Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 23:48:18



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 Pěstební nádoby 
Autor Zpráva

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Příloha:
P1240944.JPG
P1240944.JPG [ 92.6 KiB | Zobrazeno 4738 krát ]
Chtěl bych tu zmínit jednu svou zkušenost. Některé druhy orchidejí rostou nejlépe vyvázané na kůře ať pěstitel zkouší cokoli jiného. Snažil jsem se po dva roky pěstovat miniaturní druh Dendrobium bellatulum v malém keramickém květináči v piniové kůře stejně tak jako některé choulostivé druhy orchidejí. Malý květináček rychle proschne a kořínky se mohou klidně plazit po kouscích piniové kůry. Rostlina ale přes veškerou péči nepřirůstala uspokojivě a ani nekvetla. Nakonec jsem se letos brzy z jara rozhodl přilepit tento druh na kůru do takové praskliny kam jsem dal i trochu mechu. Člověk by se domníval, že se téměř nic nezmění, protože režim zálivek a proschnutí bude v obou případech podobný. Nedávno mě ale překvapilo, jak veliké a silné jsou letošní pahlízy a to ještě neskončil jejich vývoj. Přikládám snímek na kterém je patrný rozdíl velikosti loňských a předloňských pahlíz a té ještě nedorostlé letošní. Podobné je to i u malých rostlin Psychoušů, které v květináčích nevydržely ale na kůře přirůstají. Dospělé rostliny Psychoušů ale rostou v mističkách s piniovkou Ok.
U některých druhů je prostě kůra nejlepší pěstební podložkou a nemá cenu zkoušet jejich kulturu v nádobách.


stř 12. črc 2017 18:25:10
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
To jsou druhy které vyžadují prakticky Každodenní osychání kořenů. Pokud se tak neděje, kořeny jsou krátkověké a předčasně uhnívají, nebo oslabují ve funkci, i když se člověk snaží je zalévat opatrně. Rostlina v květníku pak nikdy nebude mít tak bohatý kořenový aparát, jako navázaná. Spousta pěstitelů tomu odmítá uvěřit:-)


čtv 13. črc 2017 4:34:24
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Karlos píše:
To jsou druhy které vyžadují prakticky Každodenní osychání kořenů. Pokud se tak neděje, kořeny jsou krátkověké a předčasně uhnívají, nebo oslabují ve funkci, i když se člověk snaží je zalévat opatrně. Rostlina v květníku pak nikdy nebude mít tak bohatý kořenový aparát, jako navázaná. Spousta pěstitelů tomu odmítá uvěřit:-)

No každodenně mi ten malinký keramický květináček prosýchal také. Bylo v něm pouze několik kousků piniovky a vzduchové mezery. Skoro mi připadá, že jsou ve hře ještě další faktory jako je proudění vzduchu, světlo ap. Kořeny těchto druhů mají na té kůře jiné, lepší podmínky pro vývoj než v uzavřeném květináčku.


čtv 13. črc 2017 12:42:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Rhyncholaelia digbyana. Tuhle kytku jsem dostala darem mám ji už pár let . Je navázaná na korku s trochou mechu který tam i roste. Do květníku se mě ji nechtělo moc dávat- neumím vychytat zálivku . Na kůře se mě zdá pěstování lepší,jednodušší.
Ale nevím jestli je to to pravé. Kytka roste ,ale kvést se ji nechce. Možná má tvrdší podmínky než v substrátu . Radek mě tenkrát radil , navázat ji na ostřici ta pojme víc vody. Tak se chci poptat pěstujete někdo digbyanu jako já ? A jak to jde?Možná mě na korku nikdy nepokvete a to je škoda.


Přílohy:
Rhyncholaelia digbyana.jpg
Rhyncholaelia digbyana.jpg [ 193.22 KiB | Zobrazeno 4675 krát ]
pát 14. črc 2017 7:08:09
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pát 01. led 2010 19:06:51
Příspěvky: 7495
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Já ji mám krátce a mám ji v květináčku, takže mne to taky zajímá.


pát 14. črc 2017 8:35:19
Profil

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Dovolte Dámy abych zareagoval. Já vím, že zase budu za chytrého což ale být nechci, navíc tento druh ani nepěstuji ani neznám. Přišlo by mi ale škoda, aby ta rostlina nekvetla :) a tak napíši pouze co si myslím
Když rostlinu vidím tak mi přijde nádherná a pěkně napitá a dobře živená. Zrovna jako moje Stanhopeje před několika roky, kdy stále krásně rostly ale květ ani jeden. Rostlina má docela sukulentní list a navíc něco jako pahlízu. Připodobnil bych to ke katleji, ale skoro mi to připadá ještě sukulentnější. Já vím, že budu za prudiče a ujetého kaktusáře- což je asi pravda. Mě přijde, že rostlina potřebuje nějakou periodu sucha, aby nasadila na květ, jinak pořád krásně poroste a možná nic víc. Letos mám na Stanhopejích tolik květů že nevím co fotit dříve. Sušil jsem dost na podzim pak v zimě a na jaře tak, že jim vadly listy. Až jsem se sám lekl, že jsem se asi zbláznil a nic mi nepokvete. Když jsem držel v dubnu trs v košíku tak celý i s mechem vážil snad 20dkg- což mě vyděsilo. Dnes má stejný trs o 1kg více a ta váha je v doplněných pahlízách. Asi si dovedete představit jak vypadaly pahlízy, o kterých se tu psalo že nemají scvrknout, protože už se nikdy nenapíjí. A výsledek? Stále nasazují nové květní stvoly a pokvetou až do podzimu. A pahlízy nyní? Opět krásně napité. Zřejmě jsem se vyděsil nejenom já, ale vyděsil jsem i rostliny že chcípnou a to je nastartovalo.
Příští rok ale na podzim sušit nebudu, protože mi to přijde zbytečné, ale drasticky budu sušit až od začátku ledna do května. Možná ale díky této mé zkušenosti vidím za vším jen sucho a co si myslím je hloupost. Třeba Vám napíše někdo, kdo má s tímto druhem opravdu vlastní zkušenost- ale musel jsem to napsat, tak se omlouvám :)


pát 14. črc 2017 14:39:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Omluva se nepřijímá nejsme se Zdenkou žádný fajnovky. :mrgreen: Píšeš jen svůj názor to je v pořádku .
Určitě to bude kombinace světla,zálivky a zimního chladna. Asi to dělám pořád blbě. I když mám dojem, že aby kvetla neměla by být víc narostlá.
Jsem zvědavá na názor pěstitele který jí má .Pan Wilinger ji prý má navázanou na ostřici nemáte někdo fotku ?


pát 14. črc 2017 15:04:57
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Haki, to chce čas. Nic bych pod ni zbytečně nepodkládal, zrovna ostřice moc nasákavá není. Měl jsem tento matroš nedávno v ruce a něco jsem na něj i navázal a je to spíš podobné osladičovým kořenům. Ryhncholaelia ocení rychlé vysychání. Možná by to chtělo více fosforu v hnojivu a čekat. S tou sukulencí má Zaruba pravdu.


pát 14. črc 2017 15:15:39
Profil ICQ

Registrován: pát 03. úno 2012 11:59:52
Příspěvky: 4174
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
HAKI píše:
Omluva se nepřijímá nejsme se Zdenkou žádný fajnovky. :mrgreen: Píšeš jen svůj názor to je v pořádku .
Určitě to bude kombinace světla,zálivky a zimního chladna. Asi to dělám pořád blbě. I když mám dojem, že aby kvetla neměla by být víc narostlá.
Jsem zvědavá na názor pěstitele který jí má .Pan Wilinger ji prý má navázanou na ostřici nemáte někdo fotku ?

Myslela jsi že by měla být více narostlá :)
To jsem rád že to takhle berete a snad víš, že můžeš mluvit i za Zdenku :)


pát 14. črc 2017 15:17:31
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5273
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Pěstební nádoby
Karlos píše:
Haki, to chce čas.

Tak dík no jsem nedočkavec. Jinak rozumím. To info o ostřici bylo myšleno do skleníku třeba se tam chová jinak. Je fakt že zkušenost delší s ostřicí nemám.


pát 14. črc 2017 15:37:14
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron