Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 23. dub 2024 21:59:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Karanténa 
Autor Zpráva

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Karanténa
Pěkný den všem,
zajímalo by mne, jak řešíte karanténu u nových rostlin?

Jak dlouhou karantenu držíte (za jak dlouho se projeví třeba např. viroza?), jak máte vyřešené oddělení od ostatních rostlin (jiná místnost/stejná místost jen jiné umístění, nebo...?), jestli nějak preventivně ošetřujee nové rostliny proti škůdcům...
Prostě všechno co Vás napadne uvítám :)

_________________
Martina


ned 10. led 2016 20:38:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 02. dub 2010 15:53:20
Příspěvky: 2757
Bydliště: Kutná Hora
Příspěvek Re: Karanténa
Vždy když přinesu novou rostlinu, tak ji přesadím do svého substrátu, potom umístím na své místo, na které si má zvyknout, vždy ošetřím proti škůdcům a houbám. Pokud rostliny nevypadají dobře, dávám je stranou

_________________
Hezký den s orchidejemi

http://orchidejky.rajce.idnes.cz/?sort=createDate
https://www.facebook.com/Oranzerie.Kacina/


ned 10. led 2016 22:06:52
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Karanténa
Ztratila jsem optimismus. Myslím, že snad musejí třeba červci přežívat v podobě vajíček velice dlouho a ani trojnásobný postřik doporučovanými insekticidy je nezasáhne. A tak si , když pomine nebezpečí někde vskrytu vylezou z vajíčka, zalezou do nějaké skulinky a tak schovaní se pomaloučku namnoží,
a je zaděláno. Jak ty mrchy vědí, kde jsou vidět a kde ne? Vyvázaná kačena na síti, dva roky bez viditelného napadení, mnohokrát jsem ji měla v ruce a najednou ze spodu bílo. A všechno okolo na pohled čisté. V tom skleníku musí probíhat invaze. :x


pon 11. led 2016 6:53:46
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Karanténa
lipo píše:
Ztratila jsem optimismus. Myslím, že snad musejí třeba červci přežívat v podobě vajíček velice dlouho a ani trojnásobný postřik doporučovanými insekticidy je nezasáhne. A tak si , když pomine nebezpečí někde vskrytu vylezou z vajíčka, zalezou do nějaké skulinky a tak schovaní se pomaloučku namnoží,
a je zaděláno. Jak ty mrchy vědí, kde jsou vidět a kde ne? Vyvázaná kačena na síti, dva roky bez viditelného napadení, mnohokrát jsem ji měla v ruce a najednou ze spodu bílo. A všechno okolo na pohled čisté. V tom skleníku musí probíhat invaze. :x

Zkus tyčinky Substral careo, sestra je měla na Platyceriu a zbavila se jich tak.....držím palce věra


pon 11. led 2016 6:55:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Karanténa
Děkuju za odpovědi. A za jak dlouho se projeví viroza? Je to tak, že na napadené rostlině nemusí být nic vidět třeba roky pokud je v dobré kondici, a třeba až při zhoršení podmínek a oslabení kondice se viroza může projevit?
Může viroza "přeskočit" z jedné rostliny na druhou i když budou stát vedle sebe, ale nebudou se dotýkat, ani jinak nebudou mít nic společného (zálivku...?)

_________________
Martina


pon 11. led 2016 8:08:49
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Karanténa
Moony: něco je naznačeno ve vláknu viróza... Ono to v podstatě není tak jednoduché, že byste měla kytku stranou nějakou dobu a pak je vše OK. Osobně to neřeším a spíše sleduji všechny kytky. Kde byste ji chtěla mít? Na jiném okně? Copak máte tolik možností? Jaká doba je dostatečná?
Virózy skutečně nemusí být dlouho vidět, nebo je na kytce ani neuvidíte a objeví se až na rostlinách jiných.
Přenáší se hlavně mechanicky, výměnou šťáv, ale zřejmě i zálivkou a některými savými škůdci. Je otázkou, jak je to s přenosem cymbidium mosaic virus, protože se tuším neprokázal přenos puklicemi, štítenkami a červci, nebo sviluškami, ale jsou i jiné viry, podobné, čárkovité, a ty mohou být škůdci přenášeny. Je to trochu záhada, jak se mohou viry někdy i rychle rozšířit po sbírkách, ale je to tvrdá realita.
Nezbývá než své kytky sledovat a buď se s tím smířit a pěstovat i flekaté hrůzy, nebo občas provádět drsnou selekci a mít celkem zdravou sbírku.


pon 11. led 2016 12:14:26
Profil ICQ

Registrován: pát 20. lis 2015 21:03:22
Příspěvky: 93
Bydliště: Beroun
Příspěvek Re: Karanténa
Karlosi děkuju.
Vlákno o virózách postupně dočítám.
Ptám se na karanténu po špatných zkušenosti, měla jsem před pár lety plný parapet phalů, byly to jen ty obyčejné obchoďákové hybridy, ale byly krásné a některé už jsem měla několik let, nejstarší asi osm. Pak jsem si nejspíš s jednou z posledních koupených přitáhla virózu, než jsem se rozkoukala a zjistila oč jde, měly to všechny a musela jsem je do jednoho vyházet. Zálivku společnou neměly, ale byly na sebe hodně namačkané.
Protože mi zase začínají rostliny přibývat, nerada bych, aby se historie opakovala :-(

_________________
Martina


úte 12. led 2016 21:19:25
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Karanténa
Moony: to znám. Taky jsem vyhazoval phaly. V současnosti vypadaj kytky zdravě, ale bojím se nové, pdobné infekce. U těch mých rostlin byl skutečně virus prokázán, otázkou je co jej rozneslo. Může to být i směsná infekce, či kombinace s bakteriózou.


úte 12. led 2016 23:47:09
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Karanténa
lipo píše:
Ztratila jsem optimismus. Myslím, že snad musejí třeba červci přežívat v podobě vajíček velice dlouho a ani trojnásobný postřik doporučovanými insekticidy je nezasáhne. A tak si , když pomine nebezpečí někde vskrytu vylezou z vajíčka, zalezou do nějaké skulinky a tak schovaní se pomaloučku namnoží,
a je zaděláno. Jak ty mrchy vědí, kde jsou vidět a kde ne? Vyvázaná kačena na síti, dva roky bez viditelného napadení, mnohokrát jsem ji měla v ruce a najednou ze spodu bílo. A všechno okolo na pohled čisté. V tom skleníku musí probíhat invaze. :x

Pak už jen asi namočit celou kytku. Je pravda, že žijí klidně i na kořenech, takže odtamtud se rozšíří.


stř 13. led 2016 11:53:31
Profil

Registrován: sob 03. led 2009 14:15:00
Příspěvky: 2356
Příspěvek Re: Karanténa
lipo,jestli vám můžu poradit,jediné,co mě na ně zabírá je Vaztak,používá se v lese.Jinak vše ostatní selhalo. ;) Tak jestli znáte nějakého lesáka,nebo,kdo dělá v lese se dřevem at vám trošku odleje a máte po starostech..


stř 13. led 2016 13:47:57
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: