Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 03. črc 2024 9:07:56



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 69  Další
 cosi s listama 
Autor Zpráva

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: cosi s listama
Jinak bych chtěl upozornit na nutnost rostliny po nákupu ihned přesadit a hlavně chemicky ošetřit. Poslední nákup od Orchid and more Dendrobia obalená sviluškou. Bohužel se to nevyhýbá i dalším firmám zvučných jmen a to i u nás. Přípravky něco stojí a to se jim dávat nechce. Je to jedna z cest, která vede k ozdravění rostlin. Vzpomněl jsem si na jeden pořad z Itálie o pomerančových plantážích. Nejvíce výnosné a prosperující jsou ty, které jsou hnojeny a ošetřovány chemicky. Mají největší výnosy i velikost ovoce. Vedle toho jsou sady ekologické, kde se nesmí používat žádná chemie. Pomerančovníky vypadají daleko hůř jak ty neekologicky pěstované, mají méně ovoce, menší plody ale za to lepší chuť. Proč to píši. Byla tam totiž zmíňka o tom, že na nátlak ekologů začínají firmy přecházet na ekologické pěstování a světe div se!! Původně chemicky hnojený a ošetřovaný sad jakmile přejde na klasický způsob pěstování tak začne chřadnout, 20-30% to nepřežije a než začne opět rodit, tak to trvá až 5 let!!!! A co takhle naše krásky? Ve firmách hnané speciálními roztoky? Není to potom při přechodu na normální pěstování podobné? Také najednou nedostávají to, na co jsou zvyklé. Není divné, že máte v květináči tři pahlízy, první sotva 1cm, druhá okolo dvou a třetí je obří a kvete? Kdo to dosáhne normální cestou? A to může být jeden ze základních kamenů potíží, které se poslední roky u rostlin vyskytují.


pát 12. srp 2011 9:03:17
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: cosi s listama
Je pravda, že u nově zakoupených rostlin se mi stává, že můj nový růst je menší než poslední z pěstírny. A taky u některých rostlin trvá rok nebo dva, než si zvyknou na nové podmínky a začnou vůbec něco dělat. Rostliny jsou většinou opravdu "nadupané" a podle toho to pak vypadá. Pletiva nejsou dostatečně vyzrálá a při přechodu na jiné pěstování mnohem náchylnější k čemukoliv


pát 12. srp 2011 10:00:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: cosi s listama
Ano, to bych viděl zejména u komerčních monokultur, běžně v obchoďácích.
Jinou věc vidím u všech pěstitelé, sbírek i s komerčním cílem. Ne všechny rostliny, i když vypadají stejně pěkně, stejný druh, ale jiný pěstitel se mi stejně aklimatizují. Každý má trochu jiné podmínky . Rostliny často jsou částečně flexibilní. Dají se často pěstovat při rozdílných podmínkách. To ovšem neznamená, že ty podmínky lze libovolně v celém tomto rozsahu měnit.
Řada druhů lze sušit namontované, jsou pak často menší, ale jde to. Také v květináči více zalévané. Cpát leta takhle pěstovanou montovanou do květináče se pak nemusí podařit a naopak. To je jen příklad extrému. Rostliny často hůř reagují i na drobnější změny. Z rostlin se to poznat nemusí. Prostě vím, že od někoho mi půjdou hned, od jiného jim to bude chvíli trvat. Vím také, že stejnou rostlinu nemohu měsíc pěstovat jedním způsobem a druhý měsíc druhým. I když oba způsoby jsou v rozsahu přizpůsobitelnosti pro daný druh.
Tohle se často špatně posuzuje u velkoprodejců, třeba Orchids More. Člověk neví, jestli tuhle rostlinu mají ve skleníku dva roky, nebo ji koupili minulý týden a hned ji prodávají. Pak dlouhodobé zkušenosti moc nepomohou.
Tak snad je to dost polopatické zřejmé. :lol:


pát 12. srp 2011 18:33:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 20. úno 2009 20:41:52
Příspěvky: 655
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou,Vysočina
Příspěvek Re: cosi s listama
Souhlasím,jen tak pro zajímavost sem dávám foto obyčejných falenákú,ten malý v popředí je semenáček koupený před pěti lety a v pozadí běžné hybridy z obchodů,podotýkám,měl by to být mít klasickou velikost,pavidelně kvete,ale ta velikost... :roll:


Přílohy:
SDC12136.JPG
SDC12136.JPG [ 179.75 KiB | Zobrazeno 3470 krát ]
pát 12. srp 2011 19:56:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 24. říj 2009 19:13:12
Příspěvky: 848
Bydliště: Chrustenice okr. Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
Zatím jsem se nikdy nesetkala s tím, že by se to týkalo nákupu u firem typu Ecuagenera, Peruflora, Kopf, atd., ale ani u Orchid and More. Myslím, že se to opravdu týká běžně prodávaných hybridů v hobbymarketech a nejvíc jsem to pozorovala u dendrobek.


pát 12. srp 2011 21:43:20
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: cosi s listama
Vesměs se ta velikost týká holandských firem, které rostliny pěstují. Co se týká škůdců a nemocí není vyjímka. Flekatost a škůdci jsou zcela běžní. Podle mého, by takové rostliny vůbec neměli prodávat. Stačí si všímat i v Drážďanech. Jde i o prodávané rostliny a jejich velikosti, kdy jsou schopni prodávat nový výhonek s jednou pahlízou téměř bez kořenů. A u Orchid and More platí to, co jsem psal. Nákup z minulého týdne. V každém případě, rostliny by měli mít bez škůdců.


sob 13. srp 2011 8:22:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 29. bře 2010 22:56:10
Příspěvky: 3888
Příspěvek Re: cosi s listama
Několikrát jsem také dostal napadené rostliny. Občas se to stane. Na omluvu prodejců ale musím říci, že v tom množství se každá kytka nedá uhlídat. V takovém případě by mělo být vyřízení reklamace samozřejmostí.

_________________
http://www.webareal.cz/kvetyzlucni
Podstatnou součástí kultury je NAUČIT SE ORCHIDEJE POZOROVAT


sob 13. srp 2011 8:46:19
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: cosi s listama
Pokud se na to přijde hned. Proto platí přesadit a ošetřit.


sob 13. srp 2011 10:17:13
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: čtv 21. led 2010 20:30:37
Příspěvky: 4054
Příspěvek Re: cosi s listama
V OM jsem nedávno byl a nedovedu si představit, jak by to ta hrstka lidí dělala. Rostliny, které mají delší dobu a jsou zapěstované, jsou velmi kvalitní, silné a většinou bez poskvrnky. To se nedá říct o nedávných importech ze zámoří. Ty rostliny většinou putují opravdu dlouhou dobu a tak jsou pro takovéhle bestie a všelijaké hniloby lákavým zákuskem.

_________________
http://saslik.rajce.idnes.cz/


sob 13. srp 2011 13:02:29
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: cosi s listama
ano, to můžu potvrdit, v OM jsem byla s Jardou. obdivuji těch pár lidiček, jak to tam všechno zvládají. Myslím, že to je sice nepříjemné dostat rostliny se sviluškou, ale té se umíme poměrně dobře zbavit nebo rostliny reklamovat. Reklamací jsem již uplatňovala několik (nikdy to nebylo z důvodu napadení svilušek či čehosi jiného) a vždy bez problémů byly vyřízeny.
Objednávám hodně přes internet a to nejen ze zahraničí, ale i v ČR. A mohu říct, že každé rostliny jsou v jiné kondici i zdravotním stavu. některé rostliny se přizpůsobí brzy a začnou vytvářet nové kořeny a pahlízy během dvou měsíců, některé se nehnou ani po dvou letech. Jsou tací "pěstitelé prodejci" od kterých si už nic neobjednám, protože rostliny nebyly kvalitní. Pak jsou samozřejmě tací, na které se vždy ráda obrátím. To samé platí i o velkých firmách, některé jsou spolehlivé, některé se snaží jen vydělat.
To ale neřeší toto téma "cosi s listama" . Několik divně vypadajících rostlin, které jsem považovala za původce nákazy jsem po zimě vyhodila, ostatní ošetřila koloidním střibrem, quadrisem a desinfekcí na lékařské nástroje a od května se mi žádné tyto fleky neukázaly. Ty rostliny, co jsem vyhodila, byly rezistentní vůči naprosto všemu, proto skončily v popelnici.


sob 13. srp 2011 13:49:28
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 683 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 69  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron