Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 14:06:43



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 209 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další
 LED osvětlení 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: LED osvětlení
K tomu starému světlu úsporce  Elektrox 250W nevěděla jsem si s tím tenkrát rady ta lampa byla půlená .Tak jsem otočila květ dolů ,růst nahoru. Spektra se prosvětlovaly prý pak modré spektrum fungovalo na 60% .Jestli to byla pravda a dobře nevím.
To co mám teď jsem myslela ,že bude postačující v zz .Ještě když se k tomu zamíchá zimní slunko,ale to poslední dobou není pravda. Moc si s tím nevím rady, třeba to ani není výhodnější,už to nezměním .No asi by bylo lepší v mém případě ty lampy rozdělit jako růst a květ zvlášt´ nebo to je tak jak to je jedno.
Jestli se trošku odtajníte ,pochopím když to z mnoha důvodů nepůjde. Jak svítíte střevícům vy ,určitě jste si sám světla vytvářel .
Na tom grafu u mého led-světla je vlastně vlevo i vpravo jiný otočený světlo. Zase podle grafu co vložil Virens to je asi docela průser .Jsem trošku najednou bez názoru :)


ned 03. led 2016 14:07:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: LED osvětlení
Haki, nic si z toho nedělej taky tápu. Zatím nevím co si počít s teorií růst-květ. Bylinky a tráva to má celkem jednoznačně vyřešeno. Je to docela problém u orchidejí. Ve vitrině předpokládám několik rodů a cca 100 rostlin. Je to na obě spektra současně. Pokud by něco trvale nekvetlo přidám nad rostlinu červenou LEDku. Je tady zatím nejasný podíl modré a červené.


ned 03. led 2016 17:18:36
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: LED osvětlení
virens píše:
Pokud by něco trvale nekvetlo přidám nad rostlinu červenou LEDku.

No takových pafíček mám poslední dobou víc otázku "tak co kvete "už nerada slyším be bé ;)


ned 03. led 2016 17:22:10
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 23. čer 2014 22:08:25
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: LED osvětlení
Haki, já bych vůbec nepodléhal panice. Osvětlení, jenž dopřáváte pantoflíkům, by Vám mohlo závidět mnoho pěstitelů. Co se týká těch úsporek tak tomu rozumím, že má člověk dilema jak ji natočit. Většina výrobců totiž integruje světlo na třetiny pouze do 125W.
Jinak k Vašemu dotazu lze říci jen, že to chce dostatečný pěstební prostor, kterého není nikdy dost ani při normálním způsobu pěstebních metod. Trpělivost a dostatečný kus sebeovládání, když po sezóně zjistíte, že Vás ty dva metry prostoru vyčleněné pro nové spektrum světla neposunuly zase o kus dál. Jinak k dnešnímu dnu mám vyřešeny na hotovo dva druhy osvětlení pod pracovním názvem „Běla a Terminátor“. Třetí druh pod krycím názvem „Katka“ jsem po dvou měsících přejmenoval na „Conana ničitele“. Nechal jsem se unést výsledky „Terminátora“ a na poslední chvíli jsem si řekl, že když funguje extrém na jedné straně spektra, tak proč by to nefungovalo na druhé straně spektra a bez rozmyslu jsem přidal dvojitou dávku složky UV, aby se Cattlee měli o trošku líp, když tolik milují slunce. Špatná objednávka nových led a posléze blízkost prosince sice paradoxně zabránila zkoušce nového spektra pro pantoflíky, ale na druhé straně dostal „Conan ničitel“ ještě jednu šanci u ostatních druhů a „Terminátor“ dostal šanci k doladění, aby se stal příjemnějším pro pěstitele a abych zjistil nakolik budou orchideje ovlivněny tímto zásahem. Část pantoflíčků teď ozařuje „Conan ničitel“.


ned 03. led 2016 21:21:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: LED osvětlení
Deklaraci světelného spektra teplotou se vyhýbám. Je to spíš zavádějící údaj. Pro naše potřeby nepříliš vypovídající.


ned 03. led 2016 22:10:44
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: LED osvětlení
To vamara. Jéje čumím teda a čuměl by i Arnold . Máte můj obdiv.

Něco je v růstovém a květovém spektru. Asi jsou pafíčka úplně bez denního světla? Na prostor to bude náročný určitě i na stejnou teplotu a taky na dost rostlin. Člověk musí zřejmě počítat i z nepochopením kytek ? Jak to celkově takto zkoušíte dlouho na střevících. Možná Vám rychleji rostou a nemusíte čekat roky než nový růžice vyrostou. Taky záleží jaký fajnovky jste si vybral ke zkoušení. Určitě jsem zvědavá jak budete pokračovat. No zajímavě dobrý . ;)


pon 04. led 2016 8:07:38
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 23. čer 2014 22:08:25
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: LED osvětlení
Pro Vaši lepší představu k pěstování přikládám i foto. Jedná se o půdní prostor s oknem, původně určený pro předpěstování přísad zeleniny, dnes i zimním útočištěm pro orchideje (letní sídlo jsem zachytil včera, když jsem Vám dělal pár ilustračních fotek trubic).
Jinak intenzivněji jsem začal osvětlení řešit cca před šesti lety, a jak se správně domníváte člověk musí počítat při každé radikální změně v pěstebních podmínkách, že může nastat malér, který nejde vrátit, ale to nastává výjimečně a jen v oblasti spektra co dá pouze slunce nebo led v dostatečném množství, ale které na druhou stranu dávají pěstování nové možnosti, jak v růstu tak květu. Přinutit orchideje jen růst nebo je uvádět do květu je pro mne daleko jednoduší, než sladění obou fází, které například pantoflíky vyžadují víc než jiné druhy. Jako pokusný materiál používám v podstatě min. 3 rody orchidejí, po min.10 ks + co bych mohl oželet, při zkoušení nového spektra. Přímo u pantoflíků jsou vždycky zařazeny všechny skupiny. Všeobecně vynechávám orchideje, které by mi zaplatili profesionálního osvětlovače a srdcové záležitosti. Nesmím se ale přehmátnout a zjistit po měsíci, že místo „američana“ je pod světlem „ničitele“ kolopakingii.


úte 05. led 2016 0:41:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: LED osvětlení
vamara píše:
Nesmím se ale přehmátnout a zjistit po měsíci, že místo „američana“ je pod světlem „ničitele“ kolopakingii.


Rozumím multihybrid+botanika. Paph.kolopakingii máte asi v záběru na fotu ,ale moc se ve vícekvětých neorientuju i když něco malinko mám pro zvednutí sebevědomí ha ha.Např. nové Paph.dianthum -nemáte taky?No uvidíme jak poroste...

vamara píše:
Přímo u pantoflíků jsou vždycky zařazeny všechny skupiny.

U mě se to pere i se zimním poklesem teplot pro indukci na květ.Ty multihybridy (jestli jsem „američana“)zařadila správně. V jakých teplotách u Vás kvetou. Asi nemáte přímo chladnější střevíce a nebo ano? Možná ,když to nepůjde nepokvete, něco červenější by se mě taky hodilo. Co trochu pozoruju v dosahu světel jsou kapradiny-Pyrrosie – zdá se že rostou líp. Nebo takhle rostly ,ale záhy nové výhony uhnily ,což může být i moje osobní přelejvací záležitost.Zase jsou to jen kapradiny.

Omlouvám se za otázky ,nespěchám když nebudete mít čas hned odpovědět ;)


úte 05. led 2016 9:29:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 23. čer 2014 22:08:25
Příspěvky: 8
Příspěvek Re: LED osvětlení
Na té fotce je hybrid philippinense x stonei. Urbanianum, tranlienianum, appletonianum a hybrid Dayanum x Kolopangii mě teď nasadili na květ, takže mám zastoupeny jak tepl./chlad. včetně pár Phragmipedií i dianthum, ale ne nové.
Různé hodnoty poklesů teplot na indukci květu moc neřeším vzhledem k faktu, že v rámci mezigeneračních výměn se pěstovaly orchideje u nás snad všude, vím, že ke stejnému výsledku nás může dovést i naprosto rozdílná pěstební metoda i přístup. Jinak co se týká Vaší otázky na teplotu, tak se to vzhledem ke skladbě rostlin snažím držet kolem 15C, jelikož posunem teploty výš či níž by mohlo nastat mezidruhové vymírání.


čtv 07. led 2016 0:14:27
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. říj 2008 16:31:10
Příspěvky: 5275
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: LED osvětlení
Zkušenost mám malou ale říká se, že Paph.dianthum ,parishii i haynaldianum jsou k teplotám dost tolerantní. Za určitých podmínek. Mohou se pěstovat tepleji i chladněji. Připouštím je to zvláštní.
No, potěšilo by mě kdyby Vám tranlienianum kvetl v poklesu k 15°C. Prosinec,leden,únor by mělo být chladněji alespoň si to myslím .Nebo budete mít hodnou kytičku .Taky nemáme přímo import z přírody ,z pěstíren může být botanika přizpůsobivější ,ale přece jen si přírodu kytky ještě pamatujou .Teplý a přímo chladný to nepůjde dohromady. Ale děkuju za zkušenost ;)


čtv 07. led 2016 8:25:28
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 209 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: