Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 11:00:30



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
 Dá se tato orchidej zachránit? 
Autor Zpráva

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Dá se tato orchidej zachránit?
Dobrý večer,
přelila jsem orchidej. Už je to asi 2 měsíce. NEdávno jsem jí po dlouhé době zalila, začal jí žloutnout jeden list, tak jsem jí dnes vyndala z kůry. Dá se ještě zachránit?


Přílohy:
CIMG3349x.JPG
CIMG3349x.JPG [ 72.02 KiB | Zobrazeno 4935 krát ]
pát 07. zář 2012 20:23:05
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Dá, ty uhnilé trochu očistit a zasadit živé kořeny až do substrátu. Substrát takový lehčí s rašeliníkem a udržovat vyšší rel. vlhkost . Během dvou tří měsíců se vytvoří mírně lepší kořenový systém. Rostlinu trošku uvázat aby se nevyklala.


pát 07. zář 2012 20:58:08
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
No něco takového už jsem udělala. Měla více vzdušných kořenů, dala jsem jí do nového substrátu a rosila každý den. Po čase jsem zjistila, že ty kořeny uhnily, což jsem nechápala. Co když ty kořeny nechám venku, na vzduchu?


pát 07. zář 2012 21:08:08
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Záleží jak to moc rosíte. Určitě by neuhnily kdyby to nebylo moc mokré. Substrát musí být jen mírně vlhký ale vzdušná vlhkost vysoká.


pát 07. zář 2012 21:28:03
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Někdo mi radil, abych jí rosila několikrát denně.
Když jí nerosím vůbec nebo jen jednou za týden, tak je na tom líp.
Teď na týden jedu pryč, tak uvidím, jak dopadne.


ned 09. zář 2012 7:49:22
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Aby jsme si rozuměli, rosit rostlinu to ano ale substrát musí vždycky před zalitím mírně proschnout. Pokud je substrát stále mokrý tak kořeny uhnijí.


ned 09. zář 2012 11:05:09
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Nezalévala jsem, jen opravdu rosila a substrát nevypadal, že je mokrý. Ale možná i tohle jí nesedlo. teď nezálévám víc jak týden a žloutnou mi listy. Trpí zase nedostatkem vody?


úte 18. zář 2012 16:23:30
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Panka - neboj, i když jí listy úplně zežloutnou a odpadnou, podle stavu nově rostoucích kořenů je skoro jistý, že ti ze srdíčka vyžene nový list. Ale připrav se na to, že než bude zase úplně vpořádku (aspoň tak aby kvetla) potrvá to minimálně rok (já se jako test pokusila zachránit taky jednoho takovýho chudinku zdecimovanýho, je to bez dvou měsíců 2 roky a teprve vypadá jako "mladá rostlina", takže počítám minimálně ještě rok než se úplně zmátoří).


úte 18. zář 2012 20:48:04
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
Apolenka - děkuju. No kořeny má na fotce dobrý, ale už víc jak dva měsíce nerostou.:-( Nevíš, čím by to mohlo být?
Nerada bych o ní přišla. Jestli pokvete za rok za dva je mi jedno, hlavně abych jí zachránila.


stř 19. zář 2012 7:53:45
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Dá se tato orchidej zachránit?
panka píše:
Apolenka - děkuju. No kořeny má na fotce dobrý, ale už víc jak dva měsíce nerostou.:-( Nevíš, čím by to mohlo být?
Nerada bych o ní přišla. Jestli pokvete za rok za dva je mi jedno, hlavně abych jí zachránila.

To může mít důvodů víc - důležitý je, jestli jsou pořád takhle "stříbrný" a na koncích zatažený nebo jen s malou zelenou špičkou. Napadá mě že by mohla odpočívat (faleňáků mám přes dvacet a část z nich teď špičky kořenů taky zatáhla a nedělá nic, prostě spí), může se taky chystat vyhodit nový list ze srdíčka a tak pozastavila růst kořenů, kdoví..ale o tuhle už asi nepřijdeš, pokud přes zimu neuděláš nějakou zásadní chybu. Prostě jí ty kořeny jen jednou za cca týden poros (nevím v jakých podmínkách jí pěstuješ) a jestli máš velký strach kvůli ulití nebo naopak sušení, posaď jí na velmi hrubé hobliny (pozor-HOBLINY ne piliny), nasyp jí je cca do půlky květináče a na to jí usaď a jednou za týden jí ty kořeny na hoblinách poros. Právě tuhle radu ze zdejšího fóra jsem použila pro toho mýho skoromrtvolu. Hlavně si pamatuj, že vydrží spíš sucho než mokro a dávej pozor na průvan nebo chladný ofouknutí, to fakt nemají marodi rádi :mrgreen: .


čtv 20. zář 2012 22:22:43
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 10 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: