Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:31:28



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 159 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Další
 Prosím o radu-opět listy 
Autor Zpráva

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Karlosi,jsou to jenom moje úvahy na základě toho,co vím.Nikomu je nenutím... 8-)
P.S...ve článku se píše o identifikaci virózy infrasvětlem -a je to 13 let stará informace.Já jsem si v té době také nedokázal představit,že budu měřit a srovnávat tělesnou teplotu jednotlivých částí těla laserovým teploměrem,dneska je to rutinní záležitost... :roll:

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 01. lis 2012 18:52:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
O tom tabáku jsem kdysi četl. Jedná se o vyselektované odrůdy, které se takto brání (tzv hypersezibilita). Považoval bych to spíše za vyjímečný jev, který se pravděpodobně u orchidejí nevyskytuje.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 01. lis 2012 19:31:55
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
to Paphio - přesně tak,vznik nekrotických ložisek je považován za hypersenzitivní reakci.Jestli to bude fungovat i u jiných rostlin- no to je otázka docela zásadní... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


čtv 01. lis 2012 19:41:59
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Hodně laická úvaha: kdyby bylo jasné, že virus vstoupil do rostliny třeba poraněním listu, nepomohlo by tedy jaksi uměle uzavřít průduchy? Něčím to namazat? Je to teoretická úvaha, protože předpokládám, že než já si všimnu, že je rostlina zavirovaná, už je na jakoukoliv obranu pozdě.


čtv 01. lis 2012 23:20:44
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Těmi průduchy rostlina dýchá. Nevím, jak by se jí to líbilo :(

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 01. lis 2012 23:22:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
radzak píše:
Těmi průduchy rostlina dýchá. Nevím, jak by se jí to líbilo :(

Myslela jsem v okolí té vstupní rány. Ne celou kytku :)


čtv 01. lis 2012 23:24:09
Profil

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Já vidím kouzlo tohoto mechanismu jinde-ve schopnosti aktivní imunizace u rostlin.To mne nejvíce v článku potěšilo,ve své podstatě to odpovídá mechanismu tvorby aktivní imunity u lidí i zvířat... :!:
Všichni víme,že rozhodující pro zdraví je prevence.Jestliže rostlina dokáže "přečíst" finty patogenů a hlavně-UČIT se rozpoznávat jejich nové triky,které používají k otevírání jejich průduchů,znamená to,že si s viry dokáže poradit-prostě je nepustí dovnitř.
Proč se to tak neděje u nás doma na parapetu nebo ve skleníku... :!: :?: :shock:
Protože ji oslabujeme a stresujeme.
A jsem na začátku své úvahy-zdravé a dobře pěstované kytky (nezasolené a nepřehnojené,nevysušené a nepřelité,nepřehřáté a nezmrzlé) mají velkou šanci bojovat proti chorobám - i virovým- vlastními silami.Stejně,jako lidé a zvířata.
Vyjímky samozřejmě mohou toto pravidlo potvrzovat... :mrgreen:
Osobně bych na terapii moc nesázel... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


pát 02. lis 2012 6:08:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Zdenka píše:
Hodně laická úvaha: kdyby bylo jasné, že virus vstoupil do rostliny třeba poraněním listu, nepomohlo by tedy jaksi uměle uzavřít průduchy? Něčím to namazat? Je to teoretická úvaha, protože předpokládám, že než já si všimnu, že je rostlina zavirovaná, už je na jakoukoliv obranu pozdě.


Virové choroby rostlin jsou neléčitelné, snad s výjimkou termoterapie meristémů. Ale u orchidejí to nikdo nezkoušel, dělalo se to u brambor.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 02. lis 2012 9:11:52
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Marťan: Je velký omyl se domnívat, že orchideje mohou nějak účinně bojovat proti virům. Zdravé rostliny vykazují méně symptomů, to je fakt, nicméně virus se v nich dále šíří a škodí. Jsou kytky které porostou normálně, jiné budou tragicky hynout a nepomůže ani chemický arsenál v podobě postřiků. Většinou je ale kytka oslabená a náchylnější k houbičkám a baktériím, flekatá, nevýkonná.
Průduchy nejsou jedinou vstupní branou a pokud jde o viry, přenášejí se hlavně mechanicky, takže při poškozeních pokožky a výměně šťáv, řízkování, oddělky, stříhání listů a kořenů, přesazování, vzájemnými dotyky převážně listových hran, kde dojde k nepatrnému poškození.
Mimochodem už jsem to tu psal, ale v přírodě nebyla cymbídiová mozaika nalezena, takže se to děje výhradně na parapetu, nebo ve skleníku!!!!!


pát 02. lis 2012 18:55:48
Profil ICQ

Registrován: úte 23. říj 2012 22:15:05
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Prosím o radu-opět listy
Hezký večer, nevím zda se neopakuji, ale na foru jsem toto nenašla, mam na listech orchidejí takové cestičky sem tam nějakou, viz. foto. Tohle je na Dendrobium na novém listu. Jen ta cestička nebo co to je a nikde nic. Tak nevím co to je, jestli to je zpusobeno nějakym parazitem nebo chybnou pečí, nebo poranění ale na ta si davam pozor a to vypada jinak. Jsem začatečník budu moc vdečná za radu.


Přílohy:
fotak od hergeta 121.jpg
fotak od hergeta 121.jpg [ 34.85 KiB | Zobrazeno 3656 krát ]
fotak od hergeta 126.jpg
fotak od hergeta 126.jpg [ 38.21 KiB | Zobrazeno 3656 krát ]
pon 12. lis 2012 22:23:31
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 159 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: