Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 17. črc 2024 1:24:23



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 41  Další
 Viróza 
Autor Zpráva

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1561
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Viróza
Já za to nemohu, patnáct let pěstuju orchideje bez fleků a poslední dva roky s tím mám problémy. Nevím jakou kytkou jsem si to tam zavlekl. Možná, jak je furt ošahávám, tak to přenáším. Sprchuju je také dohromady a jak jsou na těch drátech, tak se při tom přenášení různě dotýkají a to je asi problém. Je jasné, že jsem mohl stále žít v nevědomosti a být "v pohodě" bez virů, ale stalo se. No šarka švestek je taky problém, který je a bude. Kácet nikdo kvůli tomu nebude a jediná odrůda JOJO, která je supersenzitivní až takový zázrak není.
No a stačí tři roky a nakazí se i viruprosté očkovance.
Ty vandy z fotek nejsou moje. Možná by to chtělo otestovat i ty flekatce, které jsou v testu negativní, nebo jak psal uživatel orchidejky a Mila, otestovat i jakože zdravé kytky.


úte 24. črc 2012 22:26:35
Profil ICQ

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Viróza
To je právě to co mi nejde do hlavy. Patnáct let nic a za poslední dva roky takové obrovské spektrum virů.
Pochopím, že si člověk přinese jednu zavirovanou kytku a vir si šíří po sbírce. Ale tolik různých virů?
A potom, když přivezu novou kytku, tak jí dám do karantény. Tam se přece musí vir projevit. Nebo ne? Popř. je to na ní již v době koupi vidět a pak takovou kytku neberu. Nebo prodejci mají "časované viry", které propuknou od prodeje až po roce pěstování?
K.


úte 24. črc 2012 22:56:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Viróza se někdy projeví až je rostlina ve stresu, například po rozdělení a přesazení.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


stř 25. črc 2012 1:54:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Viróza
Karlosi,JOJO je super senzitivní,nebo super rezistentní... :?: Nedává mi to smysl... :roll:

_________________
www.orchids.webnode.cz


stř 25. črc 2012 4:50:43
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Viróza
Paphio píše:
Viróza se někdy projeví až je rostlina ve stresu, například po rozdělení a přesazení.

Paphio to chápu, ale nechápu, to obrovské množství virů a zavirovaných kytek, které se tu v poslední době vynořilo. Až to skoro vypadá, že dokud je kytka u mamky (u prodejce nebo školkaře) tak je v pohodě a až si jí někdo koupí tak chudinka dostane štress. Nebo jsme všichni tady špatní pěstitelé, trápíme kytky a měli bychom se dát raději na umění ;) .
K.


stř 25. črc 2012 7:11:04
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2913
Příspěvek Re: Viróza
karel_t píše:
Paphio píše:
Viróza se někdy projeví až je rostlina ve stresu, například po rozdělení a přesazení.

Paphio to chápu, ale nechápu, to obrovské množství virů a zavirovaných kytek, které se tu v poslední době vynořilo. Až to skoro vypadá, že dokud je kytka u mamky (u prodejce nebo školkaře) tak je v pohodě a až si jí někdo koupí tak chudinka dostane štress. Nebo jsme všichni tady špatní pěstitelé, trápíme kytky a měli bychom se dát raději na umění ;) .
K.

K tomuto tématu jsem tady již psal, že to vypadá, jako časování aby se zvedl prodej. Jinak si stále myslím, že přišlo něco nového z přírody s podobnými symptomy jako viroza ale viroza to není. Konec konců to vidíte i na testech. Letos jsem dal ven naprosto mimo dosah druhých rostlin zdravou kytku není ani zalévána ze společného, nic na ni nemůže skapávat jen dešťovka ze stromu, na kterém visí a najednou zflekatěla jako hrom. Řekl bych, že jde o něco podobného jako je plíseň bramborová, okurková a podobně. O těchto plísních také do 70 tých let nikdo nikdy neslyšel a najednou jsou tady a z počátku také nikdo nevěděl, o co jde. Také jsem tyto choroby zaznamenal přesně jako Karlos přede dvěma lety. U mnoha rostlin je potřeba udržovat čistotu, napadené listy odstraňovat včetně pahlíz, které na sobě fleky mají také. Většinou obrazí starší nezasažené pahlízy a rostlina je opět v pořádku. Chce to také trochu upravit pěstební režim a podmínky. Řekl bych, že to přišlo od velkopěstitelů, protože přede dvěma lety nikdo obdobné problémy neměl a dnes je mají i velké sbírky a to i v botanických zahradách. Díky geneticky upravovaným rostlinám se do přírody dostává materiál, který může ve styku s přírodními materiály mutovat a vytvářet nečekané problémy, z kterými člověk prostě nepočítá, přestože se nazývá pánem tvorstva leč silně krátkozrakým.


stř 25. črc 2012 8:41:24
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Viróza
Míro, to je jasné, že může z přírody přijít houbovka, která má na orchidejích podobné symptomy jako viry, a určitě bude hůř, vzhledem k masovosti pěstování. Dokud tady žádné orchideje nebyly, tak jsme nevěděli, že je můžou "běžná" houbová onemocnění napadnout.
Ale mě šlo právě o ty potvrzené viry, které tu Karlos presentuje. Kde se berou v takovém množství a diverzitě? Chápu, že může být vir v latentním stádiu a kytka se při koupi tváří zdravě, ale potom to vypadá, že je tomu vždy, když kytku kupujeme :(
A když víme, že se od prvních příznaků virus rozjede velice rychle, co je ten startér, který ho z latence vyvede? V tom případě je totiž jedno, jestli je to semenáček nebo dospělá rostlina. A proč to tedy nenastalo již u školkaře?


stř 25. črc 2012 12:02:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2875
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Testy jsou jen na dva nejrozšířenější viry, předpokládám, že některé rostliny u nichž elektronový mikroskop objevil viry by na testy byly negativní. Osvědčilo se mi nelítostné vyřazování podezřelých rostlin ze sbírky, problémy u pozůstalých nemám. Pokud se snažíte rostliny léčit, pomalu ale jistě si zas***** celou sbírku. Byť třeba jen patogenními houbami nebo bakteriemi.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


Naposledy upravil Paphio dne stř 25. črc 2012 12:43:03, celkově upraveno 1



stř 25. črc 2012 12:41:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5290
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Viróza
Mám stále uloženu zprávu před 1 rokem z Výzkumný ústav rostlinné výroby v Ruzyni .Na moji otázku že bych i test o virech zaplatila jakýkoliv mě přišla tato odpověď- " Zatim se zdraham zadat o zaplaceni konzultaci a rozbor vzorku, protoze Vam nemohu garantovat 100% vysledek" no takže tomu nějak nerozum a nerozum kde se to vše bere a jestli je to skutečně tak jak si myslíme?Je jasný když už kytka vypadá dlouho flekatě blbě :ugeek: atd.-tak ji raději vyhodíte ,ale ta jistota co to bylo ta asi není?Nedávno jsem dala pryč mojí Coelogyne panduratu -rostla uchvatně a najednou před 2lety bylo po parádě.Byla stále stejně na jižním okně-doma.Přiznám bylo mě ji líto po množství různých postřiků odstranění listů napadených pahlíz se vše opakovalo na nových výhonech.


stř 25. črc 2012 12:42:15
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: sob 13. úno 2010 11:39:04
Příspěvky: 590
Příspěvek Re: Viróza
Haki, třeba se jí po Vás stýskalo a nemohla Vám odpustit, že jste odjela :)
Teď si dělám srandu, ale to je to o čem tu celou dobu mluvím. Pokud má kytka vir v latentním stádiu, ten je léta v klidu a pak se bez zjevné příčiny (pominu-li smutek z odjezdu pěstitelky) rozjede, tak pak není asi jistota nikdy a každá kytka je potenciálně nakažená. :? :? :?


stř 25. črc 2012 13:14:04
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 404 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 41  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron