Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 17:45:04



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
 Flek na listě 
Autor Zpráva

Registrován: čtv 26. črc 2012 18:58:15
Příspěvky: 17
Příspěvek Flek na listě
Zdravím. Jsem v pěstování uplný začátečník, pořídila jsem si jednu Phalaenopsis, docela se jí daří, stále kvete a až na to že jsem jí spálila list od nadměrného sluníčka je v pořádku. Pořídila jsem si teda další dvě z marketu a dala je na stejné místo. Nějaký čas jsem je nechala na V okně, nemyslím si, že by na něj stále pražilo sluníčko, ale spálil se jí list, udělal se takový žlutý flek. To samé se mi stalo i u té první, takže jsem ji přendala na jiné místo, ale ten flek se nechce "vysušit" nebo jak bych to popsala, stejně jako u té druhé. Je stále takovýhle, nevypadá to hezky a nechtěla bych kytce nějak ublížit. Poradíte co to může být? Zálivku mají takovou, že je každý týden máčím asi na 3h do kbelíku s dešťovkou, okraj květináče je nad vodou. Občas je rosím, když je velké teplo. Díky moc za radu, jsou to krásné květiny, ráda bych, aby se jim u mě dařilo a měly vše co potřebují :)


Přílohy:
P7260004.JPG
P7260004.JPG [ 33.7 KiB | Zobrazeno 3782 krát ]
čtv 26. črc 2012 19:10:53
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Flek na listě
Lalenko,
uřízni to pod spáleným místem žiletkou a nech zaschnout. Nic jiného s tím nejde udělat. Ránu můžeš zasypat třeba práškovou skořicí nebo na to dej aktivní uhlí (rozdrcený prášek)


čtv 26. črc 2012 20:11:07
Profil

Registrován: čtv 26. črc 2012 18:58:15
Příspěvky: 17
Příspěvek Re: Flek na listě
A je to jen spálenina nebo proč je to pořád takové "mokvavé"? V dolní části toho fleku je vidět i taková krupička nebo co to je. A to aktivní uhlí, to jako že rozdrtim uhlí a potřu to tím nebo jak je to myšleno. Omlouvám se, ale vůbec nemám s orchidejí žádné zkušenosti, tak teprve sbírám informace a rady


čtv 26. črc 2012 20:18:48
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Flek na listě
List je popálený tak se na něm vyřádí i houby . Aktivní uhlí se používalo proti průjmům a nebo se dá použít i rozdrcené dřevěné uhlí. Ale není tak účinné. A než to zaschne tak nemlžit a hlavně ne slunce .


čtv 26. črc 2012 21:36:40
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Flek na listě
Ano, je to popálenina. Je lepší ji odstranit, aby se defekt nestal vstupní branou pro případné další infekce. Rána po odříznutí bude menší a rychleji zaschne. Aktivní uhlí se používá v humánní medicíně jako střevní adsorbens. Lze koupit v lékárně buď v tabletové (v takovém případě rozdrtit) nebo práškové formě. Není-li po ruce, bude stačit již zmíněná mletá skořice nebo nechat zaschnout bez ošetření.
Hezký den
Pavel


čtv 26. črc 2012 21:39:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 26. črc 2012 18:58:15
Příspěvky: 17
Příspěvek Re: Flek na listě
Díky moc za rady. Zítra to udělám. U té první orchideje to není tak hrozné, ta spálenina je normálně už uschlá a kytce to zdá se nijak nevadí. Ale tahle se mi bohužel dotýkala tím listem okna, takže dostala sluníčka fakt plnej zásah, všimla sem si toho pozdě :( a ještě se zeptám, ta popálenina nějak zmizí nebo tam takhle zůstane? Jde mi o tu moji první květinu. Jestli to mám odříznout také, ale ten flek u ní je opravdu suchý a je malý ze strany listu


čtv 26. črc 2012 21:43:13
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Flek na listě
Flek, který se na rostlině jednou objeví, už nikdy nezmizí. Pokud je malý a již zcela zaschlý, pak není "amputace" poškozené části nutná.
Hezký den
Pavel


pát 27. črc 2012 22:16:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Flek na listě
Pokud se list dotýká okna,(někdy i okraje hliněného květináče) nemusí skvrny způsobit slunce,ale kombinace špatné ventilace (při rosení se voda dostane mezi list a sklo a špatně vysychá), a chladného povrchu okna.Pak může dojít k lokální hnilobě.Tak to alespoň bylo v několika případech u mne... :roll:
Preventivně podkládám listy na okrajích květináčů kousky mechu a od oken se držím dál... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


sob 28. črc 2012 5:57:37
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 8 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: