Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 13:31:16



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Přelití, opětovné zasazení, jak dál? 
Autor Zpráva

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Dobrý večer,
přelila jsem si orchidej. Bohužel jsem neměla nový substrát, tak ten původní jsem dala na chvíli do trouby vysušit. Jak mám dál pokračovat? Zatím jen rosím. Jak mám dál pokračovat? Jak dlouho mám nechat orchidej bez zálivky?
Listy už jsou zkroucené.
díky moc


sob 14. črc 2012 19:12:36
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Asi by bylo dobré vědět, o jakou orchidej se jedná, jestli jí uhnily kořeny, jestli nějaké zbyly, prostě víc podrobností. Jinak obecně - když dojde k zahnívání kořenů, je nutné ostříhat je až do zdravé části, zasadit do nového substrátu a začít zalévat tak za čtyři dny. Ovšem hlavní otázka je, jak, byla dlouho přelitá a co to udělalo se substrátem. Asi by bylo lepší nechat kytku bez substrátu a dojet pro nový. Mají přece otevřeno i přes víkend.


sob 14. črc 2012 20:51:58
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Jedná se o Phalaenopsis, nějaké kořeny jí zbyly. Byly spíše bílé nebo hodně vybledle zelené. Přelitá byla asi 2 týdny. Ve velkých městech mají určitě otevřeno, ale u nás fakt ne..:-) Navíc jí nechci "stresovat" a znovu jí přesazovat. Substrát už je teď suchý.


sob 14. črc 2012 21:53:56
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Opravdu záleží na tom, v jakém stavu byly kořeny a substrát. Jestli to nepáchlo, tak to snad vydrží. Ale jestli je substrát špatný, tak by bylo lepší jí dát nový. Držím palce, uvidíte. Dejte nám zprávu, jak se to vyvíjí. Phakaenopsisy jsou překvapivě odolné, pokud nejsou v chladu. Začněte zalévat až tak po čtyřech dnech, až se zacelí případné rány na kořenech a zpočátku nehnojte.


ned 15. črc 2012 7:26:58
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Nene nic naštěstí nepáchlo. Kořeny spíš byly "vyšeptalé" než shnilé.
díky moc!


ned 15. črc 2012 8:04:26
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Tak píšu, jak to dopadlo. Kytka to nejspíš na 90% nepřežije. Je na tom hůř, i když jsem jí přesadila do suchého, nechala pár dní ještě v klidu a pak normálně zalila. Vzpomínala jsem a přišla jsem na to, že jsem když byly venku vedra, nechala jsem otevřené okno a od té doby to s ní šlo z kopce. Myslíte, že mohla "nastydnout"? Jestli ano, je s kytkou amen, nebo se dá ještě zachránit?


úte 31. črc 2012 15:59:56
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Záleží na tom, co je míněno termínem vyšeptalé kořeny. Prostě pokud nejsou živé, tzn. pevné, musí
jít pryč. Nejlíp se to pozná, když se namočí. Živé kořeny zezelenají, mrtvé ne. Pokud jsou v substrátu živé kořeny, zalévat do substrátu, pokud ne, je potřeba využít kořeny nad substrátem a rosit je nebo použít ampuli. Pokud jsou v substrátu mrtvé koření, zase zahnijí. Opravdu by bylo dobré foto celé rostliny, nejlépe vyndané z květináče. Ty vedra otevřeným oknem by jí uškodit neměly, spíš noční pokles teploty, který v kombinaci s mokrem způsobí zahnití a jsme zase na začátku.


úte 31. črc 2012 16:08:13
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
Tak kořeny nad substrátem má dobrý...:-)
Nevím, jestli jsem udělala dobře, ale některé jsem zasypala i substrátem. Takže budu ode dneška každý den rosit.
Zatím ji nechám v klidu, ale jestli jí zase budu třeba přesazovat do suchého, tak už jí vyfotím.


úte 31. črc 2012 16:38:02
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
To, že jste je zasypala substrátem ničemu nevadí. Obrňte se trpělivostí a hlavně to se zálivkou nepřežeňte. Zkusila bych tu ampuli - navléknout na vzdušný kořen, nechat tak půl hoďky a sundat, aby kořen nezahnil. Kořeny střídat.


úte 31. črc 2012 16:40:53
Profil

Registrován: sob 14. črc 2012 19:09:23
Příspěvky: 11
Příspěvek Re: Přelití, opětovné zasazení, jak dál?
díky! zkusím sehnat...


úte 31. črc 2012 16:58:29
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: