Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 20:23:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 65, 66, 67, 68, 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: cosi s listama
Paphio píše:
bonsai píše:
Zdenka píše:
Tipuji taky nedostatek minerálů - porucha výživy.

Je pravda, že přihnojuji velmi málo. Nemám rád ty hnojivy "vyhnané" rostliny, které jsou pak podle mého názoru choulostivější, tak raději volím pomalejší růst. A používám dešťovou vodu.

Hm, to je, korektně řečeno, takový alternativní výraz. Nejčastěji se přehnojí dusíkem, přehnojení draslíkem je vzácné.

Také se mi to nějaký čas dařilo. Člověku chvíli trvá než si uvědomí že většina orchidejí nevytváří tolik zelené hmoty jako ostatní pokojové rostliny a tak dusíku potřebují podstatně méně.


pon 25. čer 2018 8:00:13
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: cosi s listama
Příloha:
P1300610.JPG
P1300610.JPG [ 77.78 KiB | Zobrazeno 4612 krát ]
Zvláštní poškození listů pozorované zatím pouze u Cataset. Nějak jsem vypozoroval, že když hodně zalévám Cataseta tak se naplno napijí i staré pahlízy. Pokud má ale i v tomto stavu k dispozici rostlina vodu, tak zespodu jakoby "zesklovatí" listy na více plochách.
Vypadá to jako by se potrhala buněčná struktura množstvím vody které je nadměrné. Pokud nechám rostlinu na sucho tak starší pahlízy opět seschnou a část poškození zmizí a listy vypadají opět normálně. Letos jsem to ale na jedné rostlině přehnal a část listů odumře protože pletiva se již asi poškodila nevratně. Zatím jsem tento jev u jiných orchidejí než Cataset nepozoroval. Asi musí mít rostlina zdravé kořeny a nadměrný přísun vody aby se něco takového stalo. Nejvíce pozorovatelné to je večer po zálivce. Má s tím někdo nějakou zkušenost i u jiných orchidejí?


úte 10. črc 2018 12:33:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: cosi s listama
Někdy pomůže intenzívní světlo/slunce.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


úte 10. črc 2018 14:40:07
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: cosi s listama
To co zežloutlo tak už nezachrání nic. To ostatní se vrátilo do normálu po vyschnutí mechu samo. Poučení z toho pro mne plyne že všeho moc škodí i přebytek vody ve vegetaci. Občas se mi stalo, že praskla nějaká pahlíza, ale že se potrhalo pletivo v listech se asi často nestává. Ta cataseta mají ale listy takové tenoučké a křehoučké jak jarní salát :) .


úte 10. črc 2018 20:54:19
Profil
Online

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
A výživa v tomto období?


stř 11. črc 2018 5:21:59
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: cosi s listama
Vím, že občas trpí na cosi, co pěstitelé nazývají edém, stává se to opravdu při velké zálivce. Některá dělají jakési "puchýřky", jiná možná tyhle plošky. Pletiva nepobírají ten přebytek vody a pak se zhroutí.


stř 11. črc 2018 8:43:56
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: cosi s listama
Příloha:
P1300630.JPG
P1300630.JPG [ 79.5 KiB | Zobrazeno 4568 krát ]
Příloha:
P1300631.JPG
P1300631.JPG [ 89.76 KiB | Zobrazeno 4568 krát ]
Příloha:
P1300624.JPG
P1300624.JPG [ 121.48 KiB | Zobrazeno 4568 krát ]
Karlos: Myslím, že v tomto případě to popsala zcela přesně P. Zdenka. Nastalo to z přelití a z přeplnění listů vodou. Dosti mne překvapilo, že ty listy byly ze spodu "sklovité" jakoby průhledné skoro celé. Myslel jsem že o ně přijdu. Nakonec se ale naprostá většina ploch vrátila do normálu, pouze část listu se nevratně zničila. Ta byla během dne nejvíce na slunci. Někdy se mi stalo že praskla pahlíza což se z přelití stává i u kaktusů. Prostě všeho moc škodí.
To hnojení bude mít vliv na stav a pevnost pletiva, to ano. Ale poučil jsem se z předchozích roků a vyřadil jsem Kristalon květ a plod a nahradil ho hnojivem na orchideje s poměrem NPK 4-4-7. Ještě ho střídám s Plantelou 6-12-10. Tím jsem snížil dusík cca na 1/4 oproti Kristalonu. Hnojím ale příležitostně a většinou pouze poloviční koncentrací. Vzrůstné druhy jako Stanhopeje a C. dayanu ale více. Listy byly letošní a doufám, že vyhnané dusíkem nebyly. To hnojení jsem změnil zejména kvůli tomu D. senile. Jo rostlina D. senile roste skvěle a tlačí mi dokonce 12 nových výhonů. Roste jak ten největší plevel a ty podmínky u mne mu sedly tak že se nedá nijak zničit :) . Díky tomu se asi ani nepokouší o rozmnožování :D . Z míry ho nevyvedlo ani 7 měsíců sucha :).


stř 11. črc 2018 17:58:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: cosi s listama
Když mi to udělalo P. philippinense, dal jsem ho těsně k zářivce a brzy to zmizelo. Roatlina u které jsem to neudělal začala od konce listů hnít. Určitě s tím může souviset moc dusíku, možná ne vždy.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 12. črc 2018 6:25:40
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: cosi s listama
Paphio píše:
Když mi to udělalo P. philippinense, dal jsem ho těsně k zářivce a brzy to zmizelo. Roatlina u které jsem to neudělal začala od konce listů hnít. Určitě s tím může souviset moc dusíku, možná ne vždy.

Myslím že tak jak nyní hnojím tak už to asi přebytkem dusíku nebude. Je to možné že tím světlem by se dalo zachránit i to pletivo nevratně poškozené, každopádně se budu snažit s tou vodou to nepřehánět. Jsem si vědom že patřím spíše k "přelévačům" :) .
Ono to skoro vypadá že ta rostlina si ten list s 50% zelené hmoty ponechá a tak by to na velikost nové pahlízy zas takový vliv míti nemělo. Je to to C. denticulatum z e-bay a ač je větší než to od Elsner tak na květ nenasazuje.
To Cat. denticulatum co nyní odkvetlo(od Elsner), tak již strká další květní stvol. Někdy mi připadá že ty selekce za bohatostí kvetení jdou tak daleko že rostlina pouze kvete a ani nemá sílu přirůstat.


čtv 12. črc 2018 8:17:04
Profil

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: cosi s listama
Malé množství svilušek neuvidíme. Po jejich sání ale zůstává stopa, někdy jako tečka, jindy se do vpichu dostane houba a udělá se hnědý flek. Taky se houbová či bakteriální infekce může šířit. Všiml jsem si, že po preventivním postřiku proti sviluškám ty nepatrné puntíky zmizely. Docela dobrý postřik na svilušky je Floramite, indikátorová kytka je Robiquetia, bohužel dost vzácná. U ní se po sání svilušky časem udělá červená skvrna.


čtv 12. črc 2018 14:56:16
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 65, 66, 67, 68, 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: