Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 19:14:14



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
 Prosím o radu - nemocné listy 
Autor Zpráva

Registrován: stř 24. lis 2010 8:32:34
Příspěvky: 75
Příspěvek Prosím o radu - nemocné listy
Hezký den,
pár let mi všechny orchidejky krásně rostly, dokud nepřišla tato zima. Na listech se mi u některých rostlin objevily fleky, na jiných blednutí listů, ještě jsem se s tím nesetkala a nevím si rady :-( U Gongor a Stanhopeí mi listy zesvětlaly na světle zelenobílou (na fotce to vypadá o hodně tmavěji), Gongory začaly mít černé tečkování a Stanhopey zase spíše hnědé. Dendrobia začaly mít flekaté listy, místy zesvětlené jakoby průhlednější fleky a např. u unicum mám tyto světlejší fleky i na květech. Černé tečkování se objevilo i na Zygopetalum (+ žloutnutí listů) a maličké Cattleyce iricolor + občas černý kroužek. Mám hrůzu, aby se nejednalo o nějakou virózu... Přikládám ještě jeden Phalaenopsis, u kterých to začalo být také bída..
Zalévám dešťovou vodou nebo vodou z jezírka (je částečně pod ořechem, který moc prospěšný asi také nebude), v létě letním u jezírka, po uklizení na podzim do cca 18-ti stupňů domů (chladnější do místnosti 11-15 stupňů) a poté vše začalo.
Moc děkuji za Vaše názory a rady..


Přílohy:
Dendrobium.jpg
Dendrobium.jpg [ 29.86 KiB | Zobrazeno 7979 krát ]
Gongora.jpg
Gongora.jpg [ 115.63 KiB | Zobrazeno 7979 krát ]
Phal.jpg
Phal.jpg [ 56.09 KiB | Zobrazeno 7979 krát ]
Stanhopea.jpg
Stanhopea.jpg [ 85.25 KiB | Zobrazeno 7979 krát ]
Zygopetalum.jpg
Zygopetalum.jpg [ 62 KiB | Zobrazeno 7979 krát ]
stř 25. kvě 2011 19:41:48
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Jedná se pravděpodobně o bakteriální nebo houbová onemocnění způsobená patrně nevhodnými podmínkami v zimním období (málo světla, stagnující vzduch, dlouho vlhké listy rostlin při nízkých teplotách a podobně).

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 25. kvě 2011 21:22:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 24. lis 2010 8:32:34
Příspěvky: 75
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
ano to je možné, asi jsem je svou přehnanou péčí měla více ve vlhku :-( Nenapadá Vás nějaký přípravek nebo co s tím? Moc díky


stř 25. kvě 2011 21:47:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Na bakteriozy se mi nejvíce osvědčilo koloidní stříbro: viewtopic.php?f=16&t=726&start=90

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


čtv 26. kvě 2011 14:18:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Mohu konstatovat, že se mi podařilo bakteriózu u Phalaenopsis zarazit přípravkem Aliette, o kterém byla zmínka na nějaké zahraniční stránce.
Champion ani ridomil šíření choroby nezastavily. Bakterie mohou podle netu šířit malí roztoči, ještě viditelní dobrým okem, avšak menší než svilušky.
Občas je vídám na listech různých druhů, ale zda-li jsou tito přímo odpovědní za šíření bakterióz to s jistotou napsat nemůžu. Hromadné rosení či sprchování bude asi také důvodem šíření.
Upozorňuju že na fotce phalu máte určitě bakteriózu a ta bez zásahu umí postupně zničit původně zcela zdravou kytku!


pát 27. kvě 2011 11:48:59
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Pokud se jedná o jednotlivé rostliny v domácích podmínkách, osvědčil se mi neředěný tea tree olej. Chápu, že do skleníku to použít nejde (tedy šlo by, ale cena by byla velmi vysoká). Výhodou je absolutní netoxicita jak pro kytku, tak pro okolí.


pát 27. kvě 2011 13:47:59
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
8majuska píše:
ano to je možné, asi jsem je svou přehnanou péčí měla více ve vlhku :-( Nenapadá Vás nějaký přípravek nebo co s tím? Moc díky

Při péči o rostliny je nejlepší prevence nechat je mezi zálivkami dostatečně proschnout a rosit tak, aby listy brzy oschly.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pát 27. kvě 2011 14:04:55
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 12. bře 2010 18:55:39
Příspěvky: 55
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Zdenka píše:
Pokud se jedná o jednotlivé rostliny v domácích podmínkách, osvědčil se mi neředěný tea tree olej. Chápu, že do skleníku to použít nejde (tedy šlo by, ale cena by byla velmi vysoká). Výhodou je absolutní netoxicita jak pro kytku, tak pro okolí.


Dobrý den a to jste s ním potírala napadené listy? Nebo jako prevence? Děkuji za upřesnění


pát 27. kvě 2011 15:05:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 22. úno 2009 18:24:32
Příspěvky: 308
Bydliště: Holice, Pardubicko
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Ja jsem potirala take tea-trea olejem a uz to neudelam.Ackoli mam orchideje na stole tak 1,5 m od okna asi pred mesicem se mi na potrenych mistech udelaly prolakle tmave skvrny-myslim ze od slunicka.Proste olej a slunicko neni dobra kombinace.Nakonec jsem casti musela odriznout.Asi jsem nekde udelala chybu.Libilo se mi prave,ze se nemusela pouzit zadna chemie.


pát 27. kvě 2011 17:46:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: ned 11. říj 2009 16:13:48
Příspěvky: 741
Bydliště: Jeseník
Příspěvek Re: Prosím o radu - nemocné listy
Tento olej se musí ředit i při použití pro lidi nebo zvířata k léčbě, natož na kytky, při potření se kytka popálila 2x, jednou olejem a podruhé to už spálené dokonalo sluníčko.


pát 27. kvě 2011 18:17:03
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: