Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 28. bře 2024 16:13:58



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 Chlazená vitrína 
Autor Zpráva

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Tak tady je odkaz na ty fotky: http://forum.masozravky.org/viewtopic.p ... 808#p17808.


čtv 28. srp 2014 20:13:35
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Nemůžu si pomoct, ale pokud jde o vitrínky, líbí se mi názor Paphia, který má na webu:
"Udivují mne různé návrhy na přetechnizované vitríny, nazývané také hrdě florália či fytotrony. Investováním do kvalitní zálivkové vody a přisvětlování dosáhneme s menšími náklady lepšího efektu, nežli stavbou jakýchsi obludných inkubátorů s větráčky, ultrazvukovými zvlhčovači, termostatem řízeným počítačem a dalšími drahými nesmysly."

Taky jsem měl období, kdy jsem si hrál s větráčky, ale pochopil jsem že je to zbytečné a vlastně to není pro pěstování nutné.
Připadá mi, že jsou pěstitelé, kteří se potřebují vyřádit i technicky, ale rostlinám stejně žádné optimum nezajistí. Většina orchidejí nakonec může růst jen tak v bytě, bez zvláštního vybavení....


pon 01. zář 2014 12:49:23
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. říj 2008 7:23:17
Příspěvky: 4046
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Karlosi, myslím, že máte naprostou pravdu, voda, pohyb vzduchu,teplota atd, to je to nejdůležitější čeho se chytit. ....Věra


pon 01. zář 2014 12:57:12
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
No u mě je problém ten , že tam pěstuji poměrně choulostivé druhy masožravek ne orchidejí , které potřebují bezpodmínečně chlad jinak zahynou. Já bydlím v bytě kde se teploty celoročně drží nad 20°C což dlouhodobě nevyhovuje ani jedné z mích horských masožravek.


pon 01. zář 2014 16:13:28
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Pěstitelské vitriny jsou většinou přísně specializované tak aby to umožnilo přežití rostlin. Pokud je v bytě celoročně 20°C potom buď vyberem rostliny které tam porostou a nebo musíme pro rostliny vytvořit podmínky.
V mém případě mám v bytě v zimě přibližně 20°C a v létě když se zadaří fakt dobré léto (venku 36°C) v bytě je nejméně 30°C. Zcela bezpečně vyzkoušeno to žádná chladnomilná miniatura nevydrží a když vydrží tak nekvete. V noci je třeba ještě snížit teplotu na 10°C aby se udržel zdravý růst. Bez chlazení to prostě nejde. navíc tyto rostliny potřebují nejen chladno ale taky v průměru 80% rel. vlhkosti a dostatek vzduchu. Nechápu jak chcete bez ventilátorku dostat do vitriny dostatek vzduchu! Ti co nejezdí na dovolenou a chtějí strávit zbytek života kolem rostlin určitě nebudou potřebovat žádné řízení spínacími hodinami neřku-li počítačem. Pěstujte Phalaenopsisy nebo jiné nenáročné kytky . Ty "půjdou" v bytě i bez těchto vymožeností. :D :D :D


pon 01. zář 2014 16:41:28
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Pavel: proč potom pěstovat zrovna tyto? Jiné jsou příliš obyčejné? Bytové podmínky jsou často výhodné i pro chladnomilnější druhy, protože jsou to podmínky vyrovnané. Je třeba to vyzkoušet. Naopak ve skleníku jsou časté teplotní výkyvy nahoru i dolů. Ono to přetechnizování může vést i k tomu, že podmínky budou méně vhodné, než bez větráčků, chladících jednotek a td.
Třeba heliamphory můžete pěstovat jak v technicky vymakané vitrínce, tak v akváriu umístěném u okna a obojí je možné. Jsou tací co je pěstují v létě venku a ono to roste. Rostliny jsou neuvěřitelně přizpůsobivé, i orchideje.
Dříve jsem také trápil masožravky v akváriích, jenže to byla chyba. Venku, nebo volně na parapetu rostou také a dokonce i lépe a levně. Vsadím se že většina tzv. chladnomilných orchidejí, včetně těch náročnějších (Euchile citrina, Nanodes medusae...) doma poroste bez akvárka, nebo vitrínky lépe. Na utricullarie ze stolových hor se akvárium nejspíš hodí, ale nevěřím že musí být chlazené.


pon 01. zář 2014 17:12:11
Profil ICQ

Registrován: pon 03. úno 2014 20:24:52
Příspěvky: 169
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Chlazené být musí pokud chce pěstitel dosáhnout pravidelného kvetení a zdárného růstu. Ostatní "obyčejné" pěstuji také , ale když se nabídne příležitost koupit si za dobrou cenu vzácný druh , který navíc nádherně kvete udělám pro něj teoreticky cokoliv.


pon 01. zář 2014 17:20:14
Profil

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
Virens: je otázka, proč někdo, kdo bydlí v paneláku, kde je v létě na padnutí, musí mít zrovna chladnomilné druhy. Asi proto, že jsou náročnější a pěstitel chce mít pocit že má něco extra a ještě doma za oknem. Přitom orchideje jsou tak pestré, že se dá z botaniky krásně vybírat do takových podmínek a chlazení není třeba.


pon 01. zář 2014 17:22:01
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
bydlím v paneláku a to ještě s okny na západ ,kde valí slunce do večera a přesto mám prakticky jen Pleurothallidinae a to i některé vysokohorské a stvěte div se kvetou i bez chlazení,zvlhčovače,přisvětlování či jiných kravinek.Samozřejmě nekvetly mi ještě všechny(většina těch co nekvetly jsou malé oddělky a do kvetení mají daleko),ale víceméně jsem spokojen a vystačím si s větrakem(y) a postřikovačem na vodu.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


pon 01. zář 2014 18:24:34
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: stř 08. říj 2008 13:37:10
Příspěvky: 1556
Bydliště: Zděchov
Příspěvek Re: Chlazená vitrína
drroman: Konečně důkaz že to jde:-)


pon 01. zář 2014 18:59:09
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: