Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 10:41:58



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 Odumieranie koreňových špičiek epifytov 
Autor Zpráva

Registrován: pon 31. srp 2009 21:33:16
Příspěvky: 81
Příspěvek Odumieranie koreňových špičiek epifytov
Prajem pekný deň.
Mohol by mi niekto poradiť, čo spôsobuje odumieranie koreňových špičiek epifytov (rody Laelia, Rhyncholaelia, Coliostylis, Dendrobium)? Prikladám fotografie. Zdôrazňujem, že zalievam zrážkovou vodou a v zime nehnojím. Tento problém sa mi vyskytne vždy v zime a vždy sa jedná iba o korienky, ktoré nie sú v substráte (predpokladám, že substrát má určitú schopnosť tlmiť negatívne vplyvy). Najprv som si myslel, že je to nízkou hodnotou RVV, ale vzhľadom k tohtoročnej teplej zime som v miestnosti, kde mám rastliny kúril iba dvakrát. Inak je kúrenie vypnuté, teda vzduch nemá čo vysušovať (resp. nestúpa teplota, t.j. neklesá RVV). Stále to začne tak, že špička najprv zmäkne a potom sčernie. Väčšinou to ďalej nepokračuje alebo odumieranie po krátkom úseku od konca koreňa prestane. Mohlo by to byť tým, že v zime sú parametre zrážkovej vody nahrošie? Mám na mysli obsah zložiek, ktoré sa na vodivosti nepodieľajú (sadze a kadečo iné)? Keď som totiž vodu s vodivosťou 20 uS ochutnal, tak bola horká! Stalo sa to už aj niekomu z vás alebo som jediný (kto zálievkovú vodu okrem merania aj ochutnáva :oops: )? Ďakujem za akékoľkvek odpovede.
S pozdravom

Dávid H.


čtv 16. led 2014 15:20:35
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Odumieranie koreňových špičiek epifytov
Z druhé fotky je vidět, že rosíte. Může to být souběh nízké teploty a vlhkosti


čtv 16. led 2014 16:24:18
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Odumieranie koreňových špičiek epifytov
Také bych řekl, že je to rosením při nízké teplotě.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 16. led 2014 16:35:13
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 31. srp 2009 21:33:16
Příspěvky: 81
Příspěvek Re: Odumieranie koreňových špičiek epifytov
Vďaka, dám si na to pozor.


čtv 16. led 2014 16:48:18
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Odumieranie koreňových špičiek epifytov
David8017, měl bys trochu víc popsat jaké máš teploty. Tak nízké teploty myslím nemáš. Už jsem se tím setkal a to v souvislosti s vodou. Pěstitel bral dešťovou vodu z několik let nečištěné nádrže. Na dně nádrže bylo toxické bahno které dělalo ty samé problémy. Po vyčištění rostly kořeny bez problémů. I rozbor čerstvé dešťové vody u mne v Brně byl překvapující. I když voda měla cca 50uS obsahovala spoustu děsivých prvků. Jen zhruba kadmium, olovo, mangan, PCB, atd. Rozbor vody je dnes neuvěřitelně drahý a nemá cenu si to nechat dělat. Ale nemám jinou možnost tak to neřeším. Zatím jsou kořeny OK.


čtv 16. led 2014 19:14:43
Profil

Registrován: pon 31. srp 2009 21:33:16
Příspěvky: 81
Příspěvek Re: Odumieranie koreňových špičiek epifytov
V zime v priemere 14°C v noci, 18 až 20°C cez deň.


čtv 16. led 2014 20:05:32
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron