Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 8:31:35



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Oranžový povlak na Vandě 
Autor Zpráva

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Po dvou dávkách Vertimecu roztoč stále přítomen. Kytka žloutne a chcípá. Vertimec ji zřejmě zasadil poslední direkt.


čtv 25. úno 2021 14:44:55
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Žádné orchideji jsem ještě vertimecem neublížil a to jsem jich stříkal hromady! Poškozené zóny obvykle nezmizí.


stř 03. bře 2021 19:46:44
Profil ICQ

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Karlos píše:
Žádné orchideji jsem ještě vertimecem neublížil a to jsem jich stříkal hromady! Poškozené zóny obvykle nezmizí.


Vertimec na to neměl vliv. Kytku zahubil roztoč. Vertimec s nim akorát nic neudělal (trochu omezil výskyt, ale výskyt byl i po dvou postřikách)


čtv 04. bře 2021 3:29:19
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Je i stará metoda bez postřiků a velmi účinná. Stačí se zamyslet vezme se dektura větší než květináč, prostřihne se uprostřed díra velikosti kmínku a samozřejmě se dektura od této díry prostřihne do jedné ze stran. Navlékne se na kmínek tak, aby ležela na květináči a bránila vysypání substrátu. Rostlina se obrátí vzhůru nohama a celá až po dekturu se ponoří do vody Pod dekturu se dají dvě laťky které jsou přes celou nádobu s vodou a brání pádu rostliny do nádoby. Tak se to ponechá 24 hodin ponořené a roztoč i sviluška tuto koupel nepřežijí. Po vytažení se zbytek kmínku a povrch substrátu zarosí denaturovaným lihem bez ředění a je hotovo. Jak jednoduché, že?


čtv 04. bře 2021 11:25:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Míra píše:
Je i stará metoda bez postřiků a velmi účinná. Stačí se zamyslet vezme se dektura větší než květináč, prostřihne se uprostřed díra velikosti kmínku a samozřejmě se dektura od této díry prostřihne do jedné ze stran. Navlékne se na kmínek tak, aby ležela na květináči a bránila vysypání substrátu. Rostlina se obrátí vzhůru nohama a celá až po dekturu se ponoří do vody Pod dekturu se dají dvě laťky které jsou přes celou nádobu s vodou a brání pádu rostliny do nádoby. Tak se to ponechá 24 hodin ponořené a roztoč i sviluška tuto koupel nepřežijí. Po vytažení se zbytek kmínku a povrch substrátu zarosí denaturovaným lihem bez ředění a je hotovo. Jak jednoduché, že?


Rostlina květináč neměla. Byla pěstována volně v košíku. Takže stačí 24h ji dat do nádoby s vodou a je po roztoči? Abych pro příště vyzkoušel?


čtv 04. bře 2021 14:45:11
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Tak pak klidně celou. Navíc do vody přidat trochu smáčedla. Platí to na hodně škůdců mimo vlnatky, kde musíte nejdříve zničit vatičku lihem. No pokud neměla substrát a napadl ji škůdce, tak se pak nedivte, že Vám zařvala. Kdepak asi měla doplňovat sílu, kterou jí bral škůdce. Takhle ji pěstují k prodeji a nebo tam, kde běžně roste a mohou si to dovolit. U nás takto pěstované jen živoří a pokud rostou jen díky namáčení, tak jen pár let. Já je mám přes 40 let a už jsem je musel omladit zasazením nových výhonů, protože už se mi opíraly o sklo ve výšce 2.2 metru.


čtv 04. bře 2021 21:08:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Míra píše:
Tak pak klidně celou. Navíc do vody přidat trochu smáčedla. Platí to na hodně škůdců mimo vlnatky, kde musíte nejdříve zničit vatičku lihem. No pokud neměla substrát a napadl ji škůdce, tak se pak nedivte, že Vám zařvala. Kdepak asi měla doplňovat sílu, kterou jí bral škůdce. Takhle ji pěstují k prodeji a nebo tam, kde běžně roste a mohou si to dovolit. U nás takto pěstované jen živoří a pokud rostou jen díky namáčení, tak jen pár let. Já je mám přes 40 let a už jsem je musel omladit zasazením nových výhonů, protože už se mi opíraly o sklo ve výšce 2.2 metru.


Já ty co mají nějakou úměrnou velikost kořenů do substrátu zasadím, ale kytku co má metr a půl kořenů do ničeho nenarvu. Možná tak do nějakého barelu. Sílu by měla brát z rosení, ale škůdce ji dal zabrat, podle mě ani nebyl problém samotný škůdce, ale škůdce je brána hnilob, infekcí a pak kytka zařve. No nic, už je v popelnici.

Na puklice to asi také nebude zabírat a je třeba lihem rozrušit pouzdro.


pát 05. bře 2021 3:07:56
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Připomínám nutnost postřiky střídat. Maximální počet ročně je uveden v návodu, i intervaly. I tak je lepší druhý postřik udělat něčím s jinou účinnou látkou.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 05. bře 2021 13:12:41
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Paphio píše:
Připomínám nutnost postřiky střídat. Maximální počet ročně je uveden v návodu, i intervaly. I tak je lepší druhý postřik udělat něčím s jinou účinnou látkou.


Vertimec jsem tento rok nepoužil. První dávka Vertimec, za dalších 7 dní druhý postřik Vertimecem a pojišťovací postřik za dalších 7 dní Nissorunem. Škůdce to zredukovalo, ale výskyt tam pořád byl. Škoda, že jsem nevyfotil kytku před vyhozením. Oloupal jsem z ni některé listy a pod odkrytým listem na kmínku byly škůdci v dost velkém množství. Je vidět, že ani jeden z postřiku nepůsobí systémově, ale pouze kontaktně.


pát 05. bře 2021 14:54:05
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
martinmartin píše:
Míra píše:
Tak pak klidně celou. Navíc do vody přidat trochu smáčedla. Platí to na hodně škůdců mimo vlnatky, kde musíte nejdříve zničit vatičku lihem. No pokud neměla substrát a napadl ji škůdce, tak se pak nedivte, že Vám zařvala. Kdepak asi měla doplňovat sílu, kterou jí bral škůdce. Takhle ji pěstují k prodeji a nebo tam, kde běžně roste a mohou si to dovolit. U nás takto pěstované jen živoří a pokud rostou jen díky namáčení, tak jen pár let. Já je mám přes 40 let a už jsem je musel omladit zasazením nových výhonů, protože už se mi opíraly o sklo ve výšce 2.2 metru.


Já ty co mají nějakou úměrnou velikost kořenů do substrátu zasadím, ale kytku co má metr a půl kořenů do ničeho nenarvu. Možná tak do nějakého barelu. Sílu by měla brát z rosení, ale škůdce ji dal zabrat, podle mě ani nebyl problém samotný škůdce, ale škůdce je brána hnilob, infekcí a pak kytka zařve. No nic, už je v popelnici.

Na puklice to asi také nebude zabírat a je třeba lihem rozrušit pouzdro.

Na puklice to zabírá také, protože nemohou dýchat ale u červců se v té vatičce drží vzduch a vatička je voskovitá tak nebere vodu, takže to relativně přežijí. A rosení kořenů Vand není žádná výživa pokud se nerosí na list naředěným hnojivem a také na kořeny ale Vanda nemá ráda rosení na list. Větší Vandy mají větší kořenový systém ale ne všechny kořeny musí jít do substrátu. Navíc stačí kořeny na několik hodin namočit do vlahé vody a oni trochu změknou, takže se tolik nelámou pokud se opatrně stáčí do nádob, které u nich jsou vždycky větší. Pokud mají substrát, tak kořeny mají sílu prstu a samozřejmě i celá rostlina je zcela jiná.


Přílohy:
P1120854.JPG
P1120854.JPG [ 106.23 KiB | Zobrazeno 2208 krát ]
pát 05. bře 2021 20:48:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: