Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 0:51:11



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
 Problémy phalaenopsis 
Autor Zpráva

Registrován: pát 10. led 2020 15:47:08
Příspěvky: 1
Příspěvek Problémy phalaenopsis
Zdravím. Potřebova bych poradit, v čem by mohl být problém u phalaenopsisů od mamky. V zásadě nikdy nebyl problém až do letošního podzimu, kdy se z nějakého důvodu na nově se vyvíjejících listech vytvořily zprvu drobné černé tečky, které se však zlehka zvětšovaly až do cca 1cm v průměru. Zpočátku jakoby mokvaly, pak oschly, přestaly se zvětšovat, ale okolí začalo žloutnout až postupně zežloutnul celý list. Proces žloutnutí pokračoval až směrem ke středu rostliny, až bylo nakonec zasaženo vše, včetně srdíčka a kytka uhynula komplet. Po celou dobu "umírání" byly kořeny v pohodové kondici, v podstatě jediné se zachovaly zdravé, až do definitivního odumření celé rostliny.
Žádné škůdce jsem nikde nezaznamenal, průvan, přemokření bych asi také vyloučil. Z cca 20 rostlin rozmístěných v ložnici a v kuchyni byla prozatím zasažena asi polovina a to nezávisle na rozmístění. Tedy v obou místnostech cca polovina rostlin zatím v pořádku, druha bohužel nikoli.
U několika kusů jsem se pokusil při nalezení teček list co nejblíže k středu rostliny odstranit a ošetřil skořicí, zdá se, že postup žloutnutí se zpomalil, ale nezdá se mi, že by se zastavil úplně.
Z důvody obavy o zbylé kytky se tedy obracím s žádostí o radu, třeba se již někdo s podobným problémem setkal. Jinak podotýkám, že vždy se tečky objevily jen na nejnovějším listu, staré vždy byly v pořádku až do doby, než byl zasažen střed rostliny :(

Fotky neumím upravit, tak snad nebudou vadit fotky z rajčete... https://jarkh.rajce.idnes.cz/Orchidej/

Předem děkuji za rady


pát 10. led 2020 16:48:55
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Problémy phalaenopsis
Přiznám se že nevím. Škoda že nemáte i fotky jak to pokračovalo posloupně až do zničení rostliny. Je mi divné že z takovýhle teček chcípne celá rostlina.


pát 10. led 2020 19:30:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Problémy phalaenopsis
Falenopsisy pěstované chladněji často zajdou na virózy.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 10. led 2020 20:31:14
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Problémy phalaenopsis
Připadá mi, že na tom levém starším listu je jakoby světlá mozaika. To by mohlo naznačovat víc, než těch pár teček, které jsou jakoby bakteriálního původu.


ned 12. led 2020 11:33:18
Profil ICQ

Registrován: ned 24. bře 2013 10:00:58
Příspěvky: 42
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Problémy phalaenopsis
Dobry den. Jsem v jedne sranda FB orchidejove skupine a tohle tam dala jedna pani. V zivote jsem to nevidela. Poradite, z ceho to je? Vlivem krizeni?


Přílohy:
07-10-2021 15-51-56.jpg
07-10-2021 15-51-56.jpg [ 73.34 KiB | Zobrazeno 2251 krát ]
čtv 07. říj 2021 15:55:39
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Problémy phalaenopsis
Kdysi před revolucí se vymýšlelo, jak přimět Phaly aby udělaly keiky. Používala se taková po domácku dělaná pasta už nevím z čeho a jak se jí říkalo ale ta rostlina pak nekvetla ale pořád dělala keiky i takhle jak to ukazujete.


pát 08. říj 2021 10:46:46
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 20. srp 2013 13:58:43
Příspěvky: 401
Příspěvek Re: Problémy phalaenopsis
Byl to nejspíš komerční Keikyfix (pokud to fungovalo). Je to lanolin s benzyladeninem, což je sloučenina, co funguje jako hormon kinetin, ale je stabilní. Nikde jsem ale neviděl údaj o koncentraci. Když je kinetinu moc, kytka začne odnožovat a trvá to léta. Další zádrhel je v rozpouštění mizerně rozpustného benzyladeninu, jediné vhodné rozpouštědlo před přidáním k lanolinu je dimethylsulfoxid. Je to polární aprotické rozpouštědlo a v koncentraci do 10% ve vodě je netoxické i v živočišných tkáňovkách.


sob 08. dub 2023 18:53:11
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: