Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 20:22:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Phalaenopsis - vyhnité srdíčko 
Autor Zpráva
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Protože se nám tu v různých podobách a různých tématech často objevuje žádost o pomoc při vyhnitém srdíčku Phalaenopsisu, tak navrhuji všechny vaše skušenosti s tímto jevem ještě jenou sesumírovat na jednom místě.
A začnu se svými zkušenostmi:
Jedná se o vcelku častou chorobu nejčastejí způsobenou zatečením vody do srdíčka, která se v něm po delší dobu udrží a je spolu s nižšími teplotami původcem rozvoje bakteriálního či houbového onemocnění. Obvykle dojde ke ztrátě několika obvykle mladších listů. U rostlin, které jsem měl v rukách se hniloba zastavila bez použití chemie, tj. po pouhém očištění zasažených částí a úpravě kultivačních podmínek (teplo, světlo, snížení zálivky a zvýšenou opatrnost při zálivce)! Ve všech případech kytky vyrazily nové rostliny ze spících oček na bázi rostliny a vykvetly nejpozději do 2 let od poškození mateční rostliny. To vše na parapetu. Netvrdím, že to tak musí být vždy, vyjímky se jistě najdou. Jsem ale bytostně přesvědčen, že faleňáky jsou neuvěřitelnými bojovníky a zvládnou i takové poškození, které by pro jakýkoliv jiný rod znamenalo konečnou.
Prakticky dokonale, bez nutnosti dalšího komentáře, má celý vývoj choroby na takto postiženém faleňáku zdokumentovaný HAKI viz http://haki1.rajce.idnes.cz/Bakterioza-Phalaenopsis/#
Těším se na další zkušenosti
Hezký den
Pavel


úte 01. úno 2011 19:29:37
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Tak to je dobrej nápad, u mě teď aktuální, protože jsem udělala úplně blbou začátečnickou chybu - květ upoutal zvláštní barvou a kresbou, rychlá kontrola kořenů, šup do košíku a šup domů. Doma mě čekalo nepěkné překvápko v podobě vyhnilých srdíček :roll: . Prozatím zasypáno skořicí, přesazeno, květ ustřižen, čekám co bude a chce se mi věřit tomu, cos Pavle psal, že jsou to bojovníci ;)
Obrázek
Obrázek
Obrázek


stř 02. úno 2011 1:19:04
Profil

Registrován: sob 20. úno 2010 1:33:23
Příspěvky: 746
Bydliště: Mělník
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Klidně tomu věř. Na podzim 2009 jsem si koupila phal, kterému vzápětí uhnilo srdíčko. Vyhodil boční výhon, který jsem v dubnu oddělila. Rostlina už v květnu udělala další boční výhon, který právě nyní kvete uspokojivými 7 květy.


stř 02. úno 2011 2:47:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Díky Gabčo, to mě povzbudilo, protože on opravdu na první pohled nevypadá, že by se chtěl se mnou rozloučit, i proto možná za chyba při nákupu, na první pohled byl perfektní :roll: . Ještě jsem se dočetla, že se mohou vyhnilá srdíčka pokapat peroxidem na 5 minut a pak vysušit a pak zasypat skořicí. Peroxid mi tedy přijde hodně drastickej. Tak počkám, zatím se tváří jako by měl srdíček aspoň pět :lol: . Pa Lenka


stř 02. úno 2011 17:38:58
Profil

Registrován: sob 17. pro 2011 16:32:12
Příspěvky: 1
Příspěvek Uhnilé srdíčko
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné zachránit ještě mou Phalu. Dostala jsem ji asi před půl rokem, byla krásná a plně vykvetla, vyrašily i další listy. Pak květy opadly (což se nám doma stává u orchidejí běžně) a uhynul stvol. Jenže asi před dvěma týdny začaly opadávat i listy ze srdíčka (které už byly docela zežloutlé), dnes upadl poslední a já si všimla, že srdíčko je nejspíš nahnilé. Je možné zachránit květinu i bez srdíčka? A jak by měla případná záchrana vypadat?
Děkuji za odpověď.


sob 17. pro 2011 16:39:22
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Uhnilé srdíčko
Už se to tady řešilo, možná i v jiných vláknech, je potřeba trošku pohledat.


Naposledy upravil Zdenka dne sob 17. pro 2011 20:49:48, celkově upraveno 1



sob 17. pro 2011 16:55:24
Profil

Registrován: ned 07. lis 2010 22:11:48
Příspěvky: 558
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Peroxyd vypadá drasticky,ale zabere.Radši pokapat po oschnutí ještě jednou.


sob 17. pro 2011 19:20:13
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Vaclav píše:
Peroxyd vypadá drasticky,ale zabere.Radši pokapat po oschnutí ještě jednou.

Václave, já teda nedám na peroxid teď už dopustit, používám ho i na rány po odstranění listů, pro desinfekci po odstranění uhnilých výhonů a na neobvyklé skvrny (houby,plísně a léčila jsem tím i hnilobu na pahlíze jedné kačenky) a zatím je to u mě jediný přípravek, který vždy spolehlivě zafungoval. Co se týká vyhnilého srdíčka u faleňáku který jsem "nácvičně" zachraňovala, dnešní stav je takový, že vyhnal z boku srdíčko nové. U mě byl tedy postup: vyndat ze substrátu, ošetřit peroxidem, usadit do hoblin a ty rosit. Trvá to sice dlouho, někdo by ho vyhodil, ale jako nácvik je to dobrá zkušenost a on si své místo statečně vybojoval :D.


sob 17. pro 2011 21:02:54
Profil

Registrován: ned 07. lis 2010 22:11:48
Příspěvky: 558
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
Nic jsem s rostlinama nedělal,protože kořeny byly v pořádku,jenom vyhnilě srdíčko zakapal.Hniloba zaschla.
Dnes rostliny nasazují na květ.Byly to čerstvě koupené strakaté Phaly.


sob 17. pro 2011 22:01:50
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 25. bře 2009 11:18:28
Příspěvky: 698
Bydliště: Česká Lípa, Žizníkov
Příspěvek Re: Phalaenopsis - vyhnité srdíčko
To je dobrý. Tak jednoduchý! a Kolika procentní? Ten z lékárny na očetření člověčích odřenin? :idea:


ned 18. pro 2011 10:49:34
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: