Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 20. dub 2024 8:07:52



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Další
 Odumírání listů od špičky- houba 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Zeptám se na ten dolomit. Protože mě docházel koupila jsem jiný. Má 6x více hořčíku než dolomitu. Jen jestli nebude vadit ten hořčík.
https://www.zafido-eshop.cz/AGRO-Vapnity-dolomit-5-kg-d971.htm?gclid=CjwKCAjwlZf3BRABEiwA8Q0qqyL-l0FdgCDKew2tVMn77OJmQS2VTXefhlSXseNOWwE8PAbceSar_xoCPbQQAvD_BwE


ned 14. čer 2020 15:35:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Haki. Ten je skvělý. To je ten co používám. Je to tvrdší typ, rozpouští se hůře než běžný dolomitický vápenec, i díky hrubšímu namletí a méně zvyšuje pH. Mám s ním ale fakt dobré zkušenosti, především s přidáváním do rašelinových substrátů. Když se ho dá pořádná hrst do kýble, udělá do druhého dne v demi do 50 uS, voda se sleje, použije a naplní se znovu. Postupně se vymývají jemné částečky a zbyde onen píseček tak potom dělá třeba jen 40, ale kytky po něm parádně zelenají, za což asi může onen hořčík. Rád bych něco podobného získal v superjemné verzi. Jinak rozpustnost výrazně roste s použitím kyselin. Je otázkou, kolik ppm v zálivce Ca vlastně těm našim kytkám stačí, aby byly spokojené.


ned 14. čer 2020 15:51:20
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Karlos píše:
Zalévání dolomitem se mi taktéž velmi osvědčilo. Praktikuji jej cca 1 - 2x za týden(možná zbytečně často), letos od ledna. Rozmíchám cca 1 g dolomitu na litr dešťovky(množství není až tak podstatné, neboť CaCO3 se rozpouští max 15 mg/l), nechám odstát nejlépe přes noc a výslednou vodou která získá až 50 uS zaleju rostliny. Zákal nechávám sednout. Dolomit který používám má pískovější strukturu, hodně Mg a rozpouští se pomaleji. Jemně mletý dolomitický vápenec pro zahrádkáře umí udělat klidně 70 uS i více, záleží jak dlouho to v tom máte. Pak je samozřejmě možné tuto vodu ředit na +5 - 10 uS, přidávat hnojivo, upravovat pH a různě si s tím hrát, ale prakticky mi to funguje i takto, když to občas pohnojím 50 uS. Vyšší pH vody překvapivě rostlinám nevadí. Nejlépe vyřešené to má zdá se Paphio!
Podstatný je ale výsledek a ten se opravdu dostavil. Rostliny jsou mnohem zelenější, mají lepší turgor, i kořeny vypadají velmi zdravě a ochotně rostou. Takovýto roztok můžete používat prakticky na jakékoliv rostliny doma, pokud máte dešťovku, nebo demi-vodu, obzvláště u rašelinových substrátů, nebo různých inertů typu pemza, písek je to vhodné. Nevadí ani masožravkám. Ca a Mg je možné dodávat i formou solí, jako jsou dusičnan vápenatý, chlorid vápenatý, různé přípravky typu Cal/Mag, kristalon zdravé rajče a paprika, nebo panem Máchou zmíněný Knopův roztok. Faktem ale zůstává, že dolomitický vápec i přes relativně nízkou rozpustnost plní svou funkci znamenitě. Na výsledek je ale potřeba si počkat. Vápník se pohybuje v rostlinách pomalu a nelze očekávat rychlý "efekt zazelenání se" jako u hnojení dusíkem či železitými cheláty.
Ca a Mg jsou makroprvky a někde jsem četl že nejčastějším deficitem u orchidejí je právě Ca.
Kvusta: možnost to jistě je. Pražská voda má skoro 100 mg a téměř 500 uS, naše studniční přes 700 uS. Dala by se různě ředit a td. Dolomitová voda ale nezasoluje a věřím že Ca + Mg jsou i dobře přijímány, pokud jsou dodrženy určité, nízké hodnoty vodivosti.

Clorid vápenatý bych nedával. Nejlepší je dusičnan, ten je obsažen hodně v Wuxal Calcium. Je potřeba dávat pozor na vodivost, obojí je silné. Hnojíme tím jen v létě. Chloridy jsou jako nežádoucí příměs v levných hnojivech.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne ned 14. čer 2020 18:03:40, celkově upraveno 1



ned 14. čer 2020 16:06:51
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Karlos píše:
Haki. Ten je skvělý. To je ten co používám.

Super dík za zkušenost.


ned 14. čer 2020 16:19:30
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1005
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Haki: Taktiež mám ten istý ...


ned 14. čer 2020 19:42:48
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Paphio píše:
Clorid vápenatý bych nedával. Nejlepší je dusičnan, ten je obsažen hodně v Wuxal Calcium. Je potřeba dávat pozor na vodivost, obojí je silné. Hnojíme tím jen v létě. Chloridy jsou jako nežádoucí příměs v levných hnojivech.

Wuxal Calcium - Píšou na něm, že je na list. Dáváte do zálivky?


ned 14. čer 2020 19:47:02
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Zdenka píše:
Paphio píše:
Clorid vápenatý bych nedával. Nejlepší je dusičnan, ten je obsažen hodně v Wuxal Calcium. Je potřeba dávat pozor na vodivost, obojí je silné. Hnojíme tím jen v létě. Chloridy jsou jako nežádoucí příměs v levných hnojivech.

Wuxal Calcium - Píšou na něm, že je na list. Dáváte do zálivky?

Téměř nepoužívám, dávám dusičnan vápenatý. Kdysi jsem ho koupil jako vápenatý ledek, a připravil z něho roztok zneutralizovaný vápnem. Lépe se to dávkuje, mám na to kapátko. Opakuji se, ale připomínám že s těmito hnojivy se musí opatrně, zvyšují hodně vodivost. Důležité je, že při postřiku na list a většinou i po zálivce je vstřebání takřka okamžité.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne pon 15. čer 2020 11:25:56, celkově upraveno 1



ned 14. čer 2020 20:16:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Přeji hezký den.
Haki, ten AGRO vápnitý dolomit je možná skutečně výborný, z pěstitelského hlediska to posoudit nemohu. Ale údaje o složení mi přijdou trochu nevěrohodné. 90 % CaCO3 a 35 % MgCO3, a ještě stopové prvky k tomu :?:
Lukáš Křesina


pon 15. čer 2020 9:36:38
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5274
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Ahoj Lukáši.
Trochu jsem se včera zarazila po otevření sáčku. Ten matroš strašně čpí čpavkem. No nějak k tomu nemám důvěru ;)


pon 15. čer 2020 11:47:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 12. bře 2012 12:28:37
Příspěvky: 182
Bydliště: Třebíč
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Ahoj, Haki.
Našel jsem na webu složení toho výrobku. Má to být skutečně mletý (dost nahrubo) mírně vápnitý dolomit. Údaj 90 % je sumární obsah karbonátů, tedy CaCO3 + MgCO3, z toho 35% připadá na MgCO3 a 55% na CaCO3. To skutečně odpovídá mírně vápnitému dolomitu. Zbytek do 100 % budou asi přírodní příměsi, např. křemen nebo jílové minerály. Prodejce uvádí chybně 90 % CaCO3.
Proč by to mělo být cítit po čpavku, to netuším. Přírodní dolomit by žádné amonné sloučeniny obsahovat neměl. A o nějakém přídavku dusíku se zase nezmiňuje výrobce. Možná nějaké znečištění dusíkatými hnojivy během výroby? Nevím.
Lukáš Křesina


úte 16. čer 2020 14:07:39
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: