Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 18:29:50



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis 
Autor Zpráva

Registrován: stř 12. úno 2014 17:26:08
Příspěvky: 6
Příspěvek Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Dobrý den,

začátkem prosince jsem si pořídil svou první orchidej - Phalaenopsis. Nekoupil jsem si nakvetlou rostlinu (to mi přišlo moc jednoduché), ale vybral jsem si středně zbídačenou výprodejovou odkvetlou rostlinu. Doma šla hned z květináče - odstřihl jsem květní stvol, odumřelé kořeny a zasadil do hrubší borky. A pak jsem čekal, zda to rostlina přežije - přesazovat v prosinci není zrovna ideální. Kupodivu přežila a v půlce ledna začaly přirůstat první kořínky. A asi před 14 dny se objevil zárodek nového listu. To byla radost :-). Včera jsem ale zjistil, že lístek při růstu praskl, viz příloha.

Dočetl jsem se, že praskání listů může být způsobeno nedostatkem draslíku, ale nevím, zda to platí i u rašících listů a zda je vhodné teď v únoru výrazněji hnojit.

Vzhledem k mininálním zkušenostem s pěstováním prosím o radu, zda mám prasklý lístek řešit nebo je to normální.

Díky,

Hynek


Přílohy:
phal_listek.jpg
phal_listek.jpg [ 79.85 KiB | Zobrazeno 5706 krát ]
stř 12. úno 2014 18:01:01
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Já se domnívám, že pokud byla rostlina zakoupena v prosinci, je stále ještě z pěstírny docela "nabušená", takže bych to asi hnojením neřešila. Je možné, že je to i zálivkou, možná kytka dostala větší přísun vody po delším období sucha, nevím. Spíš bych hlídala to prasklé místo, aby se do něj nedala hniloba, nedoporučuji rosení rostliny. A dál by ji zatím nechala v klidu. Pro jistotu by bylo možné prasklinu třeba zaprášit skořicí


stř 12. úno 2014 21:13:13
Profil

Registrován: stř 12. úno 2014 17:26:08
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
S vodním režimem to bylo spíš naopak - koupil jsem ji ve stavu, kdy byla půlka kořenů uhnilá a musely jít pryč. Po přesazení jsem s vodou dost šetřil, aby se stihly zahojit rány. Teď už zalívám normálně, tak jednou za týden. Substrát je čistá borovicová kůra, která celkem rychle prosychá.

Asi chci po té kytičce moc, byla ve špatném stavu a můžu být rád, že vůbec přežila a roste... Jen jako začátečník nevím, jak má vlastně při růstu list vypadat.

Rosit dle rady nebudu. V posledním měsíci jsem rosil cca. každé tři dny, protože v bytě máme poměrně sucho - 40% vlhkosti při 20°C a chtěl jsem ji "přilepšit". Při rosení jsem se ale důsledně vyhýbal srdíčku a po rosení jsme srdíčko ještě sušil savým papírem, aby nezbyla ani zbloudilá kapka. Takže prasklina na listu snad kvůli přemokření nevznikla.

Děkuji za rady, uvidím, co se bude dít...


stř 12. úno 2014 22:14:54
Profil

Registrován: stř 12. úno 2014 17:26:08
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Teď mě ještě k vodnímu režimu napadlo, že jsem den před tím, než se objevila prasklina, rostlinku zaléval (máčel) po cca. 10 dnech. Byla už dost proschlá, takže je možné, že jsem ji nechal ve kbelíku moc dlouho a nasála příliš vody, což mohlo způsobit prasknutí..


stř 12. úno 2014 22:21:59
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Tohle dělává nevyrovnaná výživa- nadbytek dusíku a nedostatek draslíku. Zatím bych to neřešil, je to vzhledová vada.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 13. úno 2014 9:29:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 12. úno 2014 17:26:08
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Děkuji, zatím tedy nebudu nic měnit. Pokud by praskání pokračovalo i v jarních měsících, zkusím dodat draslík ve formě draselné soli. Konduktometr mám, takže to snad nepřepísknu.


čtv 13. úno 2014 12:56:27
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Mi to připadá poškozené spíš mechanicky. Tohle je opravdu kosmetická vada. Kytku čeká ještě spousta nových listů a zásadní je spíš stav kořenového systému.


čtv 13. úno 2014 17:20:47
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
I2k, myslím, že na to jdete zbytečně moc vědecky. Nechte kytku v klidu růst a uvidíte, že jí nic není ;)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 13. úno 2014 18:32:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 12. úno 2014 17:26:08
Příspěvky: 6
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Souhlas, že to asi moc řeším a jdu na to příliš vědecky... Jsem takový analytický typ a nedalo mi nezeptat se:-).. Až budu mít více zkušeností a budu vědět, co kytičky chtějí, bude to jednodušší a nebudu zakládat možná zbytečná témata. Nechám phal růst a třeba se časem ukáže i květní stvol. Ještě jednou díky všem!


čtv 13. úno 2014 18:43:41
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Prasklý rašící lístek u Phalaenopsis
Ale od toho tu to fórum je. Proč byste se nezeptal na to co vás zajímá, ne?


čtv 13. úno 2014 21:26:46
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron