Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pát 29. bře 2024 12:14:17



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další
 Odumírání listů od špičky- houba 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Ať dělám co dělám, občas se objeví toto. U většího listu jsem odřízl konec, ale pokud to nebylo dost daleko od napadení, nepomohlo to. Teď podržím výhon u báze a napadený list prostě vytrhnu. Další už je v pořádku.


Přílohy:
IMG_20201107_145731.jpg
IMG_20201107_145731.jpg [ 191.33 KiB | Zobrazeno 3112 krát ]

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/
sob 07. lis 2020 16:08:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Nemůže to souviset s draslíkem?


sob 07. lis 2020 18:02:43
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Občas se mi to stane také, více u některých čistých faleňáků. Co je to za chorobu neřeším. Způsobeno to bude fyziologicky. Změnou podmínek. Jen jsem moc nepochopil, co konkrétně to spouští.


ned 08. lis 2020 0:56:44
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
cheron píše:
Odvtedy, ako som tu uverejnil príspevok s Catt. a Ca, som začal pridávať Ca pravidelne. Raz v roku "posolím" substrát jemne mletým dolomit. vápencom (na jar, keď začína aktívny rast) a raz za mesiac (celoročne) zalievam vodou s pridaním rozpusteného dolom. Ca (do 300 ml PET-ky pridávam 1 PL jemne mletého dolom. vápenca). Na zalievanie dávam 1-2 vrchnáky danej PET-ky na 1 L vody. Zalievam tým všetky rastl., nie len Catt. Celkom sa mi to osvedčilo.
Prikladám fotky vo vlákne spomínanej Catt. Fabia - vtedy hnijúci a vyrezaný list je na nej stále. Odvtedy narástlo 5 pahľúz (posledná dozrieva). Stav rastl. hovorí za všetko, i keď nechcem tvrdiť, že takto to je najlepšie. Len hodnotím moju skúsenosť s pridávaním Ca.
Čo sa týka slnka - tienim od marca/apríla do októbra/novembra. Od jesene do jari netienim a slnko svieti priamo na rastl. v čase od cca 8:00 do 11:00 (jeseň-zima-jar). Cez leto je to dlhšie (od 7:00 do 12:30). Okno je situované na východ.


Děkuji tohle jsem přesně potřeboval. Už se v kanystru dolomit rozpouští. Začnu s tím čas od času zalévat podle vašeho schématu. Za nějaký čas napíši, jak to funguje u mě.


ned 22. lis 2020 16:32:28
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
martinmartin píše:
cheron píše:
Odvtedy, ako som tu uverejnil príspevok s Catt. a Ca, som začal pridávať Ca pravidelne. Raz v roku "posolím" substrát jemne mletým dolomit. vápencom (na jar, keď začína aktívny rast) a raz za mesiac (celoročne) zalievam vodou s pridaním rozpusteného dolom. Ca (do 300 ml PET-ky pridávam 1 PL jemne mletého dolom. vápenca). Na zalievanie dávam 1-2 vrchnáky danej PET-ky na 1 L vody. Zalievam tým všetky rastl., nie len Catt. Celkom sa mi to osvedčilo.
Prikladám fotky vo vlákne spomínanej Catt. Fabia - vtedy hnijúci a vyrezaný list je na nej stále. Odvtedy narástlo 5 pahľúz (posledná dozrieva). Stav rastl. hovorí za všetko, i keď nechcem tvrdiť, že takto to je najlepšie. Len hodnotím moju skúsenosť s pridávaním Ca.
Čo sa týka slnka - tienim od marca/apríla do októbra/novembra. Od jesene do jari netienim a slnko svieti priamo na rastl. v čase od cca 8:00 do 11:00 (jeseň-zima-jar). Cez leto je to dlhšie (od 7:00 do 12:30). Okno je situované na východ.


Děkuji tohle jsem přesně potřeboval. Už se v kanystru dolomit rozpouští. Začnu s tím čas od času zalévat podle vašeho schématu. Za nějaký čas napíši, jak to funguje u mě.

viz http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=16&t=2663&start=40

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 23. lis 2020 7:54:31
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Mila.J píše:
Občas se mi to stane také, více u některých čistých faleňáků. Co je to za chorobu neřeším. Způsobeno to bude fyziologicky. Změnou podmínek. Jen jsem moc nepochopil, co konkrétně to spouští.

Zřejmě to není jen vápníkem. Stává se to častěji u rostlin po přesazení, zvláště svítí li na mladé výhony slunce.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 23. lis 2020 7:55:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Dovolil bych si tady trochu zapolemizovat nad tématem různých houbových a virových infekcí u rostlin. Sice nejsem zdaleka tak zkušeným pěstitelem jako mnozí z vás (jsem začátečník), ale za těch pár let jsem vypozoroval hlavně při výběru rostlin pár věcí. Já si myslím, že největší problém je samotný výběr kytek a získávání. Nevím jak ostatní, ale já mám až na pár výjimek špatnou zkušenost se zaslanými rostlinami. Objednával jsem rostlin ať už od českých nebo zahraničních pěstitelů a kvalita je prostě povětšinou mizerná. Takové rizikové (nebudu jim říkat rovnou "nemocné" rostliny) bych si osobně nikdy nevybral a nevzal. Člověk si objednávkou nemůže vybrat konkrétní rostliny, které chce a obchodník tam narve co mu přijde pod ruku. Sice si člověk řekne, že je to jen pár euro a že se to nějak vyreklamuje nebo vykompenzuje, ale už mě to přestalo bavit. Poslední zásilka z orchids and more mě v tom utvrdila. Z asi 10 rostlin bylo výborných které bych si i sám vybral dvě. Zbytek bych rovnou vyhodil do popelnice. Sice dodatečně nějaké peníze vykompenzují, ale i tak je to o ničem. Nedávno jsem tady zmiňoval objednávku z Polska. Ze třech rostlin přišly dvě a ještě jiné v nedobrém stavu. Od jiných pěstitelů stejná zkušenost. Minimálně 50% těch rostlin je s nějakou houbou, bakteriální čí virovou infekcí. Většinou v nějakém klidovém stavu, ale i tak je to pro mě rostlina do popelnice a do sbírky ji nechci. Rostliny, které se mně nepozdávají, ale nemají nějaký viditelný problém, tak se u nich dříve nebo později něco vyskytne (ve vysokém procentu případů). A zase to je o tom, že bych si nikdy takové rostliny osobně nevybral. Při osobní návštěvě dejme tomu orchids and more si za dobrou cenu vyberu kvalitní rostliny kus od kusu svým vlastním laickým okem. U takových rostlin jsem snad v pozdějším pěstování žádný problém nezaznamenal pokud pominu vlastní pěstitelskou chybu. Podezřelé rostliny neberu a vybírám si kvalitní kusy. Promořenost rostlin od pěstitelů čí překupníků je hrozně vysoká a dospěl jsem k závěru, že rostliny si budu vybírat osobně. Budoucí problémy mně nestojí za to a nemám v úmyslu se vyžívat v léčení rostlin nebo udržovat pološpatné kytky při životě za cenu laboratorních podmínek, aby se náhodou nějaká již přítomná infekce nerozjela. Nevím jaké máte zkušenosti s kvalitou zaslaných rostlin vy, ale já tu zkušenost dobrou nemám. Možná to je jen můj pohled a mám přehnané nároky na kvalitu, ale takhle to vidím. Tím se dostávám k různým virozám, bakteriozám a houbám. Největší problém je výběr rostlin, tam se dá mnoho zachránit a takové rostliny byť podezřelé vůbec do sbírek nedávat. Jak už se začne něco takového ve sbírce šířit, je pozdě. Třeba má někdo jiný pohled, berte to tak že to píši okem začátečníka/lajka.


pon 23. lis 2020 16:01:58
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Hmm. Zrovna jmenovaná firma má sice nižší ceny, ale záměny a nemoci jsou (logicky) častější. Naše firmy musí respektovat český strop 400,- aby přežily, a tak musí nakupovat to nejlevnější. A tedy třeba záměny jsou tam časté. Jde-li kytka přes několik překupníků, tak to podle toho tak vypadá. Koupit třeba P. supardi levně a za 5 let zjistit, že to je neurčitelný hybrid, to na****. A pěstitel nebývá automaticky překupník.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


pon 23. lis 2020 17:15:25
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 30. zář 2020 21:32:13
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Paphio píše:
Hmm. Zrovna jmenovaná firma má sice nižší ceny, ale záměny a nemoci jsou (logicky) častější. Naše firmy musí respektovat český strop 400,- aby přežily, a tak musí nakupovat to nejlevnější. A tedy třeba záměny jsou tam časté. Jde-li kytka přes několik překupníků, tak to podle toho tak vypadá. Koupit třeba P. supardi levně a za 5 let zjistit, že to je neurčitelný hybrid, to na****. A pěstitel nebývá automaticky překupník.


Já to zrovna nemyslel na konkrétní firmu(měl jsem od mnoho firem objednávky a ještě se nestalo, že bylo všechny objednané rostliny byly takové, jaké bych očekával. Myslím tím to, že na živo bych je nevzal) bylo to uvedeno jako příklad, že každá firma má kvalitní rostliny na výběr, jen je třeba si je vybrat sám. Prodejce nad tím nepřemýšlí. Do bedny naháže co mu přijde první pod ruku s cedulkou objednaného druhu. Houba nehouba, viroza neviroza. Nesetkal jsem se s prodejcem od kterého bych měl jen dobré rostliny ale také jen špatné. Když si to tak vemu, tak je v podstatě jedno jestli bude stát rostlina 15 euro nebo 40, pokud bude stoprocentní. Alespoň tedy já to tak vidím. Než vyhazovat peníze oknem za polomrtvé kytky. Samotný výběr je podle mě nejdůležitější ochránce a preventista těchto problému ve sbírkách.


pon 23. lis 2020 17:35:46
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Odumírání listů od špičky- houba
Paphio píše:
Mila.J píše:
Občas se mi to stane také, více u některých čistých faleňáků. Co je to za chorobu neřeším. Způsobeno to bude fyziologicky. Změnou podmínek. Jen jsem moc nepochopil, co konkrétně to spouští.

Zřejmě to není jen vápníkem. Stává se to častěji u rostlin po přesazení, zvláště svítí li na mladé výhony slunce.

Souvislost se sluncem mne napadá také. Pokud se nepletu, vždy se to vyskytlo v době, když byly rostliny v dosahu slunečních paprsků. Zastíněné, ne tedy příliš vysoká intenzita. Na klasické spálení to nevypadá, ani přehřátí. Netuším proč to.


pon 23. lis 2020 21:06:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 118 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: