Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:04:40



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
 Odumírání listů od špičky- houba 
Autor Zpráva

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Už jsem tady jednou psal, že ve velmi dobré knize od Soukupa o výživě rostlin se tvrdí, že odumírání listů od špičky je příznak nedostatku fosfátu. Já jsem nedostatek fosfátu vyvolal u kříženců phalú a výsledkem bylo prodloužení internodií na asi 5 cm a světlé listy- rostlina vypadala jako kdyby si pobyla dlouhou dobu v silném stínu. Některé příznaky se ale liší u různých druhů nebo rodů- třeba nedostatek draslíku, jiné jsou vždycky podobné např. nadbytek dusíku. Na houbu u Dendrobia soudím podle akce Horizonu a nákaze asi tří listů u sousedního D. thyrsiflora.


čtv 28. zář 2017 19:27:22
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
mácha píše:
Už jsem tady jednou psal, že ve velmi dobré knize od Soukupa o výživě rostlin se tvrdí, že odumírání listů od špičky je příznak nedostatku fosfátu. Já jsem nedostatek fosfátu vyvolal u kříženců phalú a výsledkem bylo prodloužení internodií na asi 5 cm a světlé listy- rostlina vypadala jako kdyby si pobyla dlouhou dobu v silném stínu. Některé příznaky se ale liší u různých druhů nebo rodů- třeba nedostatek draslíku, jiné jsou vždycky podobné např. nadbytek dusíku. Na houbu u Dendrobia soudím podle akce Horizonu a nákaze asi tří listů u sousedního D. thyrsiflora.

Houba to asi bude. Mne by ale zajímalo, proč na špičkách vzniká. Někdy to ale dělají i rostliny na lokalitách.


pát 29. zář 2017 8:30:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Na mladých listech katlejí se v přední části listu objeví černé sqrny, vypadá to jako spálení. Sqrna je jakoby na líci listu teprve časem je skrz. Po odříznutí části listu se často objeví znovu. Je to spálení, fyziologická porucha z nedostatku/nadbytku něčeno nebo houba/bakterie či nějaká kombinace??


Přílohy:
IMG_20171001_103351.jpg
IMG_20171001_103351.jpg [ 41.28 KiB | Zobrazeno 4581 krát ]
rub.jpg
rub.jpg [ 45.62 KiB | Zobrazeno 4581 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
ned 01. říj 2017 8:04:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Já bych si tipl že je to houbové onemocnění které nastalo nepříznivými podmínkami v pěstebním zařízení. Asi se dalo do souvislosti několik nepříznivých faktorů jako: Nevyzrálé pletivo, malá cirkulace vzduchu, vyšší vlhkost, delší doba osychání listu při nižší teplotě atd. U sebe bych to stříkl něčím proti houbovým chorobám a snažil bych se kytku držet sušeji a tepleji. Něco jako nedostatky či přebytky prvků v substrátu nejsem schopen poznat snad kromě chlorózy.


ned 01. říj 2017 11:00:49
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Já bych si tipl že je to houbové onemocnění které nastalo nepříznivými podmínkami v pěstebním zařízení. Asi se dalo do souvislosti několik nepříznivých faktorů jako: Nevyzrálé pletivo, malá cirkulace vzduchu, vyšší vlhkost, delší doba osychání listu při nižší teplotě atd. U sebe bych to stříkl něčím proti houbovým chorobám a snažil bych se kytku držet sušeji a tepleji. Něco jako nedostatky či přebytky prvků v substrátu nejsem schopen poznat snad kromě chlorózy.
V této době se snažím zalévat zejména za slunečních dnů v pozdně dopoledních hodinách kdy je v ZZ světlo a teplo a vše rychle oschne.


ned 01. říj 2017 11:05:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Nejde mě do hlavy že se to objeví tak rychle, přes noc.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 01. říj 2017 16:46:45
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
No to je tedy fakt fofr. Možná také zkusit otřít list a řez lihem. Sám nevím co jiného s tím.


ned 01. říj 2017 17:43:39
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Zkusil jsem skořici a směs dřev. uhlí síry a mletého dolomitu, nebo koloidní stříbro. Většinou černání pokračuje a po několikerém odříznutí se teprve zastaví. Nevím jestli to není nějaký fyziologický problém nebo agresívní nemoc. Buď moc vlhka nebo spálení, nevím.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 02. říj 2017 5:52:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Já mám letos nějak všechno opožděné. Rostliny ještě udržuji v růstu aby dodělaly pahlízy. Nevím ale jestli stihnou vyzrát a jestli v zimě nebude s nimi větší problém než loni. Jsem zvědavý jak dopadne kvetení příští rok. Vypadá to, že příští rok budu letnit méně druhů.


pon 02. říj 2017 15:44:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Stejně si myslím, že prvotní příčinou bylo spálení sluncem. Na podzim a jaře jdou paprsky šikmo a tak dosáhnou i na kytky dál od okna, pár se mě jich spálilo kde o tom není pochyb. Asi založím nové téma o odolnosti různých kytek ke spálení. Dnes jsem myl okna, tedy s pomocí kamaráda a dcery. Ještě nemám všechno hotovo. Hrůza! Viz foto:


Přílohy:
okno.JPG
okno.JPG [ 192.94 KiB | Zobrazeno 4499 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
stř 04. říj 2017 14:26:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron