:50
Příspěvky: 16
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
Dobrý večer,
dnes som kúpila nejaké orchidey a nanešťastie som doma zistila, že dve z nich majú veľmi biedny koreňový systém, 1-2 ako-tak vyzerajúce korienky. Obe orchidey som očistila a vložila do čistého rašeliníka a dala som ich do menšieho plastového boxu s menším vetracím otvorom na boku. Na spodku sú vlhké servítky. Chcela by som sa opýtať, či je to vhodný spôsob záchrany, alebo mám radšej zvoliť iný. Jedná sa o ozaj drobné kusy Aerangis fastuosa a Dendrobium lindleyi. Ďakujem.

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGal ... cf9be92b8d


sob 05. úno 2011 18:47:48
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
Já myslím, že by to mělo fungovat.
Pavel


sob 05. úno 2011 19:06:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 13. říj 2010 23:55:50
Příspěvky: 16
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
Zdá sa, že rastlinky sa dávajú do poriadku, vyháňajú nové korienky, na foto spomínané dendrobium:
http://img37.picoodle.com/i52e/ibexgoat ... _u8tln.jpg


pon 14. úno 2011 14:49:52
Profil

Registrován: sob 12. úno 2011 23:09:59
Příspěvky: 2
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
Dobrý večer, potřebuji radu, dostala jsem cymbidium jako dárek ale začaly mi postupně žloutnout a usychat listy,mám ji v chladnu cca 15°C, zálivka jednou za 14 dní, občas rosím,je po odkvětu, už mi takhle uschlo jedno cymbidium, prosím pomoc :(


pon 14. úno 2011 19:18:06
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
wollkerova píše:
Dobrý večer, potřebuji radu, dostala jsem cymbidium jako dárek ale začaly mi postupně žloutnout a usychat listy,mám ji v chladnu cca 15°C, zálivka jednou za 14 dní, občas rosím,je po odkvětu, už mi takhle uschlo jedno cymbidium, prosím pomoc :(

Chtělo by to fotku.
Ale jinak je v první řadě třeba prověřit rychlost vysychání. Ideální je pro tento účel dřevěná špejle zapíchnutá v substrátu. Podle ní spolehlivě zjistíte v jakém stavu substrát je a kdy znovu rostlinu zalít. Také zkuste zakývat pahlízami, abyste zjistila, jak dobře je rostlina zarostlá v substrátu. Pokud "sedí" pevně, je kořenový systém v pořádku, pokud se bude silně kymácet, jsou kořeny v háji. Pokud je rostlina v transparentním květináči, budou zdravé krémově bílé kořeny vidět. Teprve až zjistíte stav kořenového systému a substrátu, tak bude možné vybrat další postup.
Hezký den
Pavel


pon 14. úno 2011 19:31:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 19. bře 2011 15:59:12
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: jak zachránit rostlinku
vedeli by ste mi niekto poradit ci sa daju zachranit tieto phalaenopsis
prva ma listy po okrajoch a zospodu do fialova
a tej druhej zacali zltnut listy a sa mi zda ze korene u oboch su akokeby vysusene
skuste sa pozriet a poradit dakujem


Přílohy:
orch1.jpg
orch1.jpg [ 95.62 KiB | Zobrazeno 9794 krát ]
orch2.jpg
orch2.jpg [ 115.73 KiB | Zobrazeno 9794 krát ]
ned 20. bře 2011 8:24:16
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: