Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 30. čer 2024 10:29:45



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: cosi s listama
Musím se smát. Ty závěry jsou tedy ohromující. Myslím, že je každého věc, jestli sem dá fota nebo ne. A poradit podle fotky rostlin na parapetu bez jakékoliv další znalosti prostředí tak to je opravdu bomba.Karlosi, modřínovou kůru jsem používal od pradávna je lepší než borová ale má jednu vadu. Při lámání a při práci s ní jsou v rukou zabodány mikroskopické jehličky podobně jako při práci se skelnou vatou. Pokud se vyvazuje na velké pláty, tak to nepozorujete ale při práci s drcenou ručičky pěkně svrbí a dost nepříjemně to píchá. Co se týká těch skvrn nelze vždy jednoznačně říci, že jde o virozu. Spoustu věcí to dokáže napodobit jako například kombinace škůdce spolu se špatným stavem kořenů a například vlhkostí při nízké teplotě. Viry jsou nebezpečná věc a je potřeba je brát v úvahu ale ne vše je vir byť to tak vypadá. Jsou rostliny, které po zásahu ať už léčením či změnou pěstebních podmínek veškeré symptomy ztratí a už se vůbec neobjeví. A to i po 20 letech, takže pokud by to byla viroza , tak si s ní organizmus rostliny poradí pokud není oslaben a rostlina má sílu s tím bojovat. Proto zřejmě v přírodě téměř není. Tam mají rostliny optimum a proto jsou zdravé. Tento názor mají i někteří odborníci nejen já. Je však samozřejmé, že rostlina, která vykazuje jakékoliv znaky nemoci je potřeba dát do karantény a prověřit i celkový stav. Dále si myslím, že například u Phalaenopsisů je to způsobeno neskutečným překřížením, kde ty kytky jsou hrozně náchylné. Je zajímavé, že tu nemoc například nechytly rostliny, které jsou jako prvokřížení přírodních druhů a pokud se to na listu objevilo, tak list odešel ale na dalších se to již neobjevilo a neobjevuje. Prozatím je fakt, že to zamotává hlavu hodně lidem na celém světě ale není to jen u orchidejí. Ničíme si kvůli výnosům čisté přírodní druhy rostlin pro potravinářství, používáme čím dál více geneticky upravené rostliny a přitom nikdo neví, jaký to má dopad na přírodu a tedy i na člověka. Bohužel lidský život je příliš krátký na vyhodnocení jekéhokoliv experimentu, který člověk začne, protože hodnocení po dobu 10 nebo 20ti let je velice krátká doba kdy na rozdíl od člověka příroda má zkušební dobu v délkách stovek a tisíců let což je opravdu doba, za kterou se vychytají nepatřičné věci.


stř 20. bře 2013 23:24:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Míra: já myslel pláty kůry. Jehliček jsem si nevšiml, ale díky. To není můj vynález tohle to, viděl jsem parádní Dendrobia na této kůře u pana Koláře z Prahy a opravdu mohu tvrdit, že po nich kořeny rostou velmi dobře. Asi mají nějaký příznivý chemismus. Pokud jde o viry v přírodě, tak s těmi nezávažnějšími se kytky v přírodě nepotýkají. To je záležitost sbírek.
Eva: jaképak strašení? Vy ostatní na tomto foru také nechcete ustoupit a tvrdíte si své. Já taky netvrdím že je vše zavirované probůh. Spousta kytek umí s virózou růst a kvést, to už jsem tu taky psal. Opírám se o fakta ne o výmysly. Internet je plný podivně strakatých phalaenopsisů a nejsem to jen já komu vyšly testy na viry pozitivní. Dal jsem tu v průběhu posledních snad 3 let x fotek, ale rozhodně ne žádnou haldu baumaxových hybridů, nejsem žádný začáteník, který si neví rady s přelitými rostlinami co jsou z neznámého důvodu flekaté. Asi to zde nikdo nečte co píšu. Poznámky o nedokonalých podmínkách, studené vodě, sviluškách jsou taky těžká umíněnost a hlavně setrvačnost.
Zahradník: už jsem tu psal, že mě viry nezajímaly, dokud jsem se o nich nedozvěděl víc, po blbé zkušenosti s devastujícím CymMV na Phalaenopsisech. Pro mě osobně je totiž fytopatologie nezajímavá věda, raději mám živé kytky. Bohužel mě ta zkušenost natolik poznamenala, že jsem cítil určitou povinnost to začít řešit. On to je takový zásah, když kytku hýčkáte třeba deset let od malého oddělku a pak zjistíte, že už na mladých listech jsou typické virové skvrny, či kresba. Ta kytka je nečistá!


čtv 21. bře 2013 0:37:42
Profil ICQ

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: cosi s listama
Přidám jeden čerstvý postřeh. Ne, že by něco řešil, ale docela mě překvapil. Minulý týden jsem měl možnost v Anglii debatovat s několika pěstiteli o virech. A to jak s amatéry, kteří většinou navštěvují forum SRGC, tak s profesionálními školkaři. Oba tábory svorně přikyvovali, že viry jsou problém, ale každý z nich tomu přikládal jinou váhu. Zatímco forumisti se při debatě osypávali a vykřikovali, že nic horšího než viróza není a každý z nich při podezření rostliny okamžitě testuje a likviduje, tak porofíci (bez výjimky) klidně říkali, že ano, viry rostliny mají, ale nijak výrazně to nikdo z nich neřeší. Pouze pokud rostlina vypadá opravdu "blbě" a už by se nedala prodat, tak jí prostě vyhodí. Jinak skoro nikdo z nich své kytky netestuje, a když, tak to udělali jen jednou v životě a stejně nepřijali žádná opatření.
Vše je samozřejmě v komerci. Zatímco amatér si za drahé peníze koupí jednu rostlinu, která je pro něho "pokladem", tak ta samá rostlina v obrovském objemu školky je jen zrnko v písku a žádný ze zahradníků nezavře školku, dokud nebudou všechny rostliny vypadat "blbě".
Otázkou je, zda má potom smysl s takovýmto přístupem profíků vůbec přemýšlet o nějaké viruprosté sbírce, protože s tímto postupem brzy žádná nezavirovaná rostlina nebude - Ach jo!
K.


stř 27. bře 2013 13:42:32
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: cosi s listama
Tomu bych docela věřil. Velkopěstitelům je to srdečně jedno, protože dnešní doba je jen o penězích a je jim šuma fuk jakou kvalitu prodají byť pro kupujícího to mohou být velké peníze a také mu mohou zničit celou sbírku. Specielně o asijských pěstírnách si myslím, že to je semeniště těchto problémů. Už jsme si o tom psali s Karlosem, že mi připadá, že to naopak dělají schválně aby se kšeft hýbal. Je to to samé jako v nových elektronických výrobcích, kde jsou zamontována takzvaná kurvítka, která vymezují životnost výrobku což je všeobecně známá věc a jsou již diskuse, kde se najdou i rady, jak to obejít a věc používat dál. U rostlin si myslím, že také pomocí výživy půjde ovlivnit jejich stav nebo vypuknutí choroby při nedostatku jisté látky, kerá rozvoj nemoci drží na uzdě. Přece je potřeba, aby se rostliny točily ne aby rostly desítky let. Opravdu bude zbytečné řešit tyto choroby, protože pak by člověk musel každou rostlinu, kterou koupí ihned nechat odzkoušet na viry což není laciné a hlavně je to nemožné, kakže jak říkají školkaři vyhazovat jen rostliny, které vypadají blbě. Bohužel toto všechno dokázali lidé, kteří jdou jen po penězích. Jednou nás to pohřbí všechny ale asi se proti tomu nedá nic dělat. Bohužel to je i v potravinářství a v dalších oborech. Peníze nás jednou zahubí všechny.


stř 27. bře 2013 14:43:23
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Míra to opět napsal hezky. Vzpomněl jsem si na liliáře, kteří viry rozhodně nepřehlíží, aspoň ti zkušení a erudovaní. Vědí, že pro řadu druhů je to postupná, jistá smrt. Je třeba ty flekatce eliminovat a nezvyšovat pravděpodobnost nakažení ostatních zdravých jedinců, znát symptomy, čistit nože, nůžky.
Komerční pěstitelé to fakt ani moc řešit nepotřebují. Jejich business jsou mladé, nahnojené kytky co jdou rychle do prodeje.


stř 27. bře 2013 18:31:42
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: cosi s listama
Ze všech nejnebezpečnější jsou namnožené virozní kytky z meristemu. Koupíte rostlinu a vesele ju pěstujete do květu
3-5 let a pak když zakvete zjistíte , že je virozní. Mezi tím často přenesete vir na další kytky. Pokud má kytka dobré zacházení a dobré kultivační podmínky neobjeví se žádné symptomy viróz. To už aby jsme se si byli jisti před virózami budeme schválně mršit kultivační podmínky aby se to projevilo zavčas. :mrgreen: Málo kdo má dost místa nebo zvláštní oddělení pro karanténu rostlin než nám vykvetou nebo je otestujeme. :shock:


stř 27. bře 2013 18:49:06
Profil

Registrován: stř 16. led 2013 10:24:48
Příspěvky: 262
Příspěvek Re: cosi s listama
karel_t píše:
Přidám jeden čerstvý postřeh. Ne, že by něco řešil, ale docela mě překvapil. Minulý týden jsem měl možnost v Anglii debatovat s několika pěstiteli o virech. A to jak s amatéry, kteří většinou navštěvují forum SRGC, tak s profesionálními školkaři. Oba tábory svorně přikyvovali, že viry jsou problém, ale každý z nich tomu přikládal jinou váhu. Zatímco forumisti se při debatě osypávali a vykřikovali, že nic horšího než viróza není a každý z nich při podezření rostliny okamžitě testuje a likviduje, tak porofíci (bez výjimky) klidně říkali, že ano, viry rostliny mají, ale nijak výrazně to nikdo z nich neřeší. Pouze pokud rostlina vypadá opravdu "blbě" a už by se nedala prodat, tak jí prostě vyhodí. Jinak skoro nikdo z nich své kytky netestuje, a když, tak to udělali jen jednou v životě a stejně nepřijali žádná opatření.
Vše je samozřejmě v komerci. Zatímco amatér si za drahé peníze koupí jednu rostlinu, která je pro něho "pokladem", tak ta samá rostlina v obrovském objemu školky je jen zrnko v písku a žádný ze zahradníků nezavře školku, dokud nebudou všechny rostliny vypadat "blbě".
Otázkou je, zda má potom smysl s takovýmto přístupem profíků vůbec přemýšlet o nějaké viruprosté sbírce, protože s tímto postupem brzy žádná nezavirovaná rostlina nebude - Ach jo!
K.

Nic proti školkarum a profi kvetinarum, ale to o čem se tu píse je pravda. I přes foto kontroly a tzv. tytopasy , dnes lehce koupíte nemocný rostl. materiál a zjistite to ( pokud někdy) tak treba za par let a nebo take dřív. A je úplne jedno, jestli to jsou Thajci , či producent z EU. Vím o pripadech , kdy znackovi dodavatele z prestižních školek s historii desítky let dodávají nemocný materiál a řeší to jen kdyz na to klient upozorní a vyžaduje preďem tyto testy. Je to hrozne , ale je to realita a vse, jak tu bylo trefně řečeno, řídí peníze a business.


stř 27. bře 2013 19:33:31
Profil

Registrován: stř 02. kvě 2012 7:26:43
Příspěvky: 222
Bydliště: Manchester, Lancashire
Příspěvek Re: cosi s listama
Míra píše:
Tomu bych docela věřil. Velkopěstitelům je to srdečně jedno, protože dnešní doba je jen o penězích a je jim šuma fuk jakou kvalitu prodají byť pro kupujícího to mohou být velké peníze a také mu mohou zničit celou sbírku. Specielně o asijských pěstírnách si myslím, že to je semeniště těchto problémů. Už jsme si o tom psali s Karlosem, že mi připadá, že to naopak dělají schválně aby se kšeft hýbal. Je to to samé jako v nových elektronických výrobcích, kde jsou zamontována takzvaná kurvítka, která vymezují životnost výrobku což je všeobecně známá věc a jsou již diskuse, kde se najdou i rady, jak to obejít a věc používat dál. U rostlin si myslím, že také pomocí výživy půjde ovlivnit jejich stav nebo vypuknutí choroby při nedostatku jisté látky, kerá rozvoj nemoci drží na uzdě. Přece je potřeba, aby se rostliny točily ne aby rostly desítky let. Opravdu bude zbytečné řešit tyto choroby, protože pak by člověk musel každou rostlinu, kterou koupí ihned nechat odzkoušet na viry což není laciné a hlavně je to nemožné, kakže jak říkají školkaři vyhazovat jen rostliny, které vypadají blbě. Bohužel toto všechno dokázali lidé, kteří jdou jen po penězích. Jednou nás to pohřbí všechny ale asi se proti tomu nedá nic dělat. Bohužel to je i v potravinářství a v dalších oborech. Peníze nás jednou zahubí všechny.


suhlasim, biznis sa musi tocit vo vsetkych odvetviach. inac by tato konzumna spolocnost asi ani nemohla fungovat.

_________________
Na reči ma fascinuje to množstvo výrazov pre veci, ktoré neexistujú. Napríklad pravda, sloboda, spravodlivosť,...


čtv 28. bře 2013 9:06:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: cosi s listama
Letos jsem na výstavě v Praze ani v Drážďanech žádnou podezřelou rostlinu neviděl, dříve vždycky, nepropadejme pesimismu. Na druhé straně nesdílím optimismus lidí, kteří věří že si rostlina v dobrých podmínkách s viry poradí. Je to jen částečně pravda, kytka zůstává infekční.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 28. bře 2013 9:29:37
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: cosi s listama
Paphio píše:
Letos jsem na výstavě v Praze ani v Drážďanech žádnou podezřelou rostlinu neviděl, dříve vždycky, nepropadejme pesimismu. Na druhé straně nesdílím optimismus lidí, kteří věří že si rostlina v dobrých podmínkách s viry poradí. Je to jen částečně pravda, kytka zůstává infekční.

No a jsme u toho. To, že tam žádná rostlina nevykazovala znaky virozy ještě neznamená, že tam virozu žádná neměla. Problém je v tom, pokud má rostlina optimální podmínky, tak se viroza vůbec nemusí navenek projevit. V tom jsme zajedno leč to stále neznamená, že není nemocná a tudíž nelze říci, a to každý z nás, že on má určitě zdravé kytky tedy pokud by je nenechal všechny otestovat a to samé platí o těch zakoupených, protože nikdo nemůže říci, zda koupil zdravou nebo nemocnou rostlinu, protože koupil rostlinu momentálně bez příznaků a tak bude tvrdit, že je zdravá a za půl roku to může být naprosto jinak. Co nám tedy zbývá přátelé? Protože nikdo z nás nemá takové finanční prostředky aby si nechal (kromě těch, kteří mají pár rostlin) vše otestovat a tak nezbývá než věřit, že každý z nás má rostliny zdravé (protože doposud nevykázaly příznaky) a brát za nemocné jen rostliny již s nepochybnými znaky. Díky přístupu právě velkých pěstebních firem to jinak nepůjde, protože totiž není nikde záruka, že každá zakoupená rostlina byť nemá příznaky není virulentní. Jedině, že by firmy dávaly certifikát a zdravotním stavu rostliny ale i tak se za peníze v dnešní době dá všechno jak to vidíme všude na světě. To znamená pokud se z toho nechcete zbláznit, tak buď celou sbírku spalte a vykašlete se na to nebo to prostě berte jako fakt a žijme s tím, že defakto každá rostlina, s kterou se setkáte je potenciálně nemocná ale berme ji jako zdravou do objevení stoprocentních příznaků. V dnešním světě to jinak bohužel nejde. To se bohužel týká zdravotnictví, jídla a všeho ostatního, protože jediné co nám zbývá je pouhá víra. I tak vidíte, že nikomu není nic svaté. Nekažme si tudíž náladu přemýšlením nad něčím, co naprosto neovlivníme a smiřme se s faktem, že nikdo nemá stoprocentně zdravé rostliny pokud je nemá prověřené a hlavně nikdo nezabrání škůdcům nezanést chorobu z přírody. Mějme radost z toho, že nám to dobře roste a kvete.


čtv 28. bře 2013 20:55:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: