Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 02. črc 2024 8:42:26



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
já plně souhlasím s tím, co napsal Radek.
Karlosi, já vás nechci brát za slovo, ale kde jste viděl metráky zavirovaných orchidejí ?(předpokládám, že každá rostlina měla certifikát z laboratoře, že je virózní) Mě tyhle výroky vadí z důvodu, že se tím vystraší méně zkušení pěstitelé a mnoho kytek zbytečně vyhodí a jak sám zdůrazňujete, není to zadarmo. Viděla jsem jednu Coelogyne, kterou chtěl majitel vyhodit poté, co si přečetl mimo jiné váš příspěvek, jak je všechno virózní a viděl fotky, které jste porůznu stáhl z internetu. Přemluvila jsem ho a dneska je to krásná zdravá kytka, bez jediného flíčku. Jen jí změnil podmínky, v kterých ji pěstoval.
Já chápu, že jste zklamaný a nešťastný, že se vašim rostlinám nedaří. Ale jakou třeba má živnotnost takový faleňák ? Nemá právo v určitém věku prostě umřít, jako vše živé ? Nedostaly se tedy vaše rostliny již do tohoto stádia ?
Pokud tomu tak není, nestálo by za to, místo stříkání vším možným, prostě rostlinám změnit podmínky, v kterých se momentálně vyskytují ? Co kdybyste dal fotky jak rostlin, tak celkového pohledu na vaše parapety ? Třeba někoho něco napadne.
Od toho tohle fórum je. Abychom si pokud možno pomáhali. Alespoň já to tak chápu.


úte 19. bře 2013 20:49:27
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: cosi s listama
....Najednou prásk a kytky flekatý. Měl jsem tři roky Trichocentrum tigrinum s parádními kořeny na klacku, každý rok kvetlo dvakrát, pak zflekatělo a opadly nějaké listy.... a tak dále. Byl jsem totálně znechucený. Viry totiž k orchidejím sice patří, ale neměly by. ....

Stalo se mi něco podobného, ale právě mi připadá překvapivé, že by virus zafungoval takto rychle a zároveň na rostlinách, zalévaných nezávisle na sobě, navázaných i v květináči, rosených, na různých stanovištích, ani se nedotýkajících. Vždyť virus se přece vzduchem nepřenáší? Přidala jsem ventilátory a stav rostlin se výrazně změnil. Proto to přičítám mému nesprávnému pěstování a stagnujícímu vzduchu, v němž se šíří mnohem spíše houba nebo bakterie, ne virus. Nebo se mýlím?


úte 19. bře 2013 21:03:14
Profil

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: cosi s listama
Souhlasím s Evou.Tedy já se chci k pěstování orchidejí po letech vrátit a čtu tu hrůzné prognozy o tom, že to v podstatě nemá cenu neboť bezvirozní rostlina snad neexistuje a td. Naproti tomu vidím kytky od Radka a Paphia/ příkladně/ a nepřipadá mi, že by to byly sbírky zavirovaných pokroucenců. Nechci polemizovat s tím, jestli viroza ano či ne ale musím se nutně vrátit na počátek této diskuse a optat se, zda li to opravdu není tím, v jakém prostředí a s jakou péčí ty rostliny pěstujeme ? Tím, že v opravdu nevhodných podmínkách je ta kytka náchylná k infekci, ať už virové nebo jiné ?


úte 19. bře 2013 21:05:49
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1560
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Evo s metráky nejspíš nepřeháním. Nejsem najiva co se zalekl viróz a plaší. Vámi popisovaná stádia růstu se mě netýkají, byly to mladé kytky. Já orchideje nepovažuju za těžké rostliny. Zjistil jsem např různým zkoušením, že i v suchém bytě fungují, když mají hodně zdravých kořenů a td. Jejich sledováním jsem strávil hromadu času, takže tak nějak vím, že daná kytka je v nepořádku právě kvůli virózy. Mimochodem už jsem tu vkládal příspěvky o tom že jsem si nechal něco testovat a vše bylo pozitivní na vláknitý vir a nějaké kulovité.
S podmínkami souhlasím, např. obyčejné dendro z obi má údajně tři viry....podle elektronového mikroskopu, ovšem letos jsou pahlízy bez fleků, takže vir se maskuje a něco ty symptomy umí spustit. O změně podmínek bych se nebavil, jednak nemám možnost a peníze na skleník, druhak to co je zdravé docela roste, i když ne nějakou extra rychlostí, ale s tím počítam, jsem spíše klackový pěstiel sušič. Mít skleník tak si samo hovím.
Certifikát nepotřebuji, viry se projevují velmi typickým způsobem a např. u cymbídií lze CymMV poznat naprosto jednoduše a s jistotou. Symptomy jdou krásně vidět na spoustě druhů, mám to v oku.
Uznávám že dost pěstitelů viry ve sbírce náhodou nemá.... taky vím že v optimálních podmínkách nemusí být až takovým problémem.


úte 19. bře 2013 21:16:06
Profil ICQ

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: cosi s listama
A nemůže to být právě tak, že viry, jako takové, se prostě vyskytují v populacích běžne jako součást přirozeného prostředí a vlivem negativně změněných podmínek se rostlina oslabí a onemocní ? Asi jako my, když dostaneme chřipku ?


úte 19. bře 2013 21:23:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1560
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Zdenka, Zahradník: Jsem skálopevně přesvědčen, že s podínkami to má co dělat jen co se týče projevů samotného viru. Jsem si jist že nezavirovaná kytka přežívá i kruto-špatné podmínky docela dobře, pokud jí např. neuhnijí kořeny. Paphio už zde psal o svém přístupu osobního zdravotního výběru, Radek je šikovný vlastník skleníku. Třeba se mu tam ty srajdy nedostaly v takovém množství, a nebo já jsem dělal něco nepřirozeného, jako je společné sprchování rostlin na konstrukci, kde se to všecko rychle nakazilo, asi i díky neustálému pohybu kytek, přenášení, okukování a dotykům.
Všechny orchidky nejsou stejně citlivé. Většina roste a kvete i s virem, obzvlášť v dobrých podmínkách.
Jako příklad uvedu jeden malý propadlý flek na Cattleya maxima. Bylo to cosi tak nepřirozeného a doposud u mě na parapetu neviděného, že kousek listu této kytky byl mezi vzorky odeslanými do Ruzyně. Samo i tato rostlina, která vypadá pořád stejně má onen vir.......
Zdenka: Houbové choroby u orchidejí jsou vázány převážně na skleníkové podmínky a špatný pohyb vzduchu. V bytě většinou nejsou.


úte 19. bře 2013 21:29:31
Profil ICQ

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: cosi s listama
Dobrá, evidentně si stojíte za svým. Ale tak nějakou radu jak na to ? Přece jen je nás tu spousta, co orchideje mají a Vy jste nás poněkud vyděsil.


úte 19. bře 2013 21:37:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: cosi s listama
zahradnik píše:
A nemůže to být právě tak, že viry, jako takové, se prostě vyskytují v populacích běžne jako součást přirozeného prostředí a vlivem negativně změněných podmínek se rostlina oslabí a onemocní ? Asi jako my, když dostaneme chřipku ?

Bingo! Přesně tak to vidím.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


úte 19. bře 2013 22:01:00
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1560
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Zahradník: Prostě se s tím musíme naučit být. Jde o to:
Pro ty co chtějí mít zdravou sbírku
-si hlídat nové kytky
-zabránit přenosu na zdravé
-sledovat sbírku a vyřazovat příliš flekaté jedince
Pro ty kterým je to fuk, nebo pro optimisty
-Neřešit nic a dělat že jsou to houbové choroby.

Ještě takový nápad. Třeba ty phaly devastuje nějaký zajímavý klon viru, který přišel z thajských pěstíren a doposud tu nebyl. Četl jsem na nějakých fórech o případech, kdy vyloženě pěstitelům těchto kytek najednou začaly odcházet doposud zdravé rostliny..... čert ví co v tom všecko je, třeba i ty bakterie.


úte 19. bře 2013 22:02:48
Profil ICQ

Registrován: ned 06. led 2013 17:08:34
Příspěvky: 532
Bydliště: Blížkovice 335
Příspěvek Re: cosi s listama
To jste mě moc neuklidnil. Jak poznat nakaženou rostlinu, když se u ní virus neprojevil ? Holt to musím vzít po svém. Pilně je opečovávat a večer občas dát nějakou optimistickou ukolébavku :roll:


úte 19. bře 2013 22:07:07
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron