Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 22:21:10



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další
 Prodloužení denního světla 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Prodloužení denního světla
Mám ještě dotaz: musím nyní přisvěcovat orchidejím? Myslím tím ,aby neopadala poupata. Jaké zářivky doporučujete. Díky


ned 30. lis 2008 17:41:32
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: sob 16. srp 2008 22:06:16
Příspěvky: 4267
Bydliště: Svatá, okres Beroun
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
ahoj Věro, co se týče druhů zářivek, podívej se do téma "Osvětlení vytríny" jsou tam informace od Pavla Hegra dost přehledně.


ned 30. lis 2008 18:13:11
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Tak to bych musela mít zářivek aspoň 5, tzn. ty barevné zářivky/jen dotaz/mám doma zelenou ta by zřejmě nebyla k ničemu, mám pravdu?


ned 30. lis 2008 20:11:23
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Věro,
zelená je opravdu (skoro) k ničemu. Zelené spektrum totiž kytky využívají z celého viditelného spektra nejméně.
Přisvětlovat se (podle mého názoru) nemusí, ale prodloužení dne orchidejím prospívá - některým více některým méně.
Rostliny k růstu potřebují dostatek světla a jak z pohledu intenzity, tak z pohledu délky dne. Potřeby se v obou pohledech liší druh od druhu.
Pro růst jsou limitující tři faktory: teplo, světlo a zálivka. Pro správný růst musí být všechny v rovnováze.
Pokud je tedy limitujícím faktorem nedostatek světla, pak úměrně tomu musí být upravena (tj. snížena) i teplota a zálivka. Orchideje potom mají dobu vegetačního klidu a odpočívají. Pokud to tak není, rostliny sice rostou, ale právě z důvodu nedostatku světla nejsou schopny vytvořit dostatečně silné a velké pahlízy či listy a de facto se vysilují. Přes léto se sice deficit snaží dohnat, ale již nemají dost sil na květ. A tak to jde rok co rok pořád dokola.
Hezký den
Pavel


ned 30. lis 2008 23:14:45
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Pavle, moc děkuji, mám tam asi 18 st, netopí se tam a namáčím je tak za 10 dní, ještě koupím zvlhčovač na spínač, to by jim přes tu zimu mohlo prospět. Jinak Catleye mi postupně vykvétají všechny,ale budu prosit o identifikaci jestli to bude možné, dostala jsem je od známého Vládi Kalouse,ale i tak mám radot,že kvetou.Ještě míním zkusit botanická Oncidia, Ludo mi v sobotu poradí taky. Jen mě mate, že má botaniku , ať střevíce,dendrobia tak i Phaly dohromady a v tom skleníku je poměrně chladno a jde mu to tam..


pon 01. pro 2008 8:25:56
Profil Zobrazit autorovy stránky
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Věro,
jak jsem už řekl je to otázka vyvážení...
Kupříkladu Virens rád dává k dobru, že když jsou velké mrazy a on přijde do skleníku, jsou kytky omotané okolo topení :lol:
Ve skleníku má přes noc třeba 5 stupňů a pestrolisté (tzn. většinou se uvádí, že teplomilné) střevíčníky s tím nemají problém. A přitom podle obecně zažitého podvědomí by už mělo být po nich.
Hezký den
Pavel


pon 01. pro 2008 10:07:29
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 30. zář 2008 23:57:14
Příspěvky: 96
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Otázku přisvětlování orchidejí v zimním období jsem také řešil. Nejprve konzultacemi se zkušenými pěstiteli, později návštěvou u expertů (Paphio).
Po "špionáži" jsem došel k názoru, že v mých podmínkách nemohu použít
výbojky (vysoký tepelný výkon) a soustředil jsem se na zářivky a kompaktní zářivky. Z ekonomického hlediska mi vyšla výhodnější varianta kompaktních zářivek. Použití jedné kompaktní zářivky a reflektoru se samonavíjecími rolery vyjde na cca 2 tisíce, při veliké úspoře místa oproti klasickým zářivkám. Barva světla v modrém spektru pro růst. Svítivost je cca 14 tis.lumenů. Uchycení je velmi jednoduché, oproti uchycení několika dvoutrubicových zářivek a cena je také výhodnější. Manipulace jednoduchá.
Po dvouměsíční zkušenosti mohu konstatovat, že semenáče rostou velmi rychle, Cattleyím a Vandám se změnila barva listů a myslím že výsledky se
přisvětlování se projeví. Spotřeba cca 1 kWh/den.
Pokud bude chtít někdo vyzkoušet, doporučuji zvýšit vzdálenost zářivky od osvětlovaných rostlin min. na 20 cm. Oproti 6 cm, uváděných prodejci. Jinak dojde k popálení listů.


pon 01. pro 2008 11:09:53
Profil
Administrátor

Registrován: úte 29. črc 2008 14:35:34
Příspěvky: 3344
Bydliště: Senetářov. okr. Blansko
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Vladas,
mohl bys prosím uvést konkrétní výrobky, které jsi použil a případně kde jsi nakupoval, jakou plochu osvětluješ, kolik rostlin se Ti pod lampu vejde, atd.? (např. formou odkazů na internetové stránky a hlavně fotek)
Díky
Pavel
P.S.: Jak to vypadá u Paphia (myslím tím po stránce osvětlení)? Povídej. Přeháněj. :lol:


pon 01. pro 2008 12:06:47
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 30. zář 2008 23:57:14
Příspěvky: 96
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Osvětlení používám pod šikminou střechy, zavěšené na samonavíjecích rolerech, výšku je tedy možno libovolně měnit. Rolery jsou zachyceny na hácích v držadle střešního okna.


Přílohy:
Šikmina1-AUT_2048.jpg
Šikmina1-AUT_2048.jpg [ 75.4 KiB | Zobrazeno 13761 krát ]
stř 10. pro 2008 20:22:07
Profil

Registrován: úte 30. zář 2008 23:57:14
Příspěvky: 96
Příspěvek Re: Prodloužení denního světla
Jedním reflektorem osvětlím cca 14 rostlin. Svítím převážně na Vandy a Cattleye.


Přílohy:
Osvětlení-12-AUT_2045.jpg
Osvětlení-12-AUT_2045.jpg [ 93.28 KiB | Zobrazeno 13819 krát ]
stř 10. pro 2008 20:25:52
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron