Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 17. črc 2024 1:33:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: Viróza
Tak jsme včera byli s HAKI na návštěvě u dlouholetého známého Mgr. Jiřího Haagera v Teplicích. Mimo jiná témata jsme probírali i problémy, které jsou dnes s flekatěním listů případně s úmrtností Phalů. Mezi jiným mně bylo potvrzena nutnost sledování PH a nejen to. Rostliny se chovají obdobně jako lidé. Jsou jednotlivci náchylní k nemocem a jednotlivci odolní. Náchylnost se zvýší špatnými podmínkami respektive i viroza bývá důsledkem řady fyziologických změn díky způsobu pěstování, případně špatné volby substrátů případně kombinace podmínek jako je světlo, teplo a hlavně pohyb vzduchu, což je alfa a omega pěstování. Pokud rostlinu oslabíme, velice lehce je napadena případnými chorobami. Stejně jako člověk. Každý organizmus včetně rostlinného je schopen se s napadením nejen vyrovnat, ale i chorobu udolat. U člověka jsou to různé léky, které ale bez obranných látek organizmu pozbývají účinnosti a to samé jsou postřiky u rostlin leč taktéž bez obranných látek rostliny se minou účinkem. Člověk při nemoci také změní režim života, upraví stravu, upraví si teplo a podobně. Rostlina to sama neumí a proto je nutno rostlinu mít co nejvitálnější případně ji přesadit a vylepšit prostředí ale dát ji mimo rostliny, aby se nákaza nešířila. Jsou známé i případy, kdy virozní rostlina díky změně podmínek a substrátu sama virozu potlačila. Tento boj se odehrává v přírodě běžně a pokud by rostliny nebyly schopny se virozám bránit nebo je nedokázaly zdolat, asi bychom už ani nevěděli, co je zdravá rostlina. Myslím, že základem zdravé sbírky je hlavně péče o rostliny a o jejich podmínky. To je nejlepší cesta jak se zbavit problémů. Samozřejmě ale i škůdců, kteří jsou velkými přenašeči. Každý, kdo má kolem domku zahrádku s nimi musí počítat, protože příroda je jich plná a samozřejmě uprostřed města, kde je zeleně poskrovnu toto nebezpečí klesá. To, že bude nebezpečí napadení větší je zcela jasné, protože to s sebou ponesou nižší teploty, které nutí škůdce k ukrytí a to samé je s houbovými chorobami a plísněmi. Podzim je období vlhkých rán a relativně teplých dnů, zrání ovoce a jeho hnití a plesnivění tedy daleko vyšší množství spor ve zduchu. Pokud se to nezachytí preventivně a objeví se to v zimě je problém, protože každý postřik v uzavřeném prostoru znamená bez možnosti odvětrání nárůst vysoké vzdušné vlhkosti což spolu s teplem houbové patogeny jen podporuje a pokles nočních teplot díky okapu sražené vody ješíří po dalších rostlinách. Tkže když postřiky tak raději víckrát a to před zazimováním než během zimy. Tehdy jen takový, pokud by byl nezbytně nutný.


stř 08. srp 2012 8:09:11
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: Viróza
Míro, jsem rád, že po celé té diskusi o "flecích na listech" se naše názory na tento problém sbližují ;) . Celou dobu jsem hájil názor, že největší podíl na nich mají špatné pěstitelské podmínky a ke zlepšení stavu rostlin dojde jejich změnou. Až pak je na řadě chemie.
S tím, co je napsáno výše nelze než souhlasit. Jak by také ne, vždyť Mgr. Haager je v českém orchidejářství legenda.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


stř 08. srp 2012 9:25:20
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Viróza
Jenom se mi potvrzuje to,že obecné zákonitosti jsou v živé přírodě stejné,ať se jedná o lidi,zvířata nebo rostliny... 8-)

_________________
www.orchids.webnode.cz


stř 08. srp 2012 10:02:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: Viróza
To je přece jasné a zákonité. Proto jsem také psal, že to léčit jde. Záleží na tom co se použije. Člověk je ale tvor nedočkavý ale musí počítat s tím, že některá látka rostlině pomůže rychleji některá pomaleji. Mnoho nedočkavců raději rostliny zničí, aniž by jim dala šanci a při tom mnohdy opravdu stačí změna. Za další, když se řekne a musí se také říci b. Mnozí použijí prostředky k léčbě a řeknou "nezabralo to" ale co to ostatní? V jakém stavu je celková kondice rostliny? Mám zkušenost, že z 90% rostliny trpící nějakou chorobou nemají v pořádku kořeny a tudíž mají omezený ne-li zastavený přísun živin a stopových prvků. A jen takový markant jako je rozdíl doma nebo ve skleníku a venku. Venku mám některé rostliny také a substrát je nadojený vodou, jsou v umělohmotném květináči a koření i rostou jako blázen, udělat to samé ve skleníku jsou shnilé na padrť a to si musí každý z nás uvědomit. Před přenosem domů je potřeba rostliny poněkud zastřešit a nechat mírně proschnout a teprve potom je dát spět do uzavřeného prostoru. Pokud je přinesu takto přemokřené tak to odprdnou na 90% nebo vznikne anomálie, na kterou rostlina odpoví nemocí. Z bazénu se také osušíme než jdeme do chladnějšího prostředí nebo naopak se ustrojíme když jdeme ven.


stř 08. srp 2012 10:33:26
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: Viróza
Nejsem takový dlouholetý pěstitel, ale občas mi ty diskuze připadají jako z pohádky od Lotrandovi a Zubejdě - léčili princeznu a nevyléčili až přišel prostý člověk, který chápal zákonitosti přírody (slunce, voda, vzduch) a princezna se uzdravila. Za celou dobu co pěstuju orchideje (7 let) jsem nikdy nezkoušela chemické přípravky způsobem - když nezabere ten, zkusím jiný. Chemie u mě vždy až na konci. Mám zdravé rostliny, netvrdím, že mi nikdy žádná neodešla, ale vždy to bylo způsobeno jen mojí chybou při pěstování.


stř 08. srp 2012 10:44:37
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Kyra píše:
Mám zdravé rostliny, netvrdím, že mi nikdy žádná neodešla, ale vždy to bylo způsobeno jen mojí chybou při pěstování.

Já mám taky kytky 7let.Když člověk odhalí od čeho ty fleky vzešly je to paráda.U Stanhopejí v zz se mě to snad ještě jednou snad povedlo.Ale klima se stále mění i jak kytky přibývají je to jak chůze na tenkém ledě.Doma na parapetu (jako ty) jsem měla Coelogyne pandurata už jsem to tu psala.Byla nádherná a najednou je v čudu.Proč ?-neřekla.Nejsem si vědoma žádné pěstitelské chyby. Ještě jsem ji chvilku měla ale jak začaly růst už malý flekatý výhony-řekla jsem- holka je tvůj čas No už mám jinou-tak uvidím,ale mrzí mě to. :oops:


stř 08. srp 2012 11:14:06
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: Viróza
Kyra píše:
Nejsem takový dlouholetý pěstitel, ale občas mi ty diskuze připadají jako z pohádky od Lotrandovi a Zubejdě - léčili princeznu a nevyléčili až přišel prostý člověk, který chápal zákonitosti přírody (slunce, voda, vzduch) a princezna se uzdravila. Za celou dobu co pěstuju orchideje (7 let) jsem nikdy nezkoušela chemické přípravky způsobem - když nezabere ten, zkusím jiný. Chemie u mě vždy až na konci. Mám zdravé rostliny, netvrdím, že mi nikdy žádná neodešla, ale vždy to bylo způsobeno jen mojí chybou při pěstování.


Kyro, ten Váš příspěvek mi tak nějak připadá jako posměšek, nevím třeba se mýlím ale myslím, že pěstuji rostliny 32 let oproti Vašim 7 letům a leccos jsem zažil, viděl, slyšel a také toho dost zkompostoval. Ono také hlavně záleží kde se rostliny pěstují, kolik se jich pěstuje a také na složení rostlin. Jsou druhy jednoduché ale i velice složité. Já měl to štěstí, že u mých začátků stáli velikáni typu Haager a Dušek a jako poradce v ochraně rostlin tehdy sice méně zkušený ale profík zahradník Vláďa Kalous. Ono se to směje ale uvědomte si, že pokud rostlinu poničíte, tak mnohdy chemii musíte použít nebo škůdce stíráte pod mikroskopem? Ta rostlina si pomůže sama ale musí být vitální a to, že voda slunce, teplota a vzduch je největší základ je známo každému začátečníkovi. Jenže pak přichází na řadu substrát a hlavně vyváženost těchto věcí mezi sebou, protože různé rody potřebují různé kombinace a spočítejte si, kolik je to možných kombinací mezi sebou a kytka reaguje pomalu, takže co zkouška to rok. Spoléhat se na knížky nebo net má také svá úskalí, protože tam jsou mnohdy pěkné krávoviny. A co se týká té chemie tak před třiceti lety byly přípravky na zcela jiné bázi než jsou dnes. Řekl bych že byly daleko účinnější, protože dnes ty ekologické postřiky tu účinnost nemají. Tak jako se vyvíjí vše, tak díky člověku a jeho genetickým experimentům vznikají nové klony a mutace zvířecích, lidských ale i rostlinných nemocí a o tom to je. Některá z nich může být natolik agresívní, že se prostě druh ať živočich nebo rostlina nedokáže v tak krátké době přizpůsobit a prostě uhyne. S tím se prostě nedá vůbec nic dělat ale lze dělat něco pro to aby se to co nejvíce omezilo a to je dodržení právě toho nejzákladnějšího a to kombinace podmínek a pokud je rostlina již zasažena, tak ji v tom nenechat "vymáchat" ale i tou chemií jí umožnit získat vitalitu aby mohla bojovat dál sama. Problém je v tom, že potom za vším každý vidí to nejhorší a při tom stačí jen tak málo a to dát rostlině to, co potřebuje.


stř 08. srp 2012 13:17:40
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: Viróza
Možná se budete divit, ale v pěstování také nejsem začátečník. 20 let jsem se věnovala pěstování tropických užitkových rostlin. Orchideje byl pouze posun dál. Ve svém příspěvku jsem pouze zopakovalo to, co už bylo mnohokrát řečeno - světlo, voda, vzduch v rovnováze. Pokud Vám můj příspěvek přišel jako posměšek, je mi líto, ale bohužel musím konstatovat, že Váš způsob pěstování mi připadá v mnoha směrech značně překombinovaný. Pokud to budete považovat za urážku, tak je mi líto, pouze jsem napsala svůj názor.


stř 08. srp 2012 13:48:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Viróza
Kyra píše:
Možná se budete divit, ale v pěstování také nejsem začátečník. 20 let jsem se věnovala pěstování tropických užitkových rostlin. Orchideje byl pouze posun dál. Ve svém příspěvku jsem pouze zopakovalo to, co už bylo mnohokrát řečeno - světlo, voda, vzduch v rovnováze. Pokud Vám můj příspěvek přišel jako posměšek, je mi líto, ale bohužel musím konstatovat, že Váš způsob pěstování mi připadá v mnoha směrech značně překombinovaný. Pokud to budete považovat za urážku, tak je mi líto, pouze jsem napsala svůj názor.

Kyro, to by jste jim však škodila,sama jsem se přesvědčila,co dokáží a Míra má štěstí ,že na jeho začátcích stál i Vláďa Kalous. Škoda jen,že je ode mě tak daleko,ale když tam jedu je to pro mě svátek,ale potřebovala bych na to aspoň 3 dny neli týden.....Věra

PS Závidím Haki,že má takové učitele, myslím nejen Míru,ale i Paphia p.Zimu, Kalouse atd...


stř 08. srp 2012 14:11:52
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Viróza
Věro všichni tu přeci na foru máme skvělé učitele a rádce, kteří vždycky poradí. Vzdálenost snad ani moc nehraje roli. Omlouvám se, už jsme zase off topic :oops:


stř 08. srp 2012 14:20:10
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron