Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 12:07:04



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 poškozené listy 
Autor Zpráva

Registrován: pon 08. lis 2010 23:03:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Příspěvek poškozené listy
Prosím, kdo má zkušenost s následujícím poškozením, přivítám i různé eventuality. Jedná se o kvetoucí phal. Takto postižený je už 2. list. Kořeny jsou OK. Žádné brebery neodhaleny. Co to může být...?


Přílohy:
detail list.jpg
detail list.jpg [ 46.59 KiB | Zobrazeno 6542 krát ]
pon 29. lis 2010 22:34:03
Profil

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: poškozené listy
Vypadá to na popálení slunkem.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


pon 29. lis 2010 22:41:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2909
Příspěvek Re: poškozené listy
Popálení sluníčkem to není v žádném případě. Vypadá to na houbové onemocnění.


úte 30. lis 2010 7:38:54
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: poškozené listy
Nebo je to obojí Nejprve sluníčko pak houba. Pošlu foto jarního popálení Paphiopedila. Mě to nic dál nedělalo.U mě je to už odešlá záležitost-dávám foto jen pro info.
Líba- jak je to starý útvar ?
Obrázek
No ale co teď s tím? ;) Pokusit se o ochranu fungicidem?


úte 30. lis 2010 10:26:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: poškozené listy
Míra píše:
Popálení sluníčkem to není v žádném případě. Vypadá to na houbové onemocnění.

Houbová onemocnění jsou vždy důsledkem špatných pěstitelských podmínek nebo chyb při pěstování. Naše stručné odpovědi (nejen zde) jsou dost zavádějící a začátečník bez zkušeností se v nich sotva orientuje. Pokusím se daný problém trochu rozvést. Teplomilný phalaenopsis v chladném skleníku na houbová onemocnění za krátkou dobu odejde. Naopak při bytové kultuře je to při dodržení základních pravidel bez problémů rostoucí orchidej. Předpokládám, že tázající pěstuje rostliny v bytě, kde se problémy skleníkové kultury (chladno, stagnující vzduch, vlhko), které jsou příčinou houbových chorob nevyskytují. Bytová kultura nabízí pro phalaenopsis optimální podmínky a pokud při ní dojde k houbovým onemocněním, tak je to následkem nějaké chyby při pěstování. Příčin může být samozřejmě více. Popálení sluncem zapřičiní poškození rostlinných pletiv tak, že do nich následně houbová (nebo bakteriální) infekce pronikne. Pokud jsou rostliny na chladnějším místě, jde na ně chladný vzduch při větrání nebo dojde v noci k výraznějšímu poklesu teploty a jsou mokré, tak budou také napadeny. Důsledky jsou je stejné, ale příčina jiná. Jde o to, aby pěstitel případné chyby odstranil a nebude mít ani problémy se zmiňovanými chorobami.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 30. lis 2010 13:27:17
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: poškozené listy
Radzak- ano, tak.
Haki- fukgicid má smysl užívat buď preventivně, nebo kurativně na šířící se houbové onemocnění. Jak už tu bylo několikrát řečeno, napadení houbou dochází tehdy, když se vytvoří pro šíření houby podmínky. Pokud zaniknou, houba hyne. Používat fungicid na rostlinu, u které je houbové napadení ukončeno, zaschlé, nemá moc smysl.


úte 30. lis 2010 18:43:22
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: poškozené listy
Mila.J píše:
Používat fungicid na rostlinu, u které je houbové napadení ukončeno, zaschlé, nemá moc smysl.

Ještě se zeptám toto je případ Phalaenopsisu na fotu ?Líba píše že je zasažen už 2 list .Jeden je asi ustříhnut. Já tomu teď nerozumím.Tak už se s tím nemá Líba zabývat už je to vyřešeno ? Navíc Phalaenopsis má asi 3 listy?-není to málo na květenství. Není to na fotce moc vidět. Beru ,že když jsou pěstitelský problémy odstraněny a člověk si je hlavně uvědomí je vyhráno -ale co teď dál?


úte 30. lis 2010 22:14:33
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 08. lis 2010 23:03:02
Příspěvky: 13
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: poškozené listy
Díky všem za diskusi. Vyjasním ještě více. Já v panelákových podmínkách pěstuji ponejvíce Oncidia (před týdnem jsem i v inzerci rozdávala Sphacelatum a Tolumnii). Vlastním darem i par phal. Ty bez problému rostou a moc je neřeším. Jakožto vnímaný "orchideář" pro své okolí (byt v podmínkách tohoto fora rdoucí se začátečník) jsem občas volána pro radu či přímo zasahuji (zachranuji) orchidky kamarádům. Phal je mé sestry. Dušuje se, že kořeny má v OK, brebery nenašla. Má jej v paneláku a prý co s ním je. Opravdu je zasažený 2. list (první odstranila). Takže jsem vyloučila 1) slunce. 2) na bakteriozu se mi to nezdá. To by bylo ohraničenější 3) živočišného původu to prý není-nic nenašla...Vir? S tim vubec nevím...že by fakt ta houba? Pakliže ano, tak přesadit, "propláchnou" celou kytku v fungicidu (co používáte?) a ještě bych odstranila ten nejvíce postižený list. Phaly jsou nezmaři, snad to rozchodí...


úte 30. lis 2010 23:18:27
Profil

Registrován: sob 20. čer 2009 9:09:29
Příspěvky: 95
Bydliště: Okres Praha-východ
Příspěvek Re: poškozené listy
Silně mi to připomíná jeden můj phal - udělal cosi podobného - viz fotky v článku na vlákně.
Brebery nikde, na plíseň to nevypadalo, kořeny v pořádku, vykoupala jsem ji v mydlinách, přesadila, izolovala a pozorovala - vyhodila dva nové nepoškozené listy a v pohodě. Na poškozených to žluté zase zezelenalo, jen ty tmavé fleky zůstaly. Teď se chystá na květ.
Posléze jsem usoudila na popálení sluncem - východní okno, kout nejvíc osvětlený a ostré jarní slunko ještě nebrzdila holá broskev. A bylo to jen na horních listech.
Člověk aby byl jak Sherlock Holmes :)

viewtopic.php?f=22&t=542&start=10


stř 01. pro 2010 0:45:21
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: poškozené listy
HAKI píše:
Mila.J píše:
Používat fungicid na rostlinu, u které je houbové napadení ukončeno, zaschlé, nemá moc smysl.

Ještě se zeptám toto je případ Phalaenopsisu na fotu ?Líba píše že je zasažen už 2 list .Jeden je asi ustříhnut. Já tomu teď nerozumím.Tak už se s tím nemá Líba zabývat už je to vyřešeno ? Navíc Phalaenopsis má asi 3 listy?-není to málo na květenství. Není to na fotce moc vidět. Beru ,že když jsou pěstitelský problémy odstraněny a člověk si je hlavně uvědomí je vyhráno -ale co teď dál?

Haki, myslel jsem spíš na Vaši fotku. Nektotická část je zřetelně ohraničená, vypadá zaschle. V tom případě bych další šíření neočekával.
U fotky Líbi si jistý nejsem. Jsou i jiné hobové choroby, které se následným snížením vlhkosti, vyschnutím nezastaví. Šíří se uvnitř, jsou rozváděna pletivy. Pak je fungicid nutností. V těchto případech není ale vždy jisté, jak to dopadne. Moc se v těchto houbách nevyznám, tedy ani jaký spolehlivý přípravek proti konkrétním druhům.
Za nejlepší přípravek považuji kombinaci Previcur + Rovral flo. Je to kombinace doporučená výrobcem. Svou šíří ůčinnosti by měla zasáhnout většinu běžných hub. Previcur je systémový, Rovral dotykový.
Podobně poškozené listy jako foto Líby občas mám také, považoval jsem to vždy za fiziologický problém. Moc se to dál nešířilo. Občas ale také preventivně stříkám, nevím jistě.


stř 01. pro 2010 21:51:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: