forum.orchidej.cz
http://forum.orchidej.net/

škůdce
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=22&t=618
Stránka 1 z 8

Autor:  Irena [ sob 13. úno 2010 12:17:19 ]
Předmět příspěvku:  škůdce

Dobrý den, před týdnem jsem si koupila svou první orchidej-mini phalenopsis. Dnes jsem jí poprvé ponořila na 2min do vody. V té zůstali asi milimetroví broučci-snažili se na hladině vody vyskakovat. Byli světle šedí, poté jsem vyndala rostlinu z plastového květináče a na substrátu byli vidět ještě menší bílí, rychle se schovávali do substrátu-ten je asi z 1/3 tvořen z mechu, spodní část-2/3 jsou asi piliny, nebo něco takového. Snažila jsem se je vyfotit, ale jsou příliš malý... Rostlina jinak vypadá zdravě, žádné pavučinky, ani poškození listů.
Prosím o radu, co mám dělat?
Děkuji Irena

Autor:  wiolan [ sob 13. úno 2010 13:06:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

chvostoskoci. Vyskytují se tam, kde je vlhko.
V malé míře rostlině neublíží. Doporučuju rostlinu přesadit do čisté hrubé borové kůry, Phalaenopsis nepotřebuje ani mech, ani piliny.
Zalévat střídmě, mezi zálivkami nechat substrát vyschnout. Orchideji spíš ublížíte přemokřením než suchem. ;)

Autor:  Irena [ sob 13. úno 2010 15:09:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Děkuji za odpověď. Rostlina je v květu, má ještě i nerozvitá poupátka, mám s přesazením počkat až odkvete, nebo mám jednat raději rychle?

Autor:  wiolan [ sob 13. úno 2010 16:06:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

záleží na tom, jak moc jsou chvostoskoci rozmnožení. Obvykle stačí nechat substrát pořádně vyschnout. Pokud jinak rostlina nestrádá, nechala bych to až po odkvětu. Přesazením byste o květní stvol nejspíš přišla. Pokud je potřeba orchidej zez dravotních důvodů přesadit v květu, doporučuju květní stvol ustřihnout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.
Rozhodně ale i po přesazení je nutné upravit zálivku tak, aby substrát nebyl přemokřený, jinak tam máte broučky znova. ;)

Autor:  Banany [ čtv 18. úno 2010 19:13:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Vyskytli se mi na orchidejích tyhle škůdci, znáte je někdo? Jak se jich zbavit?
Díky za každou radu

Přílohy:
nnorch1.JPG
nnorch1.JPG [ 66.19 KiB | Zobrazeno 8665 krát ]

Autor:  jirka [ čtv 18. úno 2010 19:15:26 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Koukni tady: http://www.orchidej.net/bestiar/skudci.html

Autor:  wiolan [ čtv 18. úno 2010 19:59:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Banany píše:
Vyskytli se mi na orchidejích tyhle škůdci, znáte je někdo? Jak se jich zbavit?
Díky za každou radu

červci

Autor:  nina [ čtv 18. úno 2010 22:36:26 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Zbavovala jsem se jich tak, že jsem si vzala párátko, papírový kapesníky, lupu, vynesla jsem všechny kytky ven na zahradu a jednu po druhý jsem prohlížela, velmi pečlivě, neboť ty mrchy jsou ve květech, mezi poupaty, v paždí listů a prostě zalezou, kam se dá. No a jednu potvoru po druhý jsem mechanicky likvidovala. Některý jsem musela pěkně vyšťourat. Je fakt, že to trvalo skoro rok, než jsem se jich zbavila. Ale dneska jsou všechny kytky čisťounký, no, teď jsem objevila nějaké mšice, ale to není takový problém. Taky likvidace více méně mechanicky.Ještě pro jistotu trochu nějakého postřiku. Ale ten opravdu jen trochu.

Autor:  Mila.J [ pát 19. úno 2010 17:05:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Jednotlivé čevce nerozeznám, standartně se na ně používají systémové insekticidy, v současné době na trhu jen Mospilan a Calipso. Případně kdo sežene Confidor.
Slyšel jsem, ale nezkoušel metodu- do dotykového insekticiu přidat trochu líhu. Snad že líh rozpustí voskové zámotky a tím škůdce odhalí , čímž přestanou být chráněni působení dotykových insekticidů.

Autor:  ivag [ pát 19. úno 2010 18:02:21 ]
Předmět příspěvku:  Re: škůdce

Já je také měla, musím k tomu říct, že to šlo opravdu těžce, než jsem na to přišla, ale podařilo se...osvědčilo se mi nejvíce otřít vše lékařským líhem, přesazet, ale ještě před tím pořádně oprat kořeny...je jich všude plno, ani to není vidět. Vylezou zas po nějaké době. Také jsem ještě pro větší úspěšnost postříkala agrionem. Radili mi také namočit ušní čistítko do oleje a stírat. Místa kde se natře olej, tak potom znemožňují dalšímu výskytu červců...ale zase jsou listy mastné. No mohu říct, že od léta mám pokoj.

Stránka 1 z 8 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/