Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 19. bře 2024 5:26:49



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Houby v substrátu 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Asi plíseň na kouskách substrátu(kůře)
Jak jsem už myslím psal, nový substrát zaleju vřelým roztokem močoviny- malá lžička na litr. Kdysi to myslím doporučoval p.Zákrejs, právě kvůli rozmnožení hub po zasazení, které prý rostlinám blokují zpočátku dusík, nežli se v něm vytvoří jakási rovnováha.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 20. lis 2011 15:04:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Asi plíseň na kouskách substrátu(kůře)
Paphio píše:
Jak jsem už myslím psal, nový substrát zaleju vřelým roztokem močoviny- malá lžička na litr. Kdysi to myslím doporučoval p.Zákrejs, právě kvůli rozmnožení hub po zasazení, které prý rostlinám blokují zpočátku dusík, nežli se v něm vytvoří jakási rovnováha.

Četl jsem a byl to opravdu pan Zákrejs, kdo to doporučuje. Já používám spíše hrubý substrát a děrované květináče, takže s houbami často problémy nemívám, spíše u zemních druhů a tam to neřeším, pokud to není esteticky nutné, plesnivýpovrch substrátu někdy doma evypadá hezky a pokud jsou kytky venku, tak mi to neva.

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


ned 20. lis 2011 15:46:43
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Asi plíseň na kouskách substrátu(kůře)
Jedno je jisté, houby napomáhají rychlejšímu rozpadu substrátu a už z toho důvodu by se měly v bujení omezit.
Jinak s nimi ale také moc nebojuji.
Jo, houbová onemocnění orchidejí je už něco jiného.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


ned 20. lis 2011 17:02:23
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Asi plíseň na kouskách substrátu(kůře)
Čistě anorganické substráty se u orchidejí příliš neosvědčily, používá se nejčastěji kůra. A to právě proto, že v ní bují houby. To je pro rostliny přirozené.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 20. lis 2011 17:40:46
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Houby v substrátu
Občas mi rozšiřující se houby v substrátu poškozují rostliny. To se týká donesených , nepřesázených rostlin. Většinou sázených v čisté kůře. Ano, propařená kůra má větší tendenci podléhat rozvoji hub. Právě tato kůra, pokud je použita jako jediná složka substrátu, bývá napadána nejvíc. Omezit tohle riziko lze mícháním vícesložkového substrátu. Běžně používáný substrát kůra + čipsy už tím trpí míň. I míchání jiných druhů kůry je odolnější. Každá organická složka má zvýšené riziko na jiné houby. V případě směsi je potenciál šíření těchto hub snížen.
Osobně používám míchaný substrát i s neorganickými částmi. Což tohle riziko snižuje na minimum.
Je to dost věc zálivky, vlhkosti atd. Potenciál šíření je ale jednou z daných vlastností konkrétního substrátu.


ned 20. lis 2011 22:24:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Houby v substrátu
Jestli to jsou houby. V jemném nebo příliš rozloženém starém substrátu se mohou množit anaerobní bakterie, které způsobují hnití kořenů.
Pro Paphiopedila přidávám lávovou drť a pemzu, někdy vápenec.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 21. lis 2011 3:38:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Houby v substrátu
U mích zmíněných problémů se nejedná zpravidla o rozložený substrát. Bývají to nezapěstované oddělky, většinou s nevalnými kořeny, které pěstitel zasadí do čisté kůry a prodá. Pokud je nepřesadím, koleduji si o malér. Je podstatný rozdíl, jestli se jedná při sázení o vitální statnou rostlinu, nebo mizerný oddělek.
Dle mého názoru, co jsem moh odpozorovat, statná rostlina, pokud začne brzy růst, dokáže si s houbami ve svém substrátu poradit sama. Jednak tím, že aktivně odebírá vodu, tím zabraňuje trvalému přemokření. Potom také vlastní chemií. Nechci tu teď rozvádět symbiotické vztahy, ani vše důkladně neznám. Prostě zdravou rostliny ty houby nepoškodí, uhlídá si je. Chcípáček je jim vydám na milost. O co se jedná, jestli plísně, houby, které houby nevím. Když se vyjímečně objeví nějaká houba u statné rostliny, jsem celkem klidný. U čerstvě zasazených oddělků už nikoli. Nutno poznamenat, že takové oddělky kupujem často.
Jeden z potenciálních důvodů těchto problémů je ten, že takto zasazený oddělek neodebírá vodu, kůra drží vody hodně, vzniká přemokření. Kořeny trpí také přemokřením. Těžko pak tvdit, do jaké míry kořeny poškodily houby , do jaké voda. V zásadě mne to netrápí. Jestli nahlížet na tyhle šířící se houby jako na signalizaci problému, nebo jako na viníka.


pon 21. lis 2011 19:25:28
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Houby v substrátu
Pokud se jedná o oddělky s mizernými nebo žádnými kořeny, je třeba je nejmíň na 3 měsíce dát do skleníku (používám přikryté akvárium) nehnojit a téměř nezalévat. Povrch subsrátu pokryji rašeliníkem a teprve když zbělá tak povrch porosím.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne stř 23. lis 2011 11:33:31, celkově upraveno 1



pon 21. lis 2011 23:03:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Houby v substrátu
Paphio píše:
Pokud se jedná o oddělky s mizernými nebo žádnýni kořeny, je třeba je nejmíň na 3 měsíce dát do skleníku (používám přikryté akvárium) nehnojit a téměř nezalévat. Povrch subsrátu pokryji rašeliníkem a teprve když zbělá tak povrch porosím.

To určitě, pokud jsou kořeny velmi špatné. Pak ani já je do substrátu přímo nedávám. Jenže mezi velmi špatnými a velmi dobrými rostlinami, je velká skupina ne zcela valných, které do substrátu dám, ale hledím do jakého substrátu.


úte 22. lis 2011 19:08:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 21. úno 2014 23:24:30
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Houby v substrátu
Ahoj potřeboval bych pomoct, na kořenech orchidejí jsem objevil asi nějakou houbu, vypadá to jak hnědé kousky molitanu přisáté na kořenech. díky :)


pát 21. úno 2014 23:33:09
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron