Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 13:26:05



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Sklo nebo makrolon. 
Autor Zpráva

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Sklo nebo makrolon.
Mám v plánu si postavit zimní zahradu nebo skleník pro orchideje. Pěstuji orchideje rodu Cattleya,Laelie a Paphiopedilum. Zatím je mám doma na oknech a parapetech. V létě je polovička venku,ale na zimu dům není nafukovací. Je mi jasné,že makrolon je lehčí a snáze se s ním manipuluje a pracuje. Sklo je těžší a náročnější na stavbu,ale propouští více světla,rostliny pod ním prý lépe rostou,ale musí se zastiňovat. Jaké máte zkušenosti a co je lepší. Obě stavby jsou náročné a nerad bych udělal nějakou botu a pak to pracně předělával. Děkuji za rady a případné fotografie.


stř 11. zář 2019 21:34:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Co jsem slyšel, kroupy sklo rozmlátí, makrolon ne. Makrolon prý časem matní a propouští míň světla, zato prý lépe izoluje. Nechť se vyjádří další.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


čtv 12. zář 2019 8:26:31
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 21. lis 2016 20:32:14
Příspěvky: 92
Bydliště: Lupenice
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Ano,tyto teoretické informace také mám,ale nemám žádné praktické. Proti kroupám se dá udělat opatření,jako dělají ovocnáři proti poškození jablek. Natáhnout hustou stínovku. Pokud se sklo časem zašpiní,dá se umýt,ale zmatnění makrolonu,jedině výměna. Aby makrolon dostatečně izoloval,musí být vícekomůrkový a čím více komůrek,tím více peněz. Pokud by se použila dvojitá skla,tak izolace dobrá a na zimní noci se přidává bublinkatá fólie,nebo polystyrénové rohože. Čím získám více praktických informací,tím lépe.


čtv 12. zář 2019 19:16:09
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Paphio píše:
Co jsem slyšel, kroupy sklo rozmlátí, makrolon ne. Makrolon prý časem matní a propouští míň světla, zato prý lépe izoluje. Nechť se vyjádří další.

Kamarád bydlí v místě kde byly veliké kroupy. Polykarbonátové skleníky byly totálně rozmlacene. Střešní okna Velux (sklo) mu vydržela všechna. Akorát měděné oplechování bylo zboulované. Když mi dělala firma střechu na ZZ tak chlapi chodili po sklech v teniskach. Tabule jsou přitom 60x200cm! Vnější tabule mají ale tloušťku 6mm. Pro mne byla volba jasná. ZZ mám otevřenou do ložnice. Když prší tak na skle to není skoro slyšet ale na makrolonu to je veliký kravál.
Z dalších zkušenosti třeba to, že komurky v makrolonu se téměř nedají utesnit a pak se do nich práší a nebo bují zelená řasa. Sklo je ale dražší a podstatně těžší. Také se nedá ohýbat jako makrolon. Napsat by se toho dalo hodně. Skleník z makrolonu vypadá dobře. Ale ZZ jako součást domu vypadá levně a není skrz ní vidět na zahradu.


čtv 12. zář 2019 20:34:43
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Měl jsem na skleníku sklo síla 5mm a nechce se mi věřit, že by po rozměru 60x200cm šlo chodit. Stačilo jen patou přišlápnout mimo téčko a o zábavu s rozbitým sklem bylo ihned postaráno a to jsem měl rozměr 50X200cm. Sklo se časem díky slunci vypaluje a křehne. Kroupy si s nim lehce poradí a co se týká randálu při krupobití tak makrolon zní o něco níže a sklo o nějaký tón výše ale randál je to stejný. Sklo je studené a oproti makrolonu neudrží tolik tepla a je tam nutná podepnutá folie což znamená snížení světla o dost také. Vyměnil jsem sklo za makrolon síly 10 a byť jednokomorový drží teplo jako sklo s podepnutou folií. Mám ho tam už 20 let a nevidím, že by tmavl nebo se v něm něco usazovalo. Ono je také rozhodující, od kterého výrobce je.


ned 15. zář 2019 19:25:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Míra píše:
Měl jsem na skleníku sklo síla 5mm a nechce se mi věřit, že by po rozměru 60x200cm šlo chodit. Sklo časem díky slunci se vypaluje a křehne. Kroupy si s nim lehce poradí a co se týká randálu mpři krupobití tak makrolon zní o něco níže a sklo o nějaký tón výše ale randál je to stejný. Sklo je studené a oproti makrolonu neudrží tolik tepla a je tam nutná podepnutá folie coý znamená snížení světla o dost také. Vyměnil jsem sklo za makrolon síly 10 a byť jednokomorový drží teplo jako sklo s podepnutou folií. Mám ho tam už 20 let a nevidím, že by tmavl nebo se v něm něco usazovalo. Ono je také rozhodující, od kterého výrobce je.

Sklo se sice vypaluje ale určitě mění své vlastnosti daleko pomaleji než makrolon! Klidně vám pošlu tel. na kamaráda co mu střešní okna vydržela a makrolon asi starší ne. Na mé střeše šlo o nová dvojitá skla při montáži nové ZZ uložená pružně na gumových profilech. Vnější skla 6mm. Kdybych to neviděl také bych nevěřil. Určitě pod těmito dvojitými pouze ramem oddelenymi skly je míra hluku v ZZ daleko nižší než pod makrolonem.
Makrolon při dešti více vibruje a chvění se konstrukcí více přenáší stojkami komurek než dvě oddělené tabule mezi kterými je pouze pružný vzduch. Nechci se přít, ale nemyslím že bych sem psal věci které si vymyslim. Asi v tom hluku šlo u Vás o porovnání jednoduchého skla s vicekomurkovym makrolonem. Samozřejmě jsem mluvil o dvojitém zasklení. Kroupy nejsou tvrdé jako železo a proti nim je sklo velmi odolné pokud je pružně uložené. Makrolon je pouze tenký a slunce plasty zbavuje po case pružnosti. Nevím čím jste měl zaskleno ale dříve se na skleníky používala tloušťka 4mm. Já mám na skleníku s kaktusy tzv. Sklo Helios 45x150cmx4mm. Jednou u nás byly kroupy takové že na autě je to na plechu proti světlu vidět. Skleník vydržel celý. Střecha je ale sklonena cca 40".


ned 15. zář 2019 19:57:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Citace:
střešní okna vydržela a makrolon asi starší ne

Ty první makrolony neměly uv filtr. Rychle stárly. Řadu let se ale už prodávají dobré. Ani nevím, jakou mají životnost. Bude velká. Doporučuje se min. 10mm.

Citace:
Makrolon při dešti více vibruje a chvění se konstrukcí více přenáší stojkami komurek než dvě oddělené tabule mezi kterými je pouze pružný vzduch.

Makrolon se samozřejmě usazuje na gumová uložení. Jednak aby nezatíkalo, zejména aby se mohl pohybovat. Má poměrně velkou tepelnou roztažnost. Neměl by být přišroubovaný napevno. Musí mít vůli a být ve vhodných gumách. Přenášení vibrací na konstrukci je vyloučené. jo, pokud to někdo zvoral .....


ned 15. zář 2019 23:57:02
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Mila.J píše:
Citace:
střešní okna vydržela a makrolon asi starší ne

Ty první makrolony neměly uv filtr. Rychle stárly. Řadu let se ale už prodávají dobré. Ani nevím, jakou mají životnost. Bude velká. Doporučuje se min. 10mm.

Citace:
Makrolon při dešti více vibruje a chvění se konstrukcí více přenáší stojkami komurek než dvě oddělené tabule mezi kterými je pouze pružný vzduch.

Makrolon se samozřejmě usazuje na gumová uložení. Jednak aby nezatíkalo, zejména aby se mohl pohybovat. Má poměrně velkou tepelnou roztažnost. Neměl by být přišroubovaný napevno. Musí mít vůli a být ve vhodných gumách. Přenášení vibrací na konstrukci je vyloučené. jo, pokud to někdo zvoral .....

Nemyslel jsem přenášení na konstrukci ZZ ale na spodek komůrkového makrolonu, tedy konstrukcí desek, odkud se šíří zvuk podobně jako z reproduktoru do místnosti. Jako kaktusář jsem při návštěvách zažil deště v makrolovových sklenících a byl to rachot. V mé ZZ pod dvojitým vakuovým prosklením sotva slyším to bubnování. Řekl bych odhadem že ten zvuk je 3x tišší. Navíc v těch sklenících se ozývalo neustálé praskání jak se měnila teplota desek třeba při vyjití slunce za mrakem a při zajitím zase zpět. Nedovedu si představit že v tomhle bych měl spát. (Zajímalo by mne jestli Míra má ZZ otevřenou do domu a nebo má mezi ještě dveře.) Asi nebude úplně jednoduché uložit desky kluzně a po tichu a nebo všechny ty firmy co se tim živí to neumějí. Nikoho ale nepřemlouvám ať si dá sklo. Jen jsem napsal proč u mne na ZZ zvítězilo sklo nad Makrolonem a neměnil bych ani po letech. A také vypadá jako důstojná součást domu nikoli jako skleník zahradníků. Rád se přes ní koukám do zahrady.Okna v bytě také nikdo nemá z polykarbonátu i když by to bylo levnější :D . To už je jen jako vtip.


pon 16. zář 2019 7:52:25
Profil

Registrován: stř 03. lis 2010 20:23:55
Příspěvky: 2907
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Já mám makrolon přímo vlepený do téček a je to bez problémů. Sklo makrolon mohu posoudit, protože druhá část skleníku je sklo a pod ním makrolon. Při kroupách je randál stejný jen se liší výškou zvuku.


pon 16. zář 2019 10:05:39
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Sklo nebo makrolon.
Míra píše:
Já mám makrolon přímo vlepený do téček a je to bez problémů. Sklo makrolon mohu posoudit, protože druhá část skleníku je sklo a pod ním makrolon. Při kroupách je randál stejný jen se liší výškou zvuku.

Asi záleží na více věcech a hodně také na pružnosti uložení těch desek. To dvojité prosklení z výroby(dvojtabule) je asi něco jiného než když to doma člověk dělá sám. Již hodněkráte jsem slyšel u zákazníků kterým namontovali plastová okna s dvojskly jak si pochvalují že je v bytě ticho i u rušné komunikace. Přitom předtím měli dřevěná okna také s dvojskly. Kombinace makrolon a sklo nevím proč je hlučná u Vás jako polykarbonát.
Kaktusáři také bojují s tím, že jim v komůrkách kde kondenzuje voda roste zelená řasa- po letech provozu, zejména ve spodní části profilů. Vzduchotěsně se to vzhledem k roztažnosti vzduchu při změnách teplot utěsnit nedá. Jak je možné že u Vás se takové problémy nevyskytují ani po 20ti letech v daleko vlhčí kultuře orchidejí?
Napsal jsem původně o polykarbonátu své postřehy z mnoha návštěv kaktusových skleníků a srovnával to se sklem na své ZZ.
Polykarbonát má své výhody i nevýhody jako sklo. Hodně kaktusářů si pořídilo kakt. skleníky z makrolonu a ušetří tak hodně za teplo v zimě. Poslední léta si ale stěžují že se to nedá uvětrat a že kytky jim od června do září nerostou. Nejlépe ještě vycházejí tunely z makrolonu kde se v létě odklopí čela a vzduch může profukovat. Vy na léto kytky letníte takže se vás to netýká. Přenášet ale na léto několik tisíc kaktusů není možné a konstrukce s odnímatelnou střechou je finančně natolik náročná že jsem takové zařízení u nás mezi amatéry ani neviděl.


pon 16. zář 2019 16:53:12
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: