Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 16. dub 2024 23:09:09



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 zdeformované listy u Phalaenopsisů 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Omlouvám se , že to dávám sem do jiného rozjetého tématu, ale je to nyní aktuálně projížděné vlákno, a doufám tudíž, že skoukne hodně pěstitelů a někdo se vyjádří.
Rád bych věděl, co je toto za druh hmyzáka....svrchu mají dospělci kovový lesk, vyfotil jsem jak larvální stadium tak i dospělou "mušku". Velikost dospělce tipuju na něco kolem 1,5-2 mm.
Děkuji za vše tipy a názory.


Přílohy:
Onen škůdce-larva.jpg
Onen škůdce-larva.jpg [ 36.77 KiB | Zobrazeno 3786 krát ]
PA250176.jpg
PA250176.jpg [ 91.14 KiB | Zobrazeno 3786 krát ]
škůdce dospělec.jpg
škůdce dospělec.jpg [ 100.62 KiB | Zobrazeno 3786 krát ]
čtv 05. črc 2012 19:57:14
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Mohla by to být Pisivka skleníková, ale je to jen pokus. https://www.google.cz/search?hl=cs&pwst ... 80&bih=629


pát 06. črc 2012 12:29:50
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Karlosi....díky...sice jsem ten odkaz na fotografie zatím jen zběžně prohlédl, ale zdá se, že si trefil do černého....aspoň některé fota jsou, jako by tomu z oka vypadla....když jsem na něj před rokem, kdy jsem tuto příšerku zastihl na některých špalících, ale vždy na odvrácených sušších stranách,posvítil diodovou baterkou, zdálo se mi že svrch (krovek, či hřbetu těla) jakoby svítí metalickým, kovově rezavým leskem, jen u dospělců, larvy samo sebou ne....zdá se že šlo o odraz křídel. Jen jedinkrát jsem zastihl zřejmě letícího dospělce....velmi neobratný let, přesto jsem jej nechytil :mrgreen: .....zkusil jsem tehdy jediný doma dostupný postřik Agrion Delta....jinak super věc...asi hlavně universál, ale mne doposud vždy pomohl, kromě protismutnicového mospilanu. Od té doby mám myslím od nich pokoj. Jen jedinkrát jsem zastihl jeho larvu na víčku špirlice na místě....za několik dní okolí toho místa úplně zčervenalo, a víčko to znatelně zdeformovalo....na síti, kde jsem je jako první objevil na zadních stranách špalíků, jak se zdá se skrývají před rosením a splachem, mi na orchidejích s méně sukulentními listy poněkud často žloutnuly a opadávaly listy.....nejprve jsem myslel že je to tím, že nezvládám pouhým rosením zavodnit pletiva rostlin a orchideje dehydratují....ale pak jsem si na něj posvítil :mrgreen:
Ještě jednou díky Karle.
Ale aby vše nevypadalo v mé sbírce jako stoprocentní , ještě zde uvedu jednoho mikrobroučka, kterého jsem ponejvíce zastihnul na tillandsiích....nevylučuji, že je to něco, co žije běžně v naší přírodě na bezu, ale mám takové tušení že mi to přišlo do sbírky s jednou tillandsií (nebudu jmenovat zdroj....protože jsi jej 100% vážím)...a od té doby , ikdyž jsem je už učil plavat :lol: - což znamenalo vždy radikální snížení jejich výskytu, tak i podzimním postřikem výše zmíněným Agrionem všech navázaných letněných rostlin, než jsem je na zimu dával zpět do bytu .
Jde asi o půl mm velkého lesklého broučka, vzhledu jakéhosi malého klíštěte (alespoň svým postojem těla), netuším jestli vůbec nějakým způsobem škodí, ale už jen jeho nadměrný výskyt v paždí starších listů růžicovitých tillandsií a v neposlední řadě jeho promenádování na kůře, když se ráno či po rosení snaží vždy vymanit ze vznikajících vodních louží v paždí listů, mne celkem nenechává v úplném klidu.....jasný poznatek, má viditelný strach před vodou :mrgreen: , čehož intenzivně využívám k jeho sběru pinzetou a dokrmuji jím vydatně rosnatky.....zkrátka jen by mne zajímal jeho původ a jméno, pokud jej také máte ve sbírce, či jste se s ním někdy setkaly?


Přílohy:
P6094897.jpg
P6094897.jpg [ 109.62 KiB | Zobrazeno 3735 krát ]
P6094899.jpg
P6094899.jpg [ 143.26 KiB | Zobrazeno 3735 krát ]
P6094902.jpg
P6094902.jpg [ 184.64 KiB | Zobrazeno 3735 krát ]
pát 06. črc 2012 22:32:28
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Těchle bestií mám vždycky plné tričko, když má světlou barvu.Řekla bych, že můžou být zvenku. Když se jim tak líbí žlutá, zkusila bych lepové desky


sob 07. črc 2012 9:36:06
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
To vypadá na nějaké půdní roztoče. Podle mě se jim líbí hlavně to dřívko a to vlhko, mechy, řasy. Myslím že kytkám by škodit neměli...ale, kdo ví.
http://www.naturamediterraneo.com/forum ... _ID=160715
http://www.orchidboard.com/community/pe ... mites.html
http://www.flickr.com/photos/33196307@N02/7077735187/
Je jich hrozně moc druhů, v tom se vyzná asi jen odborník na roztoče.
https://www.google.cz/search?hl=cs&biw= ... 4QS-vJDpBg


sob 07. črc 2012 13:47:43
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Karlosi .....opět mi zbývá moc poděkovat za tvé úsilí....tak nějak jsem předpokládal jeho neškodnost, vzhledem k tomu, že rostliny nemají žádnou viditelnou újmu. Ještě jednou díky za upřesňující tip. 8-)

Na jednom z tvých odkazů jsem o něm našel zajímavou informaci :
1. Oribatid mite
Oribatid mite. The strongest creature on Earth – is armored mites, which can be found at your nearest garden. This tiny creature can withstand the weight in 1180 times greater than its own. It’s just that if a man could lift 82 tons.
Zjednodušeně přeloženo....jde o jednoho z nejsilnějších živočichů na naší planetě, údajně vydrží zátěž 1180 x těžší než on sám váží, což by v našem případě bylo to samé, jako kdyby člověk na bedrech unesl 82 tun .... "začínám je mít rád" :mrgreen:


sob 07. črc 2012 18:29:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Zdenka píše:
Těchle bestií mám vždycky plné tričko, když má světlou barvu.Řekla bych, že můžou být zvenku. Když se jim tak líbí žlutá, zkusila bych lepové desky

Zdeni....bohužel, odzkoušeny jak žluté tak modré na třásněnky a ani mrť...na ty desky prostě neberou :lol:


sob 07. črc 2012 18:52:55
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Pak už zbývá jen chemie..


sob 07. črc 2012 19:16:41
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: zdeformované listy u Phalaenopsisů
Romča: Někde jsem četl že se živí i houbami na orchidejových kořenech. Těžko říct jsou-li z naší přírody, zavlečeni spolu s rašeliníkem, nebo jsou to druhy vyskytující se ve sbírkách celosvětově. Doma je mám taky.
Dokonce o tom psal nějaký Japonec:
http://ci.nii.ac.jp/naid/110001794842


ned 08. črc 2012 9:38:56
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: