Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 19. dub 2024 14:35:44



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
 fleky na phalaenopsisu 
Autor Zpráva

Registrován: stř 06. kvě 2009 20:43:03
Příspěvky: 55
Bydliště: Olomouc
Příspěvek fleky na phalaenopsisu
Dobrý den,
potřebuji poradit. Dostala jsem teď jako dárek phalaenopsis a v růžici v úžlabí listů má na některých místech tmavé, mokvavě-seschlé skvrny. Jsem v tom naprostý laik, ale vzhledem k tomu, že jsem žádného škůdce neobjevila, myslím, že se jedná o plíseň. Neumím sem vkládat foto a proto prosím, jestli by mi i přesto někdo poradil. Četla jsem zde o cukrovém roztoku, ale vůbec netuším, jestli to lze použít i v tomto případě. Ještě zkusím vykoumat, jak poslat foto. Předem děkuji


pát 05. čer 2009 19:20:00
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno 2009 20:41:52
Příspěvky: 655
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou,Vysočina
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Určitě se zde objeví lepší rady,ale já bych opatrně ránu několika tahy nařízla žiletkou a zasypala skořicí,držím pěsti


pát 05. čer 2009 19:32:56
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Nejlepší by bylo hodit foto, protože některé fleky je nejlépe rovnou amputovat, nechci strašit.


ned 07. čer 2009 23:10:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 06. kvě 2009 20:43:03
Příspěvky: 55
Bydliště: Olomouc
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Já vím, je to spíše o štěstí, protože jen málokdy se podaří určit přesnou příčinu. Takhle jsem v minulosti přišla už o dva phalaenopsisy. Když jsem odjížděla na dovolenou, tak byly naprosto v pořádku, když jsem se za týden vrátila a zalila je, do týdne mi oba odešly a doteď nevím, čím to bylo. Škůdce jsem žádné nenašla. S jinými rostlinami se mi to nestalo.
Zkusila jsem tedy tu skořici a uvidíme. Jeden list jsem odstranila úplně. Byl jakýsi zmokvalý a zároveň usychal. Ale ta plíseň se drží v úžlabí a tam se bohužel jen těžko dostává. Zkusím poslat foto. :(


pon 08. čer 2009 12:11:05
Profil

Registrován: pon 25. srp 2008 9:30:28
Příspěvky: 191
Bydliště: Plzeň-sever
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Ahoj, bohužel tohle se stane někdy v zahradních centrech apod. když zalévají orchideje hromadně a voda se dostane do listové růžice. Pokud je navíc studená, tak je dílo zkázy celkem dokonané. Orchidej se ještě nějaký den tváří, že je v pohodě, ale pak začnou listy uhnívat. Zkusila bych možná nějaký fungicid a pak se uvidí. Pokud má zdravé kořeny a listové srdíčko nebylo moc poškozené, určitě pustí nové listy. :)


pon 08. čer 2009 12:55:10
Profil

Registrován: stř 06. kvě 2009 20:43:03
Příspěvky: 55
Bydliště: Olomouc
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Ano, to je mi jasné. Fungicid jsem zkoušela minulý týden, ale přišlo mi, že to nepomohlo. Tak jsem zkusila odřezat, co šlo a zbytek jsem zasypala skořicí. Uvidí se, co bude dál.


pon 08. čer 2009 17:22:39
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27. úno 2009 19:32:08
Příspěvky: 1725
Bydliště: Jihlava
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Držím palce, jinak krom drceného uhlí a skořice jsem už taky četla doporučení na drcený endiaron a dokonce peroxid, tak snad něco zabere.


pon 08. čer 2009 21:50:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 06. kvě 2009 20:43:03
Příspěvky: 55
Bydliště: Olomouc
Příspěvek Re: fleky na phalaenopsisu
Tak už je to více jak týden, co jsem aplikovala tu skořici a vypadá to, že by se snad mohla ta plíseň podařit zastavit. Zatím to tedy spíše vypadá, že se nic neděje, ale zároveň plíseň nepokračuje a ošetřené místa se svrašťují. Ta skořice je asi vysušila.
Jak dlouho myslíte, že bude trvat, až vyraší nové lístky??? Zatím má jen tři a z toho jeden je takový ubohý.


pon 15. čer 2009 18:29:34
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 8 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: