Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:25:12



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Botritida 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Botritida
mácha píše:
Takže definitivní výsledky- žádná houba, bakterioza. Napadený list jsem dezinfikoval savem, žiletku taky a vyříznul jsem kousek z vodnaté skvrny. Sklepnul jsem to do skleničky s půdou na výsev. Za jeden a půl dne narostl povlak bakterií po celé ploše- houbám a plísním to trvá o hodně déle. Infekce ve skleníku se šířila rychle, objevovaly se další průhledné malé skvrnky na listech a malé flíčky byly i na poupatech Phalů i Dendrobií. Naštěstí jsem si vzpoměl na starý fígl alchymistů, stříbro. Dal jsem půl gramu dusičnanu stříbrného (Sagen) do dvoulitrového postřikovače a postříkal těch mých 10 metrů čtverečních včetně cestičky. Asi jsem to přehnal, stříbro nadělalo slabě hnědé skvrnky na listech, ale infekce se zarazila. Ořezal jsem napadené listy, poupata opadala a je pokoj, jen pro jistotu každé druhé mlžení přidávám mikroskopické množství Sagenu (několik zrníček) do vody.

Nenafotil jste nic?


stř 23. lis 2016 15:54:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida
Našel jsem ještě jeden malý flíček, ale je netypický, ztmavnul, asi se bakterioza zastavila. Z dusičnanu stříbrného vznikne kovové stříbro v přítomnosti téměř jakékoliv organické látky. Stříbro funguje bakteriostaticky už v mizivé koncentraci, ale působí jen na krátkou vzdálenost a dost rychle ztrácí aktivitu, protože přechází na sirník stříbrný buď působením stop sirovodíku ve vzduchu nebo po kontaktu s bílkovinami. Třeba na kousku stříbrné lžičky potřené bílkem do půl hodiny vznikne hnědá skvrna sirníku.
Příloha:
DSCN0153.v01.JPG
DSCN0153.v01.JPG [ 88.79 KiB | Zobrazeno 3289 krát ]


sob 26. lis 2016 21:18:51
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Botritida
Přece jen další postižený list semenáčku.

Příloha:
DSCN0164.v01.JPG
DSCN0164.v01.JPG [ 143.53 KiB | Zobrazeno 3262 krát ]


ned 27. lis 2016 22:56:33
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Botritida
Já používám asi 30 let docela pravidelně do hnojivé zálivky hypermangan jako prevenci a očistu dešťovky a funguje to i na bakteriózu u střevíčníků. Používám sytější než růžovou koncentraci. Voda často zůstává v růžici listů a tam se bakterióza objeví nejčastěji.


pon 28. lis 2016 9:08:13
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 14 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: