Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 1:46:03



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
 Odumírání listů od špičky- houba 
Autor Zpráva

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Odumírání listů od špičky- houba
Dostal jsem Dendrobium unicum, bohužel s houbou.

Příloha:
DSCN0545.v01.JPG
DSCN0545.v01.JPG [ 176.26 KiB | Zobrazeno 7909 krát ]


Postříkal jsem ho včetně skleníku Horizonem. Nic se nedělo, houba se nešířila, ale po asi třech měsících se objevila nová místa infekce. Můžete je vidět na obrázku pod rovnými liniemi, kde přestala růst stará nákaza. Takže Horizon fungoval, ale po čase zřejmě v odumřelých částech listů vyklíčily spóry. Čili je třeba pár dní po postřiku odřezat napadené části listů nebo celé listy a po měsíci postřik opakovat. Horizon je systémový, má dost široké spektrum a působí dlouho. Použil jsem ho také proti moniliové spále na novém stromku meruňky, kterou už jsem v duchu odepisoval. Klejotok na kmínku zmizel a dokonce i dvě větvičky s částí odumřelé kůry jsou v pořádku. Myslím, že je Horizon ve srovnání s jinými fungicidy velmi účinný.


stř 20. zář 2017 13:52:17
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Zkusím se po něm poohlédnout. Loni jsem měl něco podobného na Coelogyne cristata. Nějak jsem to neřešil a asi po měsíci, když se ochladilo tak se snížila r.v. ve skleníku a samo se to přestalo šířit. Rostlina pak ale nevypadá nejlépe. Možná je lepší v podzimním vlhkém období kdy se navíc přestává větrat provést postřik.


stř 20. zář 2017 17:10:12
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Mácha: naprosto stejně odchází špičky na mých D. nobile v pokojových podmínkách. Letos poprvé na jedné rostlině vůbec. Napadá mě, není-li to třeba výživový problém. Špičky odchází při zasolení u mnoha druhů orchidejí, jakkoliv sám nijak zvlášť nehnojím, tak nevím kde může být problém. Jisté je, že při kultivaci stejné rostliny ve skleníku tento problém nevznikne.


ned 24. zář 2017 10:14:45
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Mácha: Tak jsem koupil ten Horizon. Prostudoval jsem ho na Agromanuál.cz protože na příbalovém letáku není skoro nic. Docela mne zaujalo kromě širokého spektra účinnosti i to, že částečně omezuje dlouživý růst při nedostatku světla, což by na podzim mohlo být také určité plus.
To zasychání by také mohla být houbová choroba vznikající naopak při přebytku vody v rostlině v tomto podzimním období. Tedy původ je fyziologický a následně infekce houbou.


ned 24. zář 2017 11:48:16
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Mácha: myslím že na fotce je Dendrobium fimbriatum.


ned 24. zář 2017 13:36:57
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Karlos píše:
Mácha: naprosto stejně odchází špičky na mých D. nobile v pokojových podmínkách. Letos poprvé na jedné rostlině vůbec. Napadá mě, není-li to třeba výživový problém. Špičky odchází při zasolení u mnoha druhů orchidejí, jakkoliv sám nijak zvlášť nehnojím, tak nevím kde může být problém. Jisté je, že při kultivaci stejné rostliny ve skleníku tento problém nevznikne.

Myslím že v mnoha případech je to fyziologický problém, houba je sekundární. Když v zimě zaleju L. gouldiana udělá to taky. Teď jsem to několik let vydržel nedat ji ani kapku a špičky jsou v pořádku. Někdy je to dané geneticky (možná odolnost k nedostatku nějakého prvku)- to jsem pozoroval u výsevů Anturií- dělaly to jen některé semenáče. Obecně bych řekl že to je častější u chladnomilných orchidejí (L. anceps) pěstovaných v teple. Také to může být nedostatek vápníku u některých Paphiopedil (P. King Artur) a snad i draslíku. Zde se to ovšem těžko rozliší od vlivu zasolení nebo poškození kořenů ve starém substrátu.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 24. zář 2017 14:29:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Dendrobium zatím nekvetlo, mám je od jara takže se časem uvidí o jaký druh jde. U infekce ale určitě nešlo díky přemokření, kvůli bakterioze v loňském roku jsem letos udržoval podmínky co nejsušší, i na úkor růstu. K zastavení postupu houby došlo přesně po aplikaci Horizonu- poznačil jsem si odříznutím půlky listu žiletkou místo, kam až infekce postoupila.


ned 24. zář 2017 18:42:58
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Příloha:
P1260593a.jpg
P1260593a.jpg [ 48.42 KiB | Zobrazeno 7787 krát ]
Příloha:
P1260593.jpg
P1260593.jpg [ 80.05 KiB | Zobrazeno 7787 krát ]
mácha píše:
Dendrobium zatím nekvetlo, mám je od jara takže se časem uvidí o jaký druh jde. U infekce ale určitě nešlo díky přemokření, kvůli bakterioze v loňském roku jsem letos udržoval podmínky co nejsušší, i na úkor růstu. K zastavení postupu houby došlo přesně po aplikaci Horizonu- poznačil jsem si odříznutím půlky listu žiletkou místo, kam až infekce postoupila.

No ta fyziologická choroba mne napadla protože jsou infikované téměř všechny špičky listů a téměř stejně. Žádná spora plísní by nenapadla jednu rostlinu na tolika místech a vždy na špici listu. Navíc ta kytka mi připadá napitá. Myslím, že možná z přebytku vody vlhnou špičky listů(mikroskopicky), podpbně jako když zaliji Monsteru tak také z konců odkapává voda. U orchideje to ale může být pouze okem neznatelné zvlhnutí. Pak je to místo sekundárně napadené hnilobou- na kterou Vám pomohl ten Horizon. Ono nyní na podzim stačí, když je vysoká vzdušná vlhkost a horší ventilace- čemuž se dá těžko zabránit. Horizon to sice na nějakou dobu zastaví, ale pokud se situace nezlepší bude to potom zase pokračovat. S ochlazením se ale později většinou sníží vlhkost vzduchu a situace se zlepší. Tenhle podzim je hodně hnusnej pro orchideje i lidi :)
Ještě jsem nafotil co se šířilo mě na cristatě v loňském roce. Podle mne je to totožné. Ničím jsem to tenkráte nestříkal a přesto se to asi za měsíc zastavilo. To jsem kaktusům začal přitápět a snížila se tak r.v. Za celý letošní rok se to nehnulo a nové listy zatím ok.
PS: Doufám, že ta diskuse nedopadne špatně. Pomalu se začínám obávat reakcí které přijdou :) :cry: Myšleno všeobecně.


pon 25. zář 2017 7:53:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
mácha píše:
Dendrobium zatím nekvetlo, mám je od jara takže se časem uvidí o jaký druh jde. U infekce ale určitě nešlo díky přemokření, kvůli bakterioze v loňském roku jsem letos udržoval podmínky co nejsušší, i na úkor růstu. K zastavení postupu houby došlo přesně po aplikaci Horizonu- poznačil jsem si odříznutím půlky listu žiletkou místo, kam až infekce postoupila.

Nemyslím přemokření, stačí když se kytka v době klidu zaleje (i málo)

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 25. zář 2017 13:51:29
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Paphio: Chladnomilné v teple, to by mohlo být také ono, jinak těm mým D. nobile odchází špičky pravidelně v létě, když je nejvlhčeji a pahlízy jsou v plném růstu!
Divné je, že letos jedna rostlina ano a druhá vůbec, přitom v minulosti každoročně! Určitě nevedou všechny listy dolů, ale některé jsou špičkami nahoru, což vylučuje teorii ulpělé vody. Mám je navázané! Napadlo mě, že díky převážně sušším kořenům, vzhledem k navázání, by se nějaké to zasolení mohlo projevit..... přeci jen ta rostlina, co má poškozené špičky má pod kořeny více starého substrátu. Vím že pletiva jsou v takových podmínkách chabá a náchylná k lecčemu, neboť v létě na ono okno vůbec nesvítí přímé světlo a vlhkost dosahuje i přes 60%,
přesto se domnívám, že problém je to spíše výživový, jen jej neumím vysvětlit. Ve skleníku by byly listy v pořádku, ale to je tím, že rostlina problému unikne vyšší pevností pletiv a vitalitou.


pon 25. zář 2017 14:22:47
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: