Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 12:19:48



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
 Osvětlení 
Autor Zpráva

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Osvětlení
MílaJ A takový reflektor na zářivku má význam? Píší, že zvyšuje výkon o 100 procent https://www.zbozi.cz/vyrobek/juwel-refl ... w-t8-18-w/


čtv 04. led 2018 18:04:37
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Osvětlení
MílaJ: Díky za reakci. Ani jsem nevěděl že se nějaké reflexní zářivky vyráběly nebo vyrábějí. Já jsem si koupil lepící alobalovou pásku a nalepil ji cca na 1/3 povrchu odvrácené strany zářivky po celé její délce. Odhadl bych, že to zvýší svítivost na rostliny tak o 20%, ale i to je dobré za chvíli práce :) . Trochu jsem se bál toho, že kdyby ohnisko odrazu bylo někde u rostlin tak by mohlo dojít v určitém pruhu k popálení listů. Poloměr zakřivení zářivky je ale takový, že ohnisko asi vychází kousek od zářivky, takže ve vzdálenosti cca 25cm již nebezpečí nehrozí. Také se mi nic nepopálilo.
Zdenka: Nechápu jak nějakým odrazem se může zvýšit svítivost o 100%. Asi to bude nějaký takový podvod typu že ten rádius směřuje paprsky a měřeno někde u podélné ohniskové přímky může být svítivost i několikráte větší. O kousek dále ale bude stejná jako bez reflektoru. Výrobci akorát oblbují :mrgreen: Bude to asi stejné jako když lupou na slunci člověk zapálí papír v ohnisku. Navíc je to široké takže by to ubíralo zase přirozené světlo z oblohy při kombinaci obojího. U mě se více hodí ta páska, ale třeba se to někomu zalíbí.
Každopádně jsem vděčný za to, že se diskuse rozvinula o poznatky z praxe i jiných autorů.


čtv 04. led 2018 18:51:54
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Osvětlení
Zdenka píše:
MílaJ A takový reflektor na zářivku má význam? Píší, že zvyšuje výkon o 100 procent https://www.zbozi.cz/vyrobek/juwel-refl ... w-t8-18-w/


Těžko říct. Z obrázku přesnou charakteristiku nepoznám a napíší si co chtějí.
Těch 100% chápu a není to blbost, ale spíš zavádějící. Pokud předpokládají srovnání s tělesem bez reflektoru a předpokládají odrazivost toho svého na 100% , tak proč ne. Jistě ale 100% odrazivosti nedosahují. Dělal jsem vlastní menší, jistě nepřesné zkoušky. Nejlépe vyšel opravdu vysoce leštěný chrom , o poznání hůř, ale i to není zbytečné čistě bílá. Alobal dopadl dost zle . Sice to vypadá, že odráží, měřené hodnoty jsou ale špatné. Netroufám si moc dávat čísla, pochybuji, že i kvalitní leštěný hrom přesáhne 80% . Zato takové šedé kovové, jestli pozinkované, nebudou mít víc jak 30%. Pak ty výpočty ztrát nejsou tak složité.
Ve zkutečnosti efektivně využíváme 90° , možná 120°. Zbytek musíme směřovat reflektorem. Pokud to neuděláme, o většinu vyzářeného světla přijdeme.
Ty reflexivní trubice jistě nemají 100% ůčinnosti odrazu ze zadní strany, ale je hodně vysoká. Vyzařovací ůhel byl 120, nebo 160°, už si přesně nepamatuji. Opravdu svítí předem znatelně líp.
Doporučuji 2700K trubice pro případ skleníků, jak zaruba . Čili, rostliny mají přiměřeně přirozeného světla, přisvětlení je na zlepšení. Pokud použijete studenější, neporostou víc, budou fialovější, až spálené.
V případě sklepa, krabice nebo čeho bez přirozeného světla, je třeba dbát dostatku studeného spektra - modré.
Tedy trochu rozvedu vlastní poznatky.
Rostliny k životu, nebo zravému stavu potřebují přiměřené množství modré. Pokud má někdo kytky ve tmě, chce aby přežili, musí svítit studenou (modrou). Pokud chce kytkám přidávat ještě víc, nemůže příliš zvyšovat studenou, nebo kytky spálí. Teplé spektrum nepálí. Prostor pro další přilepšení je jen v teplé.
Tohle je nepodstatnější důvod mého tvrzení, že neexistuje ideální spektrum. Spektrum je nutné měnit s intenzitou světla. Je to tak i v přírodě. Je zataženo, světla málo, víc studené. Sluníčko je mnohem intenzivnější, taky teplejší.
Tedy, kdo chce kytky udržet při životě, v jakémsi zdravém stavu, bez velkých přírůstků, stačí méně svítit studenějším světlem. Pro razantní výsledky je ale nutné spektrum teplejší. To neznamená svítit jen červenou, aby modrá chyběla zcela. Musí být, jen se nedá zvyšovat stále.


pát 05. led 2018 17:07:02
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Osvětlení
Trošku jsem se díval na web, Philips snad už nedělá žádné trubice nebo co se děje. Tak teď bohužel nevím, jaké reflexivní se dají ještě koupit.


pát 05. led 2018 18:30:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Osvětlení
Já vlastně téměř všechny druhy orchidejí které pěstuji tak jsou druhy s výrazným obdobím dormance v zimním období. Ve skleníku když přisvěcuji tak vše odpočívá, pahlízy sesýchají a kytky by se měly připravovat na jarní kvetení. Jsem rád, že se vlastně ukázalo že tento způsob "přilepšení" světlem rostlinám je docela dobrý. Jelikož vlastně v tuto dobu téměř nezalévám tak jsem v kakt. skleníku vyřadil všechny ventilátory a kytky se tváří že jim to vůbec nevadí. Nutno ale říci, že vlhkost tam není nijak vysoká tedy cca 50-70%. Při mrazivém počasí klesne až na 35% a při teplém a deštivém se dostane až k 90%. Vždy ale krátkodobě. Rostlinám občas žloutnou a odpadávají nějaké listy ale nic neflekatí sni neplesniví. Tím že jsem vyřadil ventilátory tak jsem získal další místo na umístění orchidejí, protože přímo před ventilátory jsem rostliny neumisťoval.


pát 05. led 2018 18:38:46
Profil

Registrován: pon 02. črc 2012 12:51:33
Příspěvky: 248
Příspěvek Re: Osvětlení
To je výborné, že jste napsali své zkušenosti!
Za sebe všem moc děkuju
Vyplývá mi z toho, že nakonec bude nejlepší teplá zářivka(zářivky) buď 2700K nebo 3000k
Ty reflexivní už asi nikdo nedělá, také jsem hledala na webu
Spíš všude nabízejí reflexivní kryty - ale spíš na tvar žárovky
Neexistuje něco jako reflexní barva? - že by to tím člověk natřel....

PS: pane Zárubo, Dušek a Křístek Dendr.senile vůbec neuvádějí mezi opadavými
V zahran.materiálech pak jen jako poloopadavé...
Je mi jasné, že to s orchidejemi umíte, ale máte krásnou kytku, já nevím - aby to přežila...


pát 05. led 2018 21:04:23
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Osvětlení
janav: Viděl jsem snímky z přírody kde jsou úplně opadané a kvetou. Na google ty co nejbohatěji kvetou tak jsou také buď téměř opadané nebo úplně opadané. Sem tam je vidět i snímek částečně olistěných a kvetoucích. Na to aby odkráčelo do věčných lovišť je pořád ve velmi dobrém stavu. Myslím, že do dubna vydrží v pohodě :) . Ať vidí, že jeho život je ohrožen a kouká ty květy vystrčit :evil:
Je pravda, že v přírodě občas nějakou mlhu má, ale také podstatně větší výpar na volném prostranství kde vane vítr a svítí slunce. Připadá mi, že kdybych ho namočil tak do týdne bude napité k prasknutí. Jsem sám překvapený jak dobře vypadá po více jak třech měsících sušení. Nad radiátorem se docela spokojeně pohupuje v proudu teplého vzduchu jako by se mi vysmívalo a dokonce se místy na něm objevuje něco jako pupeny, zatím ale neprobuzené. Do nynějška jsem něco podobného na té kytce neviděl. A jak říká Aleš Dvořák- hlavně nevyměknout!
No ale i to chcípnutí se může stát.
Bohužel, ale nějak mi nestačí aby orchidej pouze rostla a nekvetla :) . Budou prostě poslouchat :lol: :lol:


Naposledy upravil zaruba dne sob 06. led 2018 9:40:13, celkově upraveno 1



pát 05. led 2018 22:44:13
Profil

Registrován: ned 08. zář 2013 7:09:31
Příspěvky: 101
Příspěvek Re: Osvětlení
Místo reflexivních zářivek se dnes již používají led trubice, nebo jakékoliv jiné lineární svítidlo sestavené z led diod. Ty všechno své světlo vrhají do kuželu pod sebe, nevznikají tak ztráty jako u klasické zářivky a není potřeba nic odstiňovat. Já už klasické zářivky nepoužívám vůbec.


sob 06. led 2018 7:36:15
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Osvětlení
Těžká věc. Buď je světlo nevhodné spektrálně, nebo vypadá hnusně.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


sob 06. led 2018 9:44:08
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Osvětlení
Míla.J píše: Dělal jsem vlastní menší, jistě nepřesné zkoušky. Nejlépe vyšel opravdu vysoce leštěný chrom , o poznání hůř, ale i to není zbytečné čistě bílá. Alobal dopadl dost zle . Sice to vypadá, že odráží, měřené hodnoty jsou ale špatné.

Když o tom přemýšlím tak asi bude pravda že ta bílá odrazí více. Nejde ale jen o intenzitu světla. Mě nějak připadá, že pro ty kytky nasvěcované zářivkami je nepřirozené to, že nepřichází společně se světlem i tepelné záření. Když nastaním obličej proti slunci tak i v zimě cítím teplo. Myslím, že ta rostlina potřebuje i to prohřátí. V tomto asi byla lepší žárovka.
Někdo tu ale napsal jestli se nevyrábí reflexivní barva. Připadá mi to jako dobrý nápad. Natřít třeba 1/3 zářivky ze zadu třeba i jen bílou barvou. Navíc se tímto řešením zkrátí i dráha světla k rostlině oproti dále umístěným reflektorům.


sob 06. led 2018 9:59:21
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron