Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 05. črc 2024 18:33:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. říj 2010 11:00:13
Příspěvky: 485
Bydliště: Česká Lípa
Příspěvek Re: cosi s listama
pavla píše:
Z mojí Stanhopey jsem se asi radovala předčasně - list je bledý a začíná flekovatět.... Co by to mohlo být?

Já ti asi neporadím co by to mohlo být, jen sem chci napsat jednu právě získanou zkušenost se Stanhopeama :roll: . Na list tigriny, co se letní na balkonu, mi přistál okvětní lístek z muškátu a přilepil se na něj. Všimla jsem si toho, ale pokaždý ho zapoměla sundat, až po 5ti dnech a pod ním už byl hnusnej hnědej flek. Nafackovala bych si, protože všechny Stanhopey mám krásně čistý a teď tohle, ale zase mám zkušenost, že tyhle potvůrky reagují strašně rychle na "vlhkost listů" byť na malinký ploše. Můj laxní přístup (5 dní) byl způsoben hlavně vědomím, že ostatním letnícím se orchiškám žádný nalepený okvětní lístky na listech nevadí. No...tak Stanhopeám to vadí :cry: .


sob 27. srp 2011 17:45:06
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1561
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: cosi s listama
Radzak: Něco podobného co má Zdenka se mi rozjelo v zimě taky. Už jsem to tu psal, takže se trapně opakuju, ale phalaenopsisy mám na okně 15 let a čisté a najednou na ně hopsnulo tohle sviňstvo, bakterióza. Šíří se rychle, jeden list, druhý list a pak konec. Postřikem měďnatými přípravky se to omezilo, ale bohužel nevytratilo. Počítám že v zimě to bude zase průser. Holt kytky jsou vytažené z nedostatku světla a pletiva řídká. Bakterie mám i na ostatních rostlinách, záleží doslova na tvrdosti listů, např cattleyím se vyhýbá, ale na měkkolistá dendrobia jde rychle. Vodou to asi je, lépe řečeno postřikováním. Zavlekl jsem si to do sbírky s nějakou kytkou jak jinak, předtím jsem nic takového neznal a to jsou podmínky stejné. Prý to přenáší i malí roztoči. Chtělo by to jednoznačně identifikovat.


sob 27. srp 2011 18:08:51
Profil ICQ

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: cosi s listama
radzak píše:
Zdenka píše:
Radzak, zcela určitě ne, rosím jen některé rostliny, phalaenopsisy ne. A při mém způsobu pěstování ji nepostříkám vodou ani náhodou.

Tak nebyl už chycený, když jste ho kupovala? Přece to nevzniklo jen tak. Nějaké podezření mít musíte.

Podezření mám a to na miniphalaenopsis, ze kterého se mi to pravděpodobně přeneslo na tenhle dřív, než jsem zaregistrovala, že se něco děje. Ten miniphalaenopsis byl navíc dárek... Ale úplně na 100 % to nevím, prostě to bylo ve stejnou dobu. Napřed odešel ten miniphaleňák a pak se to objevilo na MiniMarku. Ten šel hned do karantény a já jako šílenec neustále prohlížela jednu kytku po druhé. Domnívám se, že to je zastavené, zatím nic dalšího nenacházím, zima ukáže.


sob 27. srp 2011 20:04:57
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: cosi s listama
V poslední době jej občas užívám k dezinfekci zálivkové vody. Což je celkem jedno, alternativ k tomuto ůčelu máme spoustu.[/quote]

To je zbytečné, používejte hypermangan, už jsem tu o tom psal.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 28. srp 2011 6:15:07
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: cosi s listama
Trošku se nemůžu zbavit jednoho dojmu.Míra ukazuje kytky takový jaký má -myslím bez krásného obalu. Má je i v záběru ze skleníku , vždycky je něco vidět. Skoro to tak vypadá ,že má ve skleníku samej flek- flek na flek. :lol: Je to tak skutečně? Moc lidi takto nefotí. Ukáže se pouze květ. No já jsem ráda že se diskuse pohnula jinak a já vidím že i jiní mají asi různé fleky. A netuší třeba od čeho.Taky se srovnává pěstování na parapetu a ve skleníku.
Přimlouvám se aby se už dokola neomílalo tajemno nebo důvod proč Míra vše neodtajní -mě už to přijde trapný.No a teď se jdu podívat na ty svý fleky.


ned 28. srp 2011 8:22:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: cosi s listama
Karlos píše:
Radzak: Něco podobného co má Zdenka se mi rozjelo v zimě taky. Už jsem to tu psal, takže se trapně opakuju, ale phalaenopsisy mám na okně 15 let a čisté a najednou na ně hopsnulo tohle sviňstvo, bakterióza. Šíří se rychle, jeden list, druhý list a pak konec. Postřikem měďnatými přípravky se to omezilo, ale bohužel nevytratilo. Počítám že v zimě to bude zase průser. Holt kytky jsou vytažené z nedostatku světla a pletiva řídká. Bakterie mám i na ostatních rostlinách, záleží doslova na tvrdosti listů, např cattleyím se vyhýbá, ale na měkkolistá dendrobia jde rychle. Vodou to asi je, lépe řečeno postřikováním. Zavlekl jsem si to do sbírky s nějakou kytkou jak jinak, předtím jsem nic takového neznal a to jsou podmínky stejné. Prý to přenáší i malí roztoči. Chtělo by to jednoznačně identifikovat.

Také mám falenopsisy na parapetu, ale zatím jsem se s tím opravdu nesetkal. Doufám, že se mi to bude i v budoucnu nadále vyhýbat. V tom případě ale bohužel nevím, jak poradit :(

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


ned 28. srp 2011 10:22:12
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: cosi s listama
radzak píše:
Karlos píše:
Radzak: Něco podobného co má Zdenka se mi rozjelo v zimě taky. Už jsem to tu psal, takže se trapně opakuju, ale phalaenopsisy mám na okně 15 let a čisté a najednou na ně hopsnulo tohle sviňstvo, bakterióza. Šíří se rychle, jeden list, druhý list a pak konec. Postřikem měďnatými přípravky se to omezilo, ale bohužel nevytratilo. Počítám že v zimě to bude zase průser. Holt kytky jsou vytažené z nedostatku světla a pletiva řídká. Bakterie mám i na ostatních rostlinách, záleží doslova na tvrdosti listů, např cattleyím se vyhýbá, ale na měkkolistá dendrobia jde rychle. Vodou to asi je, lépe řečeno postřikováním. Zavlekl jsem si to do sbírky s nějakou kytkou jak jinak, předtím jsem nic takového neznal a to jsou podmínky stejné. Prý to přenáší i malí roztoči. Chtělo by to jednoznačně identifikovat.

Také mám falenopsisy na parapetu, ale zatím jsem se s tím opravdu nesetkal. Doufám, že se mi to bude i v budoucnu nadále vyhýbat. V tom případě ale bohužel nevím, jak poradit :(

Radku, mě se to udělalo na jednom hybridu,který teď nádherně kvete,ale neřeším to, až narazím na nějaký pěkný, půjde do kontejneru. Snad bych rěkla,že bezproblémové jsou sukulenty...Věra


ned 28. srp 2011 18:05:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: cosi s listama
Míro, když máte tu mašinku, myslím, že vím oč jde, tak jistě, ta cena bude nižší. Jak je to s tím rozváděním v pletivech by mne zajímalo, ale nemám dostatečné informace , kterým bych opravdu věřil.

Paphio, ano, občas používám také hypermangan, nebo peroxid. Ten síran stříbrný dávám v poslední době do většího sudu k automatickému postřikování. Voda je tam asi 20dní. Hypermangan i peroxid jistě zlikvidují bakterie při aplikaci. O dlouhodobém ůčinku bych trochu pochyboval. Předpokládám, že ten síran stříbrný udrží vodu dezinfikovanou déle. Přesně to posoudit nedovedu, nevidím v tom ale větší problém při použití kteréhokoli přípravku.


ned 28. srp 2011 18:34:21
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: čtv 17. pro 2009 13:48:53
Příspěvky: 89
Bydliště: Olomouc
Příspěvek Re: cosi s listama
Vracím se k tomuto tématu po delší dovolené s nadějí, že někdo objevil cokoliv, čím se tyhle záhadné fleky dají zastavi, a místo toho se tady řeší něco úplně jiného? :(
Takže zatím v boji s prevítem nic nového? Zdá se, že na některých phalaenopsis zabralo koloidní stříbro (lehce do zálivky + důkladně potřít všechny listy). Bohužel se nové fleky objevily na vandách, které byly dosud naprosto ok ... Prosím, prosím, zkuste překousnout osobní poznámky, které ani nejspíš nebyly myšleny tak, jak byly pochopeny, a poradit, co by se ještě dalo vyzkoušet, co komu aspoň částečně zabralo.
V jaké koncentraci by se mělo koloidní stříbro použít do zálivky?
Ještě jedna poznámka: Přikláním se k názoru, že je to nějaká nákaza z volné přírody, spíše než zavlečení do sbírky novým přírůstkem. V mém případě nejdříve oflekatěly caleye a různé hypermarketové "cambrie", které se vloni letnily pod velkým ořešákem. Loňské chladné a deštivé léto jim ani ořešáku neprospělo. Stejné fleky jsou právě i na listech ořešáku, které začaly předčasně a ve velkém opadávat (je to velký silný strom, nikdy žádnou nákazou netrpěl). Skvrny se objevily letos i na oleandrech a dokonce i masožravkách (sarracenie). Takže žádná legrace. Ořešák kvůli tomu nepokácím, ale orchideje už letnit nebudu, bez výjimky! Catleye a "cambrie" už jsou dávno v popelnici. Taky většina phalaenopsis, na kterých se ty proklaté fleky začaly objevovat jako první. Na likvidaci jsem šla docela razantně, ale pořád se objevují nové kytky, které byly dosud naprosto v pořádku a fleky se objeví až teď. Takže jak správně poznat "ty nakažené", které jsou potenciálním nebezpečím pro vzácnější kousky??? Prostě je třeba najít něco, co zabírá. Čím dřív, tím líp!
Dík za každý tip.


pon 29. srp 2011 19:24:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: cosi s listama
Nancy píše:
Vracím se k tomuto tématu po delší dovolené s nadějí, že někdo objevil cokoliv, čím se tyhle záhadné fleky dají zastavi, a místo toho se tady řeší něco úplně jiného? :(
Takže zatím v boji s prevítem nic nového? Zdá se, že na některých phalaenopsis zabralo koloidní stříbro (lehce do zálivky + důkladně potřít všechny listy). Bohužel se nové fleky objevily na vandách, které byly dosud naprosto ok ... Prosím, prosím, zkuste překousnout osobní poznámky, které ani nejspíš nebyly myšleny tak, jak byly pochopeny, a poradit, co by se ještě dalo vyzkoušet, co komu aspoň částečně zabralo.
V jaké koncentraci by se mělo koloidní stříbro použít do zálivky?
Ještě jedna poznámka: Přikláním se k názoru, že je to nějaká nákaza z volné přírody, spíše než zavlečení do sbírky novým přírůstkem. V mém případě nejdříve oflekatěly caleye a různé hypermarketové "cambrie", které se vloni letnily pod velkým ořešákem. Loňské chladné a deštivé léto jim ani ořešáku neprospělo. Stejné fleky jsou právě i na listech ořešáku, které začaly předčasně a ve velkém opadávat (je to velký silný strom, nikdy žádnou nákazou netrpěl). Skvrny se objevily letos i na oleandrech a dokonce i masožravkách (sarracenie). Takže žádná legrace. Ořešák kvůli tomu nepokácím, ale orchideje už letnit nebudu, bez výjimky! Catleye a "cambrie" už jsou dávno v popelnici. Taky většina phalaenopsis, na kterých se ty proklaté fleky začaly objevovat jako první. Na likvidaci jsem šla docela razantně, ale pořád se objevují nové kytky, které byly dosud naprosto v pořádku a fleky se objeví až teď. Takže jak správně poznat "ty nakažené", které jsou potenciálním nebezpečím pro vzácnější kousky??? Prostě je třeba najít něco, co zabírá. Čím dřív, tím líp!
Dík za každý tip.

Nancy, nevím,jestli je to tím,ale měla jsem to samé loni,ale pod hruškou a letos je mám pod stříškou a jsou zatím ok.....Držím palce..Věra


pon 29. srp 2011 19:42:57
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron