Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:59:20



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Další
 Sviluška 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Sviluška
No, já ten Neem olej použila až ke konci léta, když se mi svilušky objevily znovu. Domnívám se, že v tu dobu už mne Typhlodromus opustil směrem do volné přírody. Myslím, že Neem vcelku funguje i na Brevipalpus a právě není nijak agresívní k lidem a domácím zvířatům. A údajně nemá vyvolávat rezistenci. Takž je to pro mne teď přijatelná volba. Uvidím, jak se mi povede držet škůdce na uzdě přes zimu, to bývá dost prubířský kámen. Ale zatím to vcelku jde. Ovšem nemůžu tvrdit, že jsem se jich zbavila zcela. Ono to snad ani není možné. Aspoň mám ten pocit :evil: Jsou to prostě bestie


pát 25. lis 2016 18:53:35
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Sviluška
Paphio píše:
Zdenka píše:
Spíš jsem tím chtěla dokumentovat, že příroda je mocná a tihle tvorečkové asi něco vydrží. Nicméně aby to nebylo naplano, tak moje zkušenost: Já si ze zoufalství T. pyri koupila, protože v mém teplém prostředí svilušky a ještě více Brevipalpus, neboli tzv. pseudosviluška, opravdu problém působí. Jak se jednou usadí, těžko se hubí právě i proto, že v domácnosti se žádný těžký chemický kalibr prostě použít nedá. Takže dravý roztoč vysazen letos na jaře. Rostliny letos trpěly opravdu podstatně méně, nicméně nemohu potvrdit, že bych se jich zbavila zcela, už proto, že hodně rostlin jde na léto ven a velmi pravděpodobně dravý roztoč v průběhu léta změnil své působiště a přestěhoval se taky. Zato jsem neměla svilušky ani na balkonových rostlinách. Takový vedlejší efekt. Ale sviluška nebyla vyhubena zcela, občas se objeví znovu a musím hlídat velmi pečlivě. Používám proto i postřik Neem olejem. Pokud nějaký roztoč přežil na orchidejích přestěhování zpět do bytu, bylo to pouze dočasné, protože pro zazimování potřebuje opravdu chladno. Mně z toho vyplývá, že váš chladný skleník by pro ně byl rozhodně vhodnější prostředí, protože tam by přezimovali a ve chvíli, kdy sluníčko probudí svilušku, probudí i Typhlodroma, což by u vás fungovat mělo, u mne ovšem ne.


postřik Neem olejem (smrdí to taky i když to není jed) podle návodu je slabě škodlivý pro Typhlodomus pyri a Phytoseilus persimilis (tento druhý roztoč ovšem žere výhradně svilušky). Zabíjí ale Amlyseius cucumeris- tento roztoč hubí třásněnky, má mít jako náhradní potravu i svilušky a dá se koupit ve větším množství.
Ćili lze při snad kalamitním výskytu použít biopreparát - uvádí se že hubí i svilušky. Jak je to s jinými roztoči nevím. O dalších přípravcích je odkaz který jsem již poslal. Brevipalpus zabíjely německý Axoris a Licetan plus, ale tyto se již bohužel nevyrábí. Zaslechl jsem že Confidor oblíbený kaktusáři na roztoče prý nepůsobí.
Bohužel se nyní stále více používají preparáty na bázi solí mastných kyselin, s emulgovaným olejem a ustupuje se od jedů. To je ale méně účinné. Jak říkáváme my chemici, čím jedovatější tím lepší...
Nasazoval jsem T. pyri každoročně koncem zimy a nyní asi 3 roky ne, svilušky apod. zatím nemám. Nové rostliny ovšem stříkám Ultracitem (pěkný sajrajt, něco jako nervový plyn). Pochopitelně venku a pak je nechám do druhého dne vysmrádnout ve sklepě. I pak je dobře si po manipulaci s rostlinami umýt ruce. Tahle sr**** se vstřebává i kůží! Myslím že ty 400 za T. pyri je lépe obětovat každý rok zejména pokud nepřisvětlujeme. Nemohu potvrdit jestli T. pyri opravdu při přisvětlování a delším dni pro kytky přezimuje, ale tvrdil mi to kdysi jeden ing. od firmy která se tím zabývala. V brněnské firmě jsem se na to neptal, možná to ještě nikdo nezkoušel.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pát 25. lis 2016 18:57:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Sviluška
Pokud budu mít pocit, že se mi tu v teple ty bestie znovu množí víc, než je zdrávo, jdu to T. pyri znovu, byla jsem s jeho působením vcelku spokojená. A že nepřezimuje, nevadí. jak píšete, ta částka s porovnáním s cenou rostlin není opravdu tak vysoká. Jen nezapomenout objednat včas :-)


pát 25. lis 2016 19:01:39
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sviluška
Zdenka: Já měl se sviluškami více problémů než by jste očekávala. Mám suchý kaktusový skleník a ZZ propojená do bytu umístěná u jižní strany domu také moc vlhká není. Navíc vše horké už v tak horké Praze. Prostě ráj pro svilušku. Proto sviluška je můj úhlavní nepřítel číslo jedna :P
Ve skleníku mohu ale používat chemii neomezeně. V ZZ než nastěhuji rostliny z letnění zpět tak vystěhuji zbylé kytky které neletním a všechno to důkladně postříkám. Na jaře když jdou kytky ven tak také vynosím vše a postříkám venku. Poslední dobou už se sviluškami díky tomuto postupu problémy nemám. Pokud ale náhodně něco objevím na nějaké rostlině tak ji přenesu do kakt. skleníku a také postříkám.
Léta jsem ne moc úspěšně bojoval se sviluškou na kaktusech přípravky typu Omite, Plictran ap. -tedy nesystémovými. Ty jsem postupně nahradil přípravky systémovými s kterými mám výbornou zkušenost. Snažím se střídat Vertimec, Nisoran a Floramite.
Při středním napadení stačí pouze jeden postřik a na několik měsíců mám pokoj. Podzimní udrží sbírku čistou do jara a jarní zase do podzimu. Jak jsem nedůvěřivý k novým věcem tak jsem nevěřil ani tomu, že jeden postřik vyhubí všechna stádia, ale skutečně to u mne takhle funguje. Rostlina do sebe natáhne tuto pro svilušky jedovatou látku a ta se zřejmě v rostlině udrží tak dlouho, že se otráví všechny generace žírem a nakonec i z vajíček vylíhlé larvy. Navíc přípravek je rozveden do celé rostliny a tak jsou zahubeni i jedinci kteří nebyly postřikem zasaženi. Tyto tři přípravky a postup který dodržuji mi umožňují udržet sbírky tak, že sviluška už mi neškodí. Confidor zase mám na kořenovku a na molici a nic jiného mi ani ve sbírce neškodí. Vertimec je výborný v tom, že zahubí svilušky okamžitě, takže rostlina již není decimována. Nisoran sterilizuje dospělce a působí dlouhodobě takže postupně vyhynou, ale po postřiku ještě žerou než vymřou, čímž mohou rostlinu ještě stihnout zničit. Při silném napadení jsem používal Vertimec, při menším Nisoran.
Jelikož mi tento systém ochrany již několik roků úspěšně funguje tak nechci měnit a pouštět se do neprobádaných vod :P


pát 25. lis 2016 19:22:44
Profil

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Sviluška
To je vcelku pochopitelné, proč měnit něco, co funguje. Hlavně aby nevznikala rezistence na použité přípravky. Já se chemii v bytě snažím vyhýbat.


pát 25. lis 2016 19:34:07
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sviluška
Zdenka: To chápu a v bytě také nestříkám. Snažím se stříkat venku nebo alespoň v kaktusovém skleníku. Ta sviluška ještě více než na orchidejích škodí na kaktusech- proto s ní mám tu dlouhodobou zkušenost. Na kaktusu který je hustě otrněný se nedá vůbec vidět ani lupou, protože epidermis je zcela schovaná pod trny. Malou rostlinu přitom dokáží sežrat za den tak že chcípne. Je to prostě prevít -ta sviluše!


pát 25. lis 2016 19:51:25
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sviluška
Zdenka píše:
To je vcelku pochopitelné, proč měnit něco, co funguje. Hlavně aby nevznikala rezistence na použité přípravky. Já se chemii v bytě snažím vyhýbat.

No mě připadá, že po postřiku jí vyhubím úplně. Pak se ale po určité době nastěhuje znovu ze zahrady nebo při letnění. Je to ale asi zcela nový kočovný kmen :P


sob 26. lis 2016 9:03:46
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Sviluška
Tak už mám tu sviňu Brevipalpus taky, patrně jsem si to přivezl z výstavy v Praze. Na příští týden si objednám dravého roztoče, ale nevím, zdali to nemám něčím postříkat hned. Koupil jsem Vertimec, ale kamarádka mi tvrdila že nezabírá. Pomohl jí Atoris a Licetan plus, obojí se už nevyrábí. Navíc nevím, jestli by Vertimec neškodil i dravému roztoči, i když by postřik byl týden před nasazením. V Brně v Biocontu mě neporadili. Mám Neem, Nissuron jsem zatím nesehnal- ten je zcela neškodný pro T. pyri.

Poradí mi někdo, sám nevím.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 15. úno 2017 15:31:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Sviluška
Mně se na tuhle mrchu Neem olej osvědčil. Ovšem on je nezabíjí, ale zbavuje plodnosti, tak to chvíli trvá. Postřik si dělám sama.


stř 15. úno 2017 16:02:42
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sviluška
Toho Brevipalpuse nějak neznám. Na svilušku je asi nejlepší ten Vertimec a možná mi to bere i toho brevipalpuse.
Nissuron účinkuje také až za delší dobu. Sterilizuje jedince, ale dokud nevymřou již počaté generace tak to žere stále. Biologickou ochranu nepoužívám takže snášenlivost k chemii neznám.


stř 15. úno 2017 17:44:08
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron