Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 11:40:14



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
 Škodca? 
Autor Zpráva

Registrován: ned 21. zář 2008 20:50:25
Příspěvky: 1
Příspěvek Škodca?
Dobrý deň. Potrebujem súrne poradiť. Pred dvoma týždňami som našla na liste phalaenopsisu malé fliačiky. Majú žltú farbu a v strede každého je hnedá bodka. Najprv to mala len jedna orchidea, ale dnes som si všimla, že sa to prenieslo aj na ďalšie tri. Tieto fľaky sa nachádzajú na koncoch rastliny a niektoré sú aj trochu lepkavé. Neviem či je to nejaká huba alebo iná choroba. Neviete mi poradiť, čo to je a ako to mám odstrániť, aby sa to nerozširovalo ďalej? Pozerala som tie listy aj pod lupou, ale žiadneho "živočícha" som tam nevidela. Tie hnedé bodky sú vo vnútri dužiny listu. Nie sú zhora alebo z dolnej strane listu. Ale všimla som si, že do každého toho fliačiku je spravená malá dierka. A tak som rozmýšľala, či nemohol nejaký škodca prepichnúť list a do vnútra naklásť vajíčka a to by boli tie hnedé bodky. Niekto mi radil, že mám tie listy odrezať, lenže už to mám na štyroch orchideách a na všetkých ich listoch. A keby ich odrežem, vyzerali by riadne zdemolované. Tak tento radikálny zásah spravím až v prípade úplnej núdze. Chcem ich zachrániť, úplne všetky sú krásne, idú mi kvitnúť, jedna má už skoro metrový výhonok a maličké puky. Neviem si predstaviť, že by mi vyhynuli..


ned 21. zář 2008 20:57:37
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Škodca?
Kacciccka,
zdá se, že problém je natolik nejednoznačný, že se nikdo nechce pustit do odpovědi, protože by to nebylo jiného než čirá spekulace. Požádal jsem o radu dva zkušené kamarády a ani Ti se v tomto případě nechtějí pouštět na tenký led. Jeden z nich píše: "Vypadá to, že nějaký škůdce to ochutnal a pak následně se do toho pustily houby, ale není zřejmé, jak dlouho se to vyvíjelo, jak to skutečně vypadá atd. Na tohle se nedá seriózně odpovědět."
Takže snad jediná rada, zkuste poškozené listy vyfotit a přiložit (nejlépe k původnímu příspěvku) a uvidíme jestli se dostaneme dál.
Hezký den
Pavel


pát 26. zář 2008 9:58:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Příspěvek Re: Škodca?
Asi se jedná o houbové onemocnění, mě se to stalo na orchideích také, ale tmavé skvrny mám větší. Když se na listech objeví, jsou z obou stran a zvětšují se. Nikdo mi ale zatím neporadil. Z literatury jsem vyčetla že se jedná o houbové onemocnění, ale o jaké, co ho vyvolává a jak proti tomu bojovat, jsem nikde nenašla.


úte 03. úno 2009 20:59:45
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Škodca?
Blanka,
houbové choroby jsou tak specifická záležitost která je v amaterských podmínkách řešitelná snad jen z několika procent. Každá houba na úspěšné vyléčení potřebuje dost přesnou identifikaci. Bez profesionálních znalostí a technického vybavení je malá naděje na určení.Musíte se spolehnout na širokospektrální přípravky ve vyšší koncentraci (namíchání kašičky) na zasažené místo. Nejlepší je prevence . NEMLŽIT ROSTLINY. !!! Jsou to nevhodné způsoby pěstování. Jediné opodstatněné je mlžení po přesazení v délce tak 3-4 týdny. Naopak dva tři postřiky širokopásmovým fungicidem během roku je dobrá prevence máte- li více rostlin pohromadě.


stř 04. úno 2009 22:19:17
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: