Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 20. dub 2024 12:09:18



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
 škůdce 
Autor Zpráva

Registrován: sob 13. úno 2010 12:07:17
Příspěvky: 2
Příspěvek škůdce
Dobrý den, před týdnem jsem si koupila svou první orchidej-mini phalenopsis. Dnes jsem jí poprvé ponořila na 2min do vody. V té zůstali asi milimetroví broučci-snažili se na hladině vody vyskakovat. Byli světle šedí, poté jsem vyndala rostlinu z plastového květináče a na substrátu byli vidět ještě menší bílí, rychle se schovávali do substrátu-ten je asi z 1/3 tvořen z mechu, spodní část-2/3 jsou asi piliny, nebo něco takového. Snažila jsem se je vyfotit, ale jsou příliš malý... Rostlina jinak vypadá zdravě, žádné pavučinky, ani poškození listů.
Prosím o radu, co mám dělat?
Děkuji Irena


sob 13. úno 2010 12:17:19
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: škůdce
chvostoskoci. Vyskytují se tam, kde je vlhko.
V malé míře rostlině neublíží. Doporučuju rostlinu přesadit do čisté hrubé borové kůry, Phalaenopsis nepotřebuje ani mech, ani piliny.
Zalévat střídmě, mezi zálivkami nechat substrát vyschnout. Orchideji spíš ublížíte přemokřením než suchem. ;)

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


sob 13. úno 2010 13:06:52
Profil

Registrován: sob 13. úno 2010 12:07:17
Příspěvky: 2
Příspěvek Re: škůdce
Děkuji za odpověď. Rostlina je v květu, má ještě i nerozvitá poupátka, mám s přesazením počkat až odkvete, nebo mám jednat raději rychle?


sob 13. úno 2010 15:09:56
Profil

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: škůdce
záleží na tom, jak moc jsou chvostoskoci rozmnožení. Obvykle stačí nechat substrát pořádně vyschnout. Pokud jinak rostlina nestrádá, nechala bych to až po odkvětu. Přesazením byste o květní stvol nejspíš přišla. Pokud je potřeba orchidej zez dravotních důvodů přesadit v květu, doporučuju květní stvol ustřihnout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.
Rozhodně ale i po přesazení je nutné upravit zálivku tak, aby substrát nebyl přemokřený, jinak tam máte broučky znova. ;)

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


sob 13. úno 2010 16:06:28
Profil

Registrován: čtv 18. úno 2010 19:08:30
Příspěvky: 1
Příspěvek Re: škůdce
Vyskytli se mi na orchidejích tyhle škůdci, znáte je někdo? Jak se jich zbavit?
Díky za každou radu


Přílohy:
nnorch1.JPG
nnorch1.JPG [ 66.19 KiB | Zobrazeno 8679 krát ]
čtv 18. úno 2010 19:13:19
Profil

Registrován: ned 11. led 2009 17:18:09
Příspěvky: 250
Bydliště: Žamberk
Příspěvek Re: škůdce
Koukni tady: http://www.orchidej.net/bestiar/skudci.html

_________________
http://jirikrc.rajce.idnes.cz/


čtv 18. úno 2010 19:15:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 10. čer 2009 11:34:09
Příspěvky: 514
Příspěvek Re: škůdce
Banany píše:
Vyskytli se mi na orchidejích tyhle škůdci, znáte je někdo? Jak se jich zbavit?
Díky za každou radu

červci

_________________
Přeji hezký den, Věra


www.orchideje.freepage.cz


čtv 18. úno 2010 19:59:15
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 25. bře 2009 11:18:28
Příspěvky: 698
Bydliště: Česká Lípa, Žizníkov
Příspěvek Re: škůdce
Zbavovala jsem se jich tak, že jsem si vzala párátko, papírový kapesníky, lupu, vynesla jsem všechny kytky ven na zahradu a jednu po druhý jsem prohlížela, velmi pečlivě, neboť ty mrchy jsou ve květech, mezi poupaty, v paždí listů a prostě zalezou, kam se dá. No a jednu potvoru po druhý jsem mechanicky likvidovala. Některý jsem musela pěkně vyšťourat. Je fakt, že to trvalo skoro rok, než jsem se jich zbavila. Ale dneska jsou všechny kytky čisťounký, no, teď jsem objevila nějaké mšice, ale to není takový problém. Taky likvidace více méně mechanicky.Ještě pro jistotu trochu nějakého postřiku. Ale ten opravdu jen trochu.


čtv 18. úno 2010 22:36:26
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: škůdce
Jednotlivé čevce nerozeznám, standartně se na ně používají systémové insekticidy, v současné době na trhu jen Mospilan a Calipso. Případně kdo sežene Confidor.
Slyšel jsem, ale nezkoušel metodu- do dotykového insekticiu přidat trochu líhu. Snad že líh rozpustí voskové zámotky a tím škůdce odhalí , čímž přestanou být chráněni působení dotykových insekticidů.


pát 19. úno 2010 17:05:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 24. srp 2009 13:33:18
Příspěvky: 269
Bydliště: BRNO
Příspěvek Re: škůdce
Já je také měla, musím k tomu říct, že to šlo opravdu těžce, než jsem na to přišla, ale podařilo se...osvědčilo se mi nejvíce otřít vše lékařským líhem, přesazet, ale ještě před tím pořádně oprat kořeny...je jich všude plno, ani to není vidět. Vylezou zas po nějaké době. Také jsem ještě pro větší úspěšnost postříkala agrionem. Radili mi také namočit ušní čistítko do oleje a stírat. Místa kde se natře olej, tak potom znemožňují dalšímu výskytu červců...ale zase jsou listy mastné. No mohu říct, že od léta mám pokoj.


pát 19. úno 2010 18:02:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: