Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:32:11



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Oranžový povlak na Vandě 
Autor Zpráva

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Míra píše:
martinmartin píše:
Míra píše:
Tak pak klidně celou. Navíc do vody přidat trochu smáčedla. Platí to na hodně škůdců mimo vlnatky, kde musíte nejdříve zničit vatičku lihem. No pokud neměla substrát a napadl ji škůdce, tak se pak nedivte, že Vám zařvala. Kdepak asi měla doplňovat sílu, kterou jí bral škůdce. Takhle ji pěstují k prodeji a nebo tam, kde běžně roste a mohou si to dovolit. U nás takto pěstované jen živoří a pokud rostou jen díky namáčení, tak jen pár let. Já je mám přes 40 let a už jsem je musel omladit zasazením nových výhonů, protože už se mi opíraly o sklo ve výšce 2.2 metru.


Já ty co mají nějakou úměrnou velikost kořenů do substrátu zasadím, ale kytku co má metr a půl kořenů do ničeho nenarvu. Možná tak do nějakého barelu. Sílu by měla brát z rosení, ale škůdce ji dal zabrat, podle mě ani nebyl problém samotný škůdce, ale škůdce je brána hnilob, infekcí a pak kytka zařve. No nic, už je v popelnici.

Na puklice to asi také nebude zabírat a je třeba lihem rozrušit pouzdro.

Na puklice to zabírá také, protože nemohou dýchat ale u červců se v té vatičce drží vzduch a vatička je voskovitá tak nebere vodu, takže to relativně přežijí. A rosení kořenů Vand není žádná výživa pokud se nerosí na list naředěným hnojivem a také na kořeny ale Vanda nemá ráda rosení na list. Větší Vandy mají větší kořenový systém ale ne všechny kořeny musí jít do substrátu. Navíc stačí kořeny na několik hodin namočit do vlahé vody a oni trochu změknou, takže se tolik nelámou pokud se opatrně stáčí do nádob, které u nich jsou vždycky větší. Pokud mají substrát, tak kořeny mají sílu prstu a samozřejmě i celá rostlina je zcela jiná.


Jak říkám, mám menší Vandy normálně v nádobách. Že bych pozoroval lepší růst kořenů nebo mohutnější růst rostliny, to si nemyslím. Akorát je s nimi méně starostí. Na jaře zkusím nějakou velkou přesadit do květináče. To je zajímavé, že to funguje i na puklice přes onu voskovou obálku, to bych nečekal, ale dobré vědět. Určitě to někdy vyzkouším. Jestli se můžu zeptat co máte za substrát u Vand, že vám tak bujně rostou?


pát 05. bře 2021 23:37:05
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Hodně hrubou borovou kůru 3 díly, 2 díly dřevěnného uhlí a jeden díl vláknité rašeliny. Jinak je mám v chladném skleníku přes zimu a zálivka tak jednou za 14 dní ale jen cvrknout. Od března zálivka podle vlhkosti substrátu ale začínám hnojit 1x za 14 dní.


sob 06. bře 2021 10:44:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Míra píše:
Hodně hrubou borovou kůru 3 díly, 2 díly dřevěnného uhlí a jeden díl vláknité rašeliny. Jinak je mám v chladném skleníku přes zimu a zálivka tak jednou za 14 dní ale jen cvrknout. Od března zálivka podle vlhkosti substrátu ale začínám hnojit 1x za 14 dní.


Děkuji. Chladný skleník znamená cca kolik teplotu? Já do substrátu pro vandy nedávám vláknitou rašelinu, ale mohu vyzkoušet. Nevyplaví se vám zálivkou z květináče časem?


sob 06. bře 2021 16:23:02
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Nevyplaví. Splavuje se ta normální, která je později jen ve spodní části, kde je přemokřená a tam uhnívají kořeny. Nejlépe zalít ( ne namočit) až když je substrát defakto vyschlý nikoliv přeschlý. V zimě teplota den okolo 17-18°C noc 10-12°C. V každém případě ale hodně světla.


sob 06. bře 2021 18:17:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Paphio píše:
Připomínám nutnost postřiky střídat. Maximální počet ročně je uveden v návodu, i intervaly. I tak je lepší druhý postřik udělat něčím s jinou účinnou látkou.

A hlavně také postupovat od slabšího k většímu dryáku. Tedy tak to šlo dříve například od Omite k Ultracitu.


sob 06. bře 2021 18:20:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Míra píše:
Nevyplaví. Splavuje se ta normální, která je později jen ve spodní části, kde je přemokřená a tam uhnívají kořeny. Nejlépe zalít ( ne namočit) až když je substrát defakto vyschlý nikoliv přeschlý. V zimě teplota den okolo 17-18°C noc 10-12°C. V každém případě ale hodně světla.


10-12 docela se divím, že 10-12 stupňů v zimě rozchodí. Mám koupenou pobaltskou rašelinu a stejně se zplavuje. Kde kupujete správnou rašelinu? Já měl dříve pytel pobaltské a byla super, tu co jsem koupil teď hrůza s tou předchozí to nemá nic společného.


sob 06. bře 2021 23:19:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
10C v noci zvládají i teplé Vandy. Ani si nevybavuji žádné druhy, které by to ohrožovalo. Pokud je přes den víc.


ned 07. bře 2021 0:47:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
martinmartin píše:
Míra píše:
Nevyplaví. Splavuje se ta normální, která je později jen ve spodní části, kde je přemokřená a tam uhnívají kořeny. Nejlépe zalít ( ne namočit) až když je substrát defakto vyschlý nikoliv přeschlý. V zimě teplota den okolo 17-18°C noc 10-12°C. V každém případě ale hodně světla.


10-12 docela se divím, že 10-12 stupňů v zimě rozchodí. Mám koupenou pobaltskou rašelinu a stejně se zplavuje. Kde kupujete správnou rašelinu? Já měl dříve pytel pobaltské a byla super, tu co jsem koupil teď hrůza s tou předchozí to nemá nic společného.

Naprosto bezproblémově to přežívá i Vandanthe což jsou kříženci z nejteplejších oblastí. Mám ještě zbytek rašeliny z dřívějška ale dojde. Jo copak je dnes poctivé?


ned 07. bře 2021 10:38:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Míra píše:
martinmartin píše:
Míra píše:
Nevyplaví. Splavuje se ta normální, která je později jen ve spodní části, kde je přemokřená a tam uhnívají kořeny. Nejlépe zalít ( ne namočit) až když je substrát defakto vyschlý nikoliv přeschlý. V zimě teplota den okolo 17-18°C noc 10-12°C. V každém případě ale hodně světla.


10-12 docela se divím, že 10-12 stupňů v zimě rozchodí. Mám koupenou pobaltskou rašelinu a stejně se zplavuje. Kde kupujete správnou rašelinu? Já měl dříve pytel pobaltské a byla super, tu co jsem koupil teď hrůza s tou předchozí to nemá nic společného.

Naprosto bezproblémově to přežívá i Vandanthe což jsou kříženci z nejteplejších oblastí. Mám ještě zbytek rašeliny z dřívějška ale dojde. Jo copak je dnes poctivé?


Děkuji za informace, zase jsem o něco moudřejší že můžu jít s Vandama teplotně níže než jsem myslel. Už nejen dobrá kůra ale i rašelina bude problém. Dvě poslední balení údajně vláknité pobaltské šly do borůvek. Tak kdybyste natrefil na něco vhodného a měl tip, tak bych byl vděčný za sdílení ať nevyzkouším vše dostupné.


ned 07. bře 2021 17:19:04
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Oranžový povlak na Vandě
Na vajíčka Vertimec nezabírá, raději počkejte déle.


ned 07. bře 2021 23:45:24
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron