Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 10:37:37



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
 Uschlé bílé kořeny 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
chmajka píše:
Dobrý den, chtěla bych se poradit. Mám problém s mými orchidejemi Phalenopsis. Již několikrát se mi stalo, že mi uschly kořeny. Jsou světlé, duté, uvnitř je jen nitka. Už jsem takhle přišla o 3 orchideje. Nevím, co dělám špatně. Většinou se mi to stane po přesazení (požívám substrát rosteto) Je zvláštní, že uschnou, ale přitom voda rostlině nechybí, máčím hned, jakmile všechny kořeny dostanou stříbrnou barvu (čekám, až jsou stříbrné opravdu všechny kořeny, i ty na dně nádoby). Děkuji za všechny rady, nerada bych přišla o další orchideje :roll:

Tak je nemáčejte a jen prolijte deš´tovku a echte vodu v misce 4 hodiny a pak zbtek slijte...


ned 13. led 2013 17:44:03
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 30. pro 2012 19:47:13
Příspěvky: 18
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
Dobrý den, od jara do podzimu používám dešťovou vodu, bohužel od podzimu do jara jsem odkázána na odstátou vodu z kohoutky, máme ale měkkou vodu (stupěň tvrdosti 1). Namáčím je tak, že nechám orchidej v okrasném květináči a naleji do něj až po okraj vodu a nechám je ve vodě tak 2 hodiny, aby se kořeny ,,nacucaly"... dříve jsem je pouze prolela vodovodní vodou (tak 2 minuty), pak mi ale v květinářství poradili, ať máčím tímhle způsobem, prý je to lepší.


ned 13. led 2013 17:53:19
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
chmajka píše:
Dobrý den, od jara do podzimu používám dešťovou vodu, bohužel od podzimu do jara jsem odkázána na odstátou vodu z kohoutky, máme ale měkkou vodu (stupěň tvrdosti 1). Namáčím je tak, že nechám orchidej v okrasném květináči a naleji do něj až po okraj vodu a nechám je ve vodě tak 2 hodiny, aby se kořeny ,,nacucaly"... dříve jsem je pouze prolela vodovodní vodou (tak 2 minuty), pak mi ale v květinářství poradili, ať máčím tímhle způsobem, prý je to lepší.

Máčet můžete v létě,ale ne v zimě,,,,


ned 13. led 2013 17:56:16
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
Oba způsoby jsou použitelné, vždycky záleží na konkrétních podmínkách. Podle mého názoru v zimě stačí prolít, v létě je máčení dobré. Pozor na to, aby v krytu žádná voda nezůstala. A je dobré alespoň na čas, třeba po odkvětu, rostliny z krytu vyndat a mít je bez něj. Phalaenopsis je epifyt a asimiluje i kořeny, proto je dobré, aby se k nim dostalo světlo.


ned 13. led 2013 17:56:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
chmajka píše:
Většinou se mi to stane po přesazení (požívám substrát rosteto) Je zvláštní, že uschnou, ale přitom voda rostlině nechybí, máčím hned, jakmile všechny kořeny dostanou stříbrnou barvu (čekám, až jsou stříbrné opravdu všechny kořeny, i ty na dně nádoby). Děkuji za všechny rady, nerada bych přišla o další orchideje :roll:


Po přesazení je lépe minimalizovat zálivku. Tím spíš, pokud bylo přesazení drastičtější, tj. s větším poškozením kořenů. Lépe pár dní počkat se zálivkou, pak začínat postupně zvyšovat. Od slabšího prolití, až k maximu. Čerstvě přesazená rostlina stejně není schopna hned plně kořeny odebírat vodu, voda pak , zejména přez poranění kořeny poškozuje.


ned 13. led 2013 19:06:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 23. dub 2014 11:52:38
Příspěvky: 10
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
Bohužel se mi teď taky stalo, že dvěma rostlinkám uhnila část kořenů po přesazení..ach jo, ta moje přepéče :oops:

Ale chtěla bych se zeptat, mám jeden phalík, který jsem asi před měsícem přesazovala (musela jsem, protože jsem si ho objednala a přišel v rašeliníku a ještě byla polovina rostliny ven z květníku, který byl navíc poničený a rostlinka v něm tedy ani nedržela a v podstatě z něj visela). Dnes jsem se dívala na stav kořenů a většina vypadá ok, dokonce se klubou nové, ale bohužel je tam jeden zčernalý a ošklivý, je vidět, že je to kořen, který jsem předtím kvůli hnilobě zkrátila a zasypala skořicí. Jde mi o to, zda tento kořen můžu nechat bez zásahu, tj. rostlinu z květníku znovu nevyndávat a nestresovat ji. Pokud bych snížila příjem vody a rostlinu třeba pouze rosila, zastaví se hniloba sama, nebo dojde až k srdíčku a poškodí rostlinu? Na rostlince mi dost záleží, je to vysněný kousek, tak prosím o rady :)


pát 14. lis 2014 14:21:57
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
Jestli ten kořen viditelně černá, nejspíš bych rostlinu vysypala a kořen ustřihla. Vždycky je potřeba zkrátit až do zdravé části a rostlinu po zasazení několik dní nezalévat, aby rána měla možnost se zatáhnout. Řez je možné ošetřit mletou skořicí, ale pokud počkáš opravdu s první zálivkou aspoň 4 - 5 dní, nemělo by to být nutné.


pát 14. lis 2014 15:11:42
Profil

Registrován: stř 23. dub 2014 11:52:38
Příspěvky: 10
Příspěvek Re: Uschlé bílé kořeny
Děkuji za radu. Nakonec jsem kořen vyndala, ale trošku jinak. Ono to bylo blízko otvoru v květináči (takový ten dýchací otvor), tak jsem ho rozšířila a kořen vypreparovala :) Naštěstí se táhnul po obvodu květináče, takže to šlo dobře:)


ned 16. lis 2014 10:18:23
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron