Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 14:28:25



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
 skvrny na Vande 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Např. koloidní stříbro, olej tea tree nebo nějaký fungicid


pon 03. úno 2014 19:23:01
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Černé konce listů odstřihněte a hlavně ji neroste. V zimním období nesnáší vodu na list.


úte 04. úno 2014 8:16:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 02. úno 2014 17:19:27
Příspěvky: 4
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Moc děkuji!


úte 04. úno 2014 16:06:05
Profil

Registrován: pát 30. kvě 2014 15:40:42
Příspěvky: 47
Bydliště: Šenov u Ostravy
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Dobrý den,
může mi někdo poradit? V létě jsem dostal k narozeninám V. tricolor. Menší rostlinku, měla asi čtyři lístky. Zasadil jsem ji do běžného substrátu a celkem se ji dařilo. Vyrostly další tři, ale od konce toku je na to špatně. Proto jsem ji navázal na kořen osladiče, ale nepomohlo to. Vždy přibližně co čtrnáct dní se u báze listu udělá světlejší proužek a do dvou dnů lístek upadne. Pěstuji rostlinku v zimní zahradě, teplota 14 - 21 C. Namáčím jednou týdně a vlhkost okolo 60 proc. Poradí mi někdo. Díky.


Přílohy:
P1181721_resize.JPG
P1181721_resize.JPG [ 138.06 KiB | Zobrazeno 4650 krát ]
P1181722_resize.JPG
P1181722_resize.JPG [ 106.82 KiB | Zobrazeno 4650 krát ]
P1181726_resize.JPG
P1181726_resize.JPG [ 87.7 KiB | Zobrazeno 4650 krát ]
pon 19. led 2015 15:22:43
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Tohle bývá většinou konec, i když se to nechá nacucat ve fungicidu. Vypadá to na fusariozu. Prorůstá to kmínkem a postupně odpadávaj listy. Poslední stádium je zasažení meristému a pak popelnice. Vandy jsou hodně světlomilné a moc nemusí vodu stojící v listových pochvách. Nějaké to zahnití od zbytku květenství, nebo uhnilý kořen, následná infekce kmínku, a je to pak jen zdlouhavé umírání:-)


pon 19. led 2015 18:03:43
Profil ICQ
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: skvrny na Vande
No já byc jako poslední šanci viděl kompletní osvobození od veškerého substrátu a rosení nebo namáčení pouze kořenů. A co nejvíce světla a vzduchu (ale ne studeného).
Hezký den
Pavel


pon 19. led 2015 21:02:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Je pravdou, že tohle je už na pováženou. Chtělo by to substrát až po první listy ale hodně hrubý. Navíc je tam hodně velký výkyv teploty z 14 až na 21°C. Hlavně chce hodně světla, v zimě držet sušší hlavně nerosit a dávat pozor na okap z orosení. Já je držím v temperovaném prostředí, kdy denní teploty jsou +18 a noční +14°C. V teplém skleníku je rozsah teplot den +21 a noc +18°C. Nevím, kde se berou neustále ty hlouposti a Vandy se na hodinu namáčejí. To je první krok ke zničení. I v létě je zalévám jedenkrát týdně a jen cvrknu. V zimě i jednou za tři až čtyři týdny. Nepřítelem Vandy je vlhko, stagnující vzduch a málo světla.


úte 20. led 2015 16:37:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Smrkovjan: tohle moc na osladič nevypadá. Tohle je nějaké hrubší. Osladič má kořeny jemné. S důvodem střádání vandy to ale nemá co dělat.


úte 20. led 2015 20:41:35
Profil ICQ

Registrován: pát 30. kvě 2014 15:40:42
Příspěvky: 47
Bydliště: Šenov u Ostravy
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Díky všem za odpovědi. Do toho nového roku, co se týče VANDY jsem moc dobře nevlítnul, ale znáte to všichni, co špatně začíná, dobře končí :oops: .
Pro Karlose: patrně to je nějaký osladič, i tak chutná, navíc i můj táta do něj sadil, ale nehádám se. Zahraju to na remízu - drsný kraj, drsní lidé tak i osladič je hrubý.
Reakce řádky od Míry udávám: nižší teplota se pohybuje okolo 16, 14 stupňů jsem udal jako kritickou mez. Své Vandičky zásadně nerosím, jen V. teres je ve vitríně rosena automatem. Pokud jsou venku, tak těm pěti zbývajícím diletantsky namáčím kořeny a většinou né hodinu, ale mnohdy i půl dne. To podle teplot. Za to se jim zpětně omlouvám.
Vám všem ještě jednou děkuji za Váš zájem a cenné rady.


stř 21. led 2015 11:48:24
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: skvrny na Vande
Jo ono doslova platí "čím blbější sedlák tím větší brambory". Abych se vyhnul smršti kritiky tak to uvedu na správnou míru. Berte to jako pořekadlo, které má v sobě hodně pravdy a hlavně ho na nikoho nemířím. Vysvětlím. Když jsem začínal, tak jsem se také striktně držel představ, které tehdy celkově o těchto rostlinách panovaly. Čím více jsem napodoboval přírodu a úzkostně vše hlídal tak o to to bylo horší. Když jsem začal trochu "lajdačit byly výsledky daleko lepší ale pozor zase na syndrom pýchy. Najednou člověku všechno abnormálně jde a kdyby zabodl do skleníku vidle, tak obrostou orchidejemi. Nastane období uspokojení sama se sebou, všechno je najednou jednoduché, rostliny rostou o překot a najednou rostliny, které se množily jako plevel začnou skomírat, hynout a člověk najednou spadne z výšky na zadek a neví proč. Asi je to trest za pýchu buď od toho nahoře nebo od matičky země. Když jsem začínal, tak jsem množil Dendrobia jak na běžícím pásu. Stačilo rozdělit pahlízy na velikosti po třech kolínkách, vmáčknout do rašeliny a držet to vlhké. Všechno rostlo jako blázen a dnes? Dnes se o to snažím a výsledky jsou prachmizerné. A motto? Přílišná starost a napodobování druhých je cesta do záhuby a to samé je v případě, kdy si člověk dá tu práci aby se dobral svých výsledků, na které časem zapomene a nebo začne mít méně pokory a ztratí tu správnou míru ostražitosti. Dá se to samozřejmě vrátit opět na dobrou cestu ale věřte, že to stojí dost naštvanosti a bohužel i rostlin. Proto si važme každé své zkušenosti, ty cizí si upravme do svého prostředí a hlavně nic neměňme tam, kde máme dobré výsledky byť pěstování někoho druhého se nám zdá sebelepší.


stř 21. led 2015 20:32:11
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: