Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 14:29:18



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 Škůdce na Vandě, prosím o radu 
Autor Zpráva

Registrován: pát 08. čer 2018 11:16:20
Příspěvky: 2
Příspěvek Škůdce na Vandě, prosím o radu
Dobrý den, prosím, zda by někdo dokázal poradit, jaký příživník mi stále devastuje Vandu, kterou už mám nějakých možná 5 nebo 6 let. Několik let byly kořeny čisté, ale pak se náhle objevil tento škůdce. Jedná se o opravdu malé potvůrky, cca 0,1 mm, viditelné jako malé červenohnědé tečky na kořenech. Barva je tedy červenohnědá, malé bambulky s nožičkami, v prstech je nelze rozmáčknout, jejině pomocí nehtů. Těžko je lze vyfotografovat i s makroobjektivem, ale přikládám ukázkové snímky, hrubý náznak z toho lze získat. Brouzdáním a hledáním na netu se mi nepodařilo nic zjistit, tak se obracím na Vás, třeba někdo podadí o co se jedná a jak by se s tím dalo bojovat. Zatím je jednou za čas spláchnu vodou ve sprše, ale mezi kořeny se samozřejmě vždy nějací udrží.

Vanda je ve skleněné nádobě bez substrátu, takže mají ke kořenům snadný přístup. Na listech nejsou, mají evidentně rádi kořenový systém.

Díky za všechny případné rady. Monika


Přílohy:
_DSC9202.jpg
_DSC9202.jpg [ 37.15 KiB | Zobrazeno 3939 krát ]
_DSC9200.jpg
_DSC9200.jpg [ 139.84 KiB | Zobrazeno 3939 krát ]
pát 08. čer 2018 11:57:37
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Škůdce na Vandě, prosím o radu
Nejspíš nějaký pancířník


pát 08. čer 2018 13:34:29
Profil

Registrován: stř 28. říj 2015 19:16:45
Příspěvky: 1003
Příspěvek Re: Škůdce na Vandě, prosím o radu
Ak Vám naozaj niečo devstuje Vandu, tak títo drobci to určite nie sú !
Tiež ich mám doma. Keď sa objavili, nevedel som, čo sú zač a tak som ich nechal identifikovať Biologickým centrom - tu je odpoveď:

Citace:
menší druh je Chamobates borealis (Traegardh, 1902) - čeleď Chamobatidae, podřád Oribatida (pancířníci), rozšíření: celá Holarktické oblast (Severní Amerika, Evropa, Asie na sever od Himalájí), tento roztoč žije běžně v lesní půdě, jehličnaté hrabance, rašelině, meších, a trouchu pařezů a vývratů, je to panfytofág, tj. živí se půdními mikroorganismy (houby, plísně, řasy) a odumřelou mrtvou tkání vyšších rostlin, zdůrazňují, že to není fytofág, který by se živil živou rostlinnou tkání, takže je zcela běžný v půdě květináčů, lesní půdě a přispívá k sekundární dekompozici organické hmoty v půdě, jinak řečeno, podílí se na vývoji humusové vrstvy v půdě, rozhodně neškodí živým rostlinnám naopak. Závěrem mohu říci, že patří k půdním roztočům, kteří neškodí vašim rostlinám a není nutno je eliminovat, Chamobates borealis půdě prospívá.


pát 08. čer 2018 16:16:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Škůdce na Vandě, prosím o radu
U Vandy bez substrátu se zřejmě živí velamenem, když je občas spláchnete aby se nepřemnožili tak budou neškodní.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 09. čer 2018 19:04:22
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Škůdce na Vandě, prosím o radu
Také jsem je pozoroval občas na Vandě a v květináčích na piniovce. Mám na kořenech Vand, které často sprchuji něco jako zelenou řasu. Je ale pouze na starých kořenech. Myslím, že ta jim docela chutná. Že by poškozovali velamen jsem si nevšiml. Jsou ale tak drobní že bych to ani nezjistil- pokud se hodně nepřemnoží.


sob 09. čer 2018 20:13:48
Profil

Registrován: pát 08. čer 2018 11:16:20
Příspěvky: 2
Příspěvek Re: Škůdce na Vandě, prosím o radu
Dobrý den,
díky všem za reakce. Tak už vím, co jsou drobci zač, a že zrejmě nepředstavují potíže. Zkusím se s nimi nějak sžít a občas je pošlu na tobogán do vany :). Ještě jednou díky a přeji pěkný den. Zdraví Monika


pon 11. čer 2018 9:23:44
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: