Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 16:53:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
 Hrbolky v listech 
Autor Zpráva

Registrován: stř 19. srp 2015 22:09:42
Příspěvky: 3
Příspěvek Hrbolky v listech
Do mé sbírky Phalenopsisů se mi s novým přírůstkem dostala nějaká choroba a bohužel nevím o co se jedná. Prosím o radu a hlavně jestli se toho dá nějak zbavit. Jedná se o nějaké hrbolky uvnitř listu, viditelné zespodu,jak kdyby měly neštovice:). U jedné rostliny mám zeshora bílé fleky (jako padlí nebo nějaký okus, ale žádného škůdce jsem na ní nenalezla - obr.1). U jiné rostliny se vedle pupínků objevují na stejném místě jizvy a strupy (obr.2).Tyto jizvy měl i ten nový přírůstek (obr.3), ale myslela jsem, že se jedná o mechanické poškození, teď už si tím tak jistá nejsem...Předem moc děkuji za radu.


Přílohy:
Poznámka: Obr.1
IMG_1060.JPG
IMG_1060.JPG [ 148.82 KiB | Zobrazeno 4545 krát ]
Poznámka: Obr.2
IMG_1066.JPG
IMG_1066.JPG [ 149.14 KiB | Zobrazeno 4545 krát ]
Poznámka: Obr.3
IMG_1061.JPG
IMG_1061.JPG [ 180.37 KiB | Zobrazeno 4545 krát ]
stř 19. srp 2015 22:17:14
Profil

Registrován: ned 20. lis 2011 20:56:31
Příspěvky: 180
Příspěvek Re: Hrbolky v listech
Dobrý večer,

vypadá to na reakci rostliny na posátí hmyzem. Puklice možná, postříkat postřikem všechny i zdánlivě nenapadené Phaly a přesadit !!! Zdá se mi také, že kořeny nejsou moc v pohodě ty listy jsou nic moc i bez hrbolků, jsou jakoby harmonikovité, to phal dělá malo kdy a vždy když je problém v zálivce buď hodně málo vody či moc.
Jakou zaléváte vodou?


sob 22. srp 2015 21:01:20
Profil

Registrován: stř 19. srp 2015 22:09:42
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Hrbolky v listech
Tu rostlinu na obr. 3 jsem dostala před cca 1 měsícem z manželovy práce, kde kvůli stěhování musí některé rostliny zrušit, tak mi ji přines. Péče asi jako o většinu rostlin na pracovištích. Moje rostliny byly do té doby fit a zdravé, bez škůdců a chorob, až s tímto přírůstkem mám tyto problémy. Postříkala jsem všechny proti žravým škůdcům, tak uvidím jak to pomůže. Zalévám vodou ze studny, tamtu rostlinu asi zalévali vodou z řádu uprostřed Prahy. Puklice jsem nikde nenalezla.


ned 23. srp 2015 22:08:58
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Hrbolky v listech
Ve studni může být voda dost tvrdá a časem se to projeví na kořenech kytek.


ned 23. srp 2015 22:29:13
Profil

Registrován: úte 26. bře 2013 17:58:12
Příspěvky: 1268
Bydliště: Kolomuty
Příspěvek Re: Hrbolky v listech
Já mám ve studni 1200 a v řádu kolem 300 mikrosimens. :x Zalévat ze studně je riskantní.


pon 24. srp 2015 7:02:04
Profil

Registrován: ned 20. lis 2011 20:56:31
Příspěvky: 180
Příspěvek Re: Hrbolky v listech
spancha píše:
Tu rostlinu na obr. 3 jsem dostala před cca 1 měsícem z manželovy práce, kde kvůli stěhování musí některé rostliny zrušit, tak mi ji přines. Péče asi jako o většinu rostlin na pracovištích. Moje rostliny byly do té doby fit a zdravé, bez škůdců a chorob, až s tímto přírůstkem mám tyto problémy. Postříkala jsem všechny proti žravým škůdcům, tak uvidím jak to pomůže. Zalévám vodou ze studny, tamtu rostlinu asi zalévali vodou z řádu uprostřed Prahy. Puklice jsem nikde nenalezla.


Podívate-li se na foto č.3 tak na rostlině ve čtvercatém keramickém květník je vidno poškození kořenů
tvrdou vodou :roll: kořeny na vršku hodně hnědé a rostlinka má taky jakoby harmonikovité listy.
Kořeny tohoto druhu orchideje by měly být šedozelené jinak zbarvené- hnědé či do černa zbarvené vodu nepřijímají ať kytku zalíváte sebevíce, rostliny pak hynou žízní ač jsou přelívány.
Okamžitě kytky přesaďte a zalívejte dešťovou či destilovanou vodu a bude to v pořádku.
Phalenopsis je vděčná kytka ;)


pon 24. srp 2015 19:59:10
Profil

Registrován: stř 19. srp 2015 22:09:42
Příspěvky: 3
Příspěvek Re: Hrbolky v listech
Ta v tom čtvercovém květníku je také jeden ze tří nových přírůstků z manželovy práce, ale nemá ty hrbolky na listech. Rostliny jsem přesadila a kupodivu měly kořeny v substrátu silné a úplně v pořádku. Zkusím tedy zalévat dešťovou vodou (jen aby taky zase zapršelo:) a mlžit horní kořeny. Díky moc za rady.


čtv 27. srp 2015 19:50:18
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: