Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 30. čer 2024 10:32:17



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Eva: já vím přesně jaké jsou nedostatky toho pokoje a nic s tím neudělám. Kytky tam musí růst tak jak jsou. Momentálně je tam asi 30% vlhkost, proti letním 60%, z radiátoru sálá děsně teplej vzduch, rostliny jsou nevhodně otočené, odvrácené od směru slunce. Voda je tvrdá, a td. Přesto, kytky drží dokud nechytnou vira! Sranda je, že rostou navázané, což je metoda, o níž se tvrdí, že není do bytu, ovšem zase rostou asi tak třikrát pomaleji než v květníku ve skleníku. Jsem si vědom. Jo fotky virózních kytek jsem tu dával!
Otázka spíš je, co jsem dělal blbě, že se tak hromadně nakazily.
I tak ale cítím, že na ty viry stále nevěříte, nebo spíš nechcete věřit. Bagatelizace problému je samozřejmě pochopitelná.


stř 20. bře 2013 18:16:31
Profil ICQ

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: cosi s listama
Karlos píše:
Eva: já vím přesně jaké jsou nedostatky toho pokoje a nic s tím neudělám. Kytky tam musí růst tak jak jsou. Momentálně je tam asi 30% vlhkost, proti letním 60%, z radiátoru sálá děsně teplej vzduch, rostliny jsou nevhodně otočené, odvrácené od směru slunce. Voda je tvrdá, a td. Přesto, kytky drží dokud nechytnou vira! Sranda je, že rostou navázané, což je metoda, o níž se tvrdí, že není do bytu, ovšem zase rostou asi tak třikrát pomaleji než v květníku ve skleníku. Jsem si vědom. Jo fotky virózních kytek jsem tu dával!
Otázka spíš je, co jsem dělal blbě, že se tak hromadně nakazily.
I tak ale cítím, že na ty viry stále nevěříte, nebo spíš nechcete věřit. Bagatelizace problému je samozřejmě pochopitelná.

Karlos, po tom co tu píšete jsem ještě více přesvědčený, že problém je ve vaší sbírce a ne v nových rostlinách. Ty se maximálně od těch starých nakazí, ale o tom jsme už tady také mluvily 8-)

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 20. bře 2013 19:08:16
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Radzak, to snad ne:-) Vždyť jsem tu x-krát psal, že jsem s fleky neměl problémy, až do doby, než se to na těch rostlinách rozjelo. Jakýpak problém ve sbírce. Kdybych měl žiletku, kousek listu nakaženého Phalu a nakazil Vám P. schillerianu, divil byste se, jak rychle se to umí rozjet v dobrých podmínkách!:-) Je to vláknitý virus, není co řešit. Ze mě blázna neuděláte:-)


stř 20. bře 2013 19:29:50
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
Karlosi, my jsme se chtěli pokusit vám pomoci. Ale vy se tomu usilovně bráníte. Než jsem měla skleník (mám ho tři roky), tak jsem všechno také pěstovala doma. Něco jsem měla i navázané, takže i toto jsem si vyzkoušela.
Zajímalo by mě jaké kytky a na čem je máte navázané, nevím, proč odmítáte dát sem fotku. Píšete, že jsou nad topením, takže v poměrně velkém teple. Nemohlo se vám stát, že jste je třeba namočil nebo porosil (nevím, jak zaléváte) studenou vodou ? To je pro "nahřátou rostlinu" docela velký šok. Také píšete, že se vám o orchideje většinou starají rodiče. Nestalo se to třeba jim ? Může to být počátek následných problémů...


stř 20. bře 2013 20:49:59
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Evo: díky, ale ne, nic z toho se nestalo. Pokud jde o navazování, zjistil jsem docela zajímavou věc. Výbornou podložkou je modřínová borka. Nevím proč se v literatuře neuvádí, když je tak skvělá pro orchidejové kořeny. Mohu to porovnat s bezem, borovicí a zdá se mi nejlepší. Stačí vyzkoušet!
Mě štve, že i zde vidím ony naprosto typické reakce pěstitelů, kteří se neumí smířit s faktem, že viry jsou problém a že flekaté rostliny jsou virózní. Dneska jsem zase četl vlákno, kde znovu a znovu psali o studené vodě, sviluškách, přehnojení a td. To je až neuvěřitelné jak jsou orchidejáři nevěřící v těchto věcech:-) Samozřejmě mě štvou i ty argumenty, které vylučují možnost poznat virus od oka a odkazují na laboratoř. To je pravda jen částečně. Viry mají velmi typické symptomy. Třeba u oncídií, odontoglos, brassií se projevují velmi jednotným způsobem, alespoň CymMV. Věřím že viry budou v orchidejářském světě stále více diskutovaným problémem. Zatím je situace taková, že testy jsou drahé a nikdo na to ani moc nevěří.
Já vůbec nevylučuji že jste šťastlivec, co má kytky náhodou všecky zdravé...... dneska koupíte od Němců nemocnou kytku jak nic.
Zítra jedu do Drážďan, tak se schválně mrknu na listy kytek, kde jsou nějaké ty flekance.


stř 20. bře 2013 21:07:00
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
Karlosi, já jsem si také užila s různými fleky a podobně, jako asi každý. Ale změnou podmínek - dala jsem rostliny víc od sebe, aby okolo nich mohl proudit vzduch, přidáním větráku, častějším větráním, zaléváním vodou s pokojovou teplotou, jsem se téměř všech problémů zbavila. Silně napadené rostliny skončily v popelnici. A většinu těch problémů jsem měla právě na parapetu.
Proto nevěřím, že je všechno virózní. Také jsem na toto téma diskutovala s několika zkušenými pěstiteli a všichni mě potvrdili, že bez řádných a poměrně finančně náročných testů nikdy není jistota, že to je viróza. Navíc jak už tady bylo několikrát psáno, viry existují všude a ne všechny mají devastující účinky. Zase je to až po vyvolání určitých symptomů - oslabení rostliny např. výše uvedenými problémy.
Naprosto jasně to tady napsal někdo, jak to funguje u lidí třeba s opary.
Tak proč tak tvrdošíjně nechcete zkusit něco napravit ? Zdůrazňujete, že dříve jste měl rostliny v pořádku a pěkně rostly. Já jsem před několika lety také byla v podstatě zcela zdravá a dneska nejsem. A také jsem nic neměnila. To je prostě život, přestože se nemění zdánlivě podmínky, působí i jiné vlivy... stejně tak u kytek.


stř 20. bře 2013 21:58:07
Profil ICQ

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1559
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Kytky s lidmi bych nesrovnával. Rostlina co je zavirovaná se toho už nezbaví. není vhodná k dalšímu množení. U rostlin je třeba se virů zbavovat a kulturu ozdravovat. Více vysévat, méně dělit, což je problém vzhledem k problematickým in vitro.
Změny které jsem popisoval lze vnímat tak jak píšete jen v rámci jedné nebo několika kytek, ne tolika najednou. Argument, že viry nelze poznat okem, rovněž souvisí s se snahou se vyhnout představě viróz. Houbové choroby opravdu tak časté nejsou a pokud ano, lze je většinou jako houbičky snadno identifikovat.
To že se symptomy projeví, díky mizerným podmínkám není špatné, aspoń se ukáže co člověk pěstuje. Orchideje nejsou až takové chudinky, jak si někdo myslí, příroda je vůči nim drsná a ony se tak vyvinuly, aby mohly růst na extrémních stanovištích. Orchidejové viry skutečně nejsou nic přirozeného!
Už se moc opakuju. Někomu by to mohlo připadat dost divné se takto rozepisovat. Ale co s nevěřícími?:-)


stř 20. bře 2013 22:26:30
Profil ICQ

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
Takže já to shrnu - virus za každým rohem a nezbývá nic jiného, než se mít stále na pozoru.


stř 20. bře 2013 22:29:20
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: cosi s listama
Karlosi, já si rejpnu, ale mě připadá, že máte orchideje kvůli virům a spíš než rostliny Vás fascinuje jaký flek kde zase objevíte. Ale budiš. Každý máme své. Já se do orchidejí pustím a uvidím.


stř 20. bře 2013 22:38:36
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
Karlosi, nezlobte se, ale já nabývám dojmu, že vás ty viry vlastně baví.... kytky nevyfotíte, nevím proč, když jsou tak napadené, tak vyhodit je taky nechcete a ostatní přesvědčujete, že mají to samé.
Snažili jsme se dostat k problému, proč se vám nedaří. Ale vy se tomu tak usilovně bráníte, že mám pocit, že zcel záměrně.
Skutečně nemá cenu dál vést na toto téma jakoukoliv diskuzi.

Jen mám jednu prosbu: pokud možno nestrašte začínající pěstitele pesimistickým sdělením, že všechno je zavirované a pokud ne, tak bude. Je to pouze Váš osobní názor a mrzí mě, když odradíte od tohoto krásného koníčka byť jednoho člověka. Děkuji Eva


stř 20. bře 2013 22:42:43
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron