Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 18. dub 2024 15:53:43



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Uhnilé kořeny 
Autor Zpráva

Registrován: pát 20. dub 2012 20:41:59
Příspěvky: 4
Příspěvek Uhnilé kořeny
Ahoj všem, obracím se na vás s žádostí o radu. K narozeninám jsem od kolegů v práci dostala nový phal. Moc se mi nezdál, bylo vidět, že kořeny nejsou OK, tak jsem jej doma hned vyndala ze substrátu a moje obavy se potvrdily. Kořenový systém úplně zničený hnilobou, substrát byl cítit po houbách, byl přemokřelý a plesnivý. Musela jsem odstranit většinu kořenů, zbyly asi tak dva, které vypadaly, že by se možná mohly chytit. To, co zbylo, jsem důkladně omyla a posypala drceným dřevěným uhlím. Den jsem to nechala trošku oschnout a poté dala zpět do nového substrátu (používám mix piniové hrubé kůry, trochu cocochipsů a drceného dřevěného uhlí). Květní stvol jsem raději ustřihla, aby rostlinu nevysiloval. Nicméně nyní (cca po 14ti dnech) mám pocit, že je na tom kytka stále hůř. Listy má jako z gumy a netváří se, že by chtěla bojovat. Za tu dobu jsem ji zalila jednou, jinak rosím na list. Již když jsem ji dostala, měla jeden nový malinký list. Máte tip, jak ji z toho dostat prosím? Tady na fóru jsem četla rady o cukrovém roztoku a hoblinách, ale nějak se mi to nezdá... Hlavně to, že by kytka s uhnilými kořeny (tedy přemokřená) začala prosperovat ve vlhkých hoblinách? Také jsem četla, že pomáhá rostlinu vložit do živého rašeliníku, nevíte, co je na tom pravdy, případně kde jej sehnat? Doma mám jen rašeliník sušený, který přidávám do substrátu miniphalům a paphilopediím. Díky za každou radu.


pon 23. dub 2012 16:51:54
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
To gumovatění listů je reakce na to, že jsou kořeny v háji. S rosením na list to moc nepřehánějte, raději opatrně roste substrát. Hobliny jsou vhodné, ale nejsem si jistý, že by vyhovovaly Phalaenopsisům. Sphagnum se dá použít i sušený, je to v podstatě to samé, jako kdyby jste použila živý. Musíte určitě vydržet, ona se pomalu rozjede. Až začne tvořit nové srdíčko, tak máte vyhráno.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 23. dub 2012 17:57:12
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
Pokud má nějaký kořen nad substrátem, lze také použít ampuli k napájení rostliny Na fotce není phal, ale jako ilustrace to postačí Obrázek


pon 23. dub 2012 18:04:42
Profil

Registrován: pát 20. dub 2012 20:41:59
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
Děkuji za radu. Prosím jak to funguje s tím rašeliníkem? Vložit do nádoby, navhčit a do toho orchidej posadit?


pon 23. dub 2012 18:08:47
Profil

Registrován: pát 20. dub 2012 20:41:59
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
To Zdenka: Bohužel žádný vzdušný kořen nemá, kdyby měla, tolik by mě to netrápilo :) Obávám se, že momentálně je to s kořeny dost na štíru.


pon 23. dub 2012 18:10:17
Profil
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
Jasně, stačí dát do rašeliníku a držet lehce vlhké.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


pon 23. dub 2012 18:14:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
V zásadě by i z jedním, dvěma kořeny měl bojovat ůspěšně, i bez významných nestandartních opatření. Je otázka, jestli ty zbývající jsou ještě vůbec funkční. Nebo jestli rostlině není ještě něco jiného.


pon 23. dub 2012 18:25:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 20. dub 2012 20:41:59
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
To Mila.J: hledala jsem i parazity, ale žádné zvířátka jsem na ní nenašla. Zkusím ještě ten rašeliník a uvidíme. Zda jsou zbylé kořeny funkční nemohu posoudit, snad ano. Je mi líto, že v květinářství prodávají takto zničené květiny. I v Baumaxu je mají v lepším stavu a s kvalitními kořeny a substrátem.


pon 23. dub 2012 19:31:14
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
Nezřídka kdy se stává, že tyhle problémy z obchoďáků bývají způsobeny spíš teplotním šokem. V této době to asi moc pravděpodobné není. Takhle v zimě, namrzlé kytky, to je celkem běžné. Občas se to projeví i několik dnů - třeba měsíc, po donešení.


úte 24. dub 2012 17:16:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 08. bře 2013 17:56:02
Příspěvky: 36
Příspěvek Re: Uhnilé kořeny
Prosím,pomůže mi někdo,v tomto Phal,jsem měla asi neživý rašeliník,mám jej vyndat?Kořeny některé byly uhnilé,ostřihala jsem a přesadila,ale trochu této mokré a né zelené potvůrky jsem nechala,mám jej přesadit jen do hrubého substrátu?Děkuji všem za pomoc,bojím se,že mi uhnijí kořeny..... :cry:Už jsem jej takto koupila,vůbec nevysychá,ale shazuje květy :shock:


Přílohy:
Poznámka: Phal,má i květy uvadlé.....
CIMG3544.JPG
CIMG3544.JPG [ 155.97 KiB | Zobrazeno 6216 krát ]
úte 16. dub 2013 18:15:15
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: