forum.orchidej.cz
http://forum.orchidej.net/

Osvětlení vitríny
http://forum.orchidej.net/viewtopic.php?f=18&t=24
Stránka 1 z 11

Autor:  Ivana [ pon 08. zář 2008 10:29:30 ]
Předmět příspěvku:  Osvětlení vitríny

Můžete mi, prosím, poradit s výběrem světla do vitriny pro orchideje? Uvolnilo se mi terárium 2mx1mx1m a chci do něj nastěhovat některé své orchideje (hlavně Cattleye,Cirrhopetalum, Bulbophylum), větrání už jsem vyřešila, ale teď se ztrácím v nabídce světel. Moc díky.

Autor:  pavelheger [ pon 08. zář 2008 21:19:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

Ivano,
možná jste už moji odpověď na toto téma četla ve vzkazech. Pokud ne tak ji zde uvedu ještě jednou.
Zkušenosti s vitrínou sice nemám, ale protože jsem potřeboval osvětlení pro svoje výsevy nějakými informacemi jsem se přece jen prokousal a jakýs takýs náhled na věc jsem získal.
Rostliny využívají pro růst přibližně celé spektrum viditelného záření. Nejlépe však dokážou využít modré světlo (okolo 440 nm) pro růst a červené světlo (okolo 680 nm) pro tvorbu květů (viz obrázek Par_action_spectrum). Nevhodnější jsou tudíž světelné zdroje s největším světelným tokem (měřeno v lumenech) vyzářenou v uvedeném spektru. Z ekonomického hlediska je pak důležitá účinnost přeměny elektrické energie na světlo z parametrů jednoduše vypočitatelná jako poměr svítivosti a el. příkonu. Z toho co je na trhu k dispozici se mi jako nejvhodnější jeví fialové lineární zářivky britské firmy NLITE nabízené např. na http://www.klecka.cz (ovšem pouze za předpokladu, že informace uvedené na stránkách http://www.nlites.co.uk/linear.htm jsou správné, tzn, že uvedená např. 14W zářivka má skutečně inzerovanou svítivost 1250 lumen - trochu o tom totiž pochybuji). Pro nejméně náročné rostliny by mohly na osvit 1 m2 vitríny stačit už asi 3 ks, pro náročnější (např. cattleye) až 8 ks těchto zářivek. Asi nejsnáze sehnatelné a cenově o něco dostupnější jsou lineární zářivky Osram lumilux T8 SKYWHITE s barvou světla 8000K. Zářivky prodávané v akvaristikách nejsou vhodné z důvodu nízké účinnosti přeměny el. energie a světlo a nízké svítivosti.
Hezký den

Přílohy:
Par_action_spectrum.gif
Par_action_spectrum.gif [ 47.28 KiB | Zobrazeno 14067 krát ]
nlite-purple.jpg
nlite-purple.jpg [ 20.21 KiB | Zobrazeno 14063 krát ]
osram-skywhite.jpg
osram-skywhite.jpg [ 8.54 KiB | Zobrazeno 16150 krát ]

Autor:  Ivana [ stř 10. zář 2008 10:13:05 ]
Předmět příspěvku:  Re: UV lampy

Zdravím a moc děkuji za vyčerpávající odpověď.

Autor:  pavelheger [ stř 10. zář 2008 11:31:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

Ivano,
je sice pravda, že mě psaní odpovědi celkem vyčerpalo :lol: , ale téma nebylo vyčerpáno ani náhodou. Nezmínil jsem další možnosti jako jsou kompaktní zářivky nebo dokonce výbojky, které mají mnohem vyšší účinnost.

Autor:  EvaJ [ stř 10. zář 2008 19:28:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

Pavle, zajímalo by mě, pokud to víte, které z uvedených možností osvětlení je energeticky nejúspornější vzhledem k účinnosti. Mažel je šetřílek :P :P

Autor:  virens [ čtv 11. zář 2008 8:47:13 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

Moje zkušenosti z přisvětlováním zářivkami (jiného nic nebylo) jsou asi takové. Při pěstování Cattlejí musí být vzdálenost zářivky od listu maximálně 10 cm lépe jen 5 cm , Paphiopedila 20 cm , Phalaenopsisy 15 cm , Dendrobia (zářivka na výšku) na dotek. Ve všech případech je nejlepší ochraná trubice na zářivce
nejlépe vodotěsná!!!!! nebo umístěná vně vitriny. U Dendrobia nedojde k místnímu popálení rostliny. Takto pěstované Dendrobium mívalo pravidelně 2 květné stvoly a 15 - 20 květů.
Samozřejmě jde jen o přisvětlování délka osvětlování potom začíná ráno třeba 6 - 8 hod, večer 16-20 hod. Samozřejmě korigujem dle deního světla.
Toto byl příklad ze zimy. Skleněné vitriny které tak krásně vypadají na stěně proti oknu raději pusťte z hlavy jinak se nedoplatíte.
Pokud se přeci jen rozhodnete pro tuto variantu musí být pár zářivek nebo jiných světel nahoře a hlavně zářivky v zadu a z boku na STOJATO a hloubka
vitriny max 50 cm . Bude li vitrina vysoká jak zářivka ( cca 120cm) je to většinou asteticky únosné. Šířka může být neomezená. Pokud bude jen nízká tak aby zářivky na rostliny dosvítily
nevypadá to hezky . Samozřejmě může být vysoká i 150 cm i takové zářivky se dělají. Min. doba svícení u těchto vitrin je 12 - 16 hod denně 365 dní v roce. Přeji uspěšné pěstování a dost peněz na svícení.

Autor:  EvaJ [ sob 13. zář 2008 19:13:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

nejde mi o osvětlení vitríny, ale o přisvětlování rostlin během zimy, které jsou na okenních parapetech a v blízkosti oken. Jde mi spíše o prodloužení dne, nebo přisvícení, když je hodně tma.

Autor:  pavelheger [ pon 15. zář 2008 9:28:19 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

Evo,
pokusím se probrat nejdůležitější zdroje světla, jejich výhody a nevýhody a to především s důrazem na jejich efektivitu přeměny elektrické energie na světlo a dále na kvalitu vyzářeného světla ve vztahu k růstu rostlin.

VYSOKOTLAKÉ SODÍKOVÉ VÝBOJKY
+ velmi vysoká účinnost přeměny el. en. na světlo (až 150 lumen/Watt)
+ výborné pro indukci květů
+ vysoký světelný tok (např. s 250 W GIB Flower Spectre HPS dostanete 35000 lumen)
- výkony od 250 W výše (nehodí se pro vitríny)
- barva světla je většinou okolo 2000K => vysoký podíl červeného spektra, mizivý podíl modrého spektra (viz graf)
- pro růst horší
- vysoké emise tepla

HALOGENIDOVÉ VÝBOJKY
+ ve srovnání se sodíkovými výbojkami mají vhodnější teplotu světla pro růst 4500 – 5200K
- výkony od 250W výše
- vysoké emise tepla
- nižší účinnost přeměny el. en. na světlo (okolo 80 lumen/Watt)

LINEÁRNÍ ZÁŘIVKY
+ velký výběr barev: 2700 – 8000K, => možná jednoduchá výměna pro růst a pro kvetení
+ výkony 10 – 58 W
- nižší účinnost (v rozmezí 65 až 90 lm/W – čím vyšší výkon, tím vyšší účinnost)
- díky nižším výkonům je důležitá blízkost k osvětlovaným rostlinám

KOMPAKTNÍ ZÁŘIVKY
+ velký výběr barev (jako lineární zářivky)
+ široké spektrum výkonů až do 220W
+ většinou má zabudovaný předřadník => jednoduchá montáž do standardních žárovkových patic E27 nebo E40
- nižší účinnost 60 – 75 lm/W

Nevím nakolik Vám uvedený přehled pomůže. Pro každou aplikaci (vitrína, zimní zahrada, přisvětlení několika rostlin) se hodí jiný druh nebo třeba jejich kombinace. Před vlastním rozhodováním o druhu světelného zdroje je třeba si definovat požadavky na výsledný světelný výkon, osvětlenou plochu, dobu sepnutí a případně i na estetické aspekty. Každopádně však počítejte s tím, že jakékoliv svícení přijde draho.
Přeji příjemný výběr ;)
Pavel

Přílohy:
GIB-lighting.jpg
GIB-lighting.jpg [ 68.64 KiB | Zobrazeno 14054 krát ]

Autor:  EvaJ [ pon 15. zář 2008 18:29:45 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

Pavle, díky za pěkný přehled. Něco z toho určitě vyberu, ale musím si právě ujasnit jak moc budu muset přisvětlovat. Ale do obchodu musí jít človět s jasným požadavkem jinak mu vnutí to co potřebují oni a ne já. Přisvětlovat asi budu přes zimu muset alespoň při hodně špatných světelných podmínkách, takže počítám s tím, že něco mi to stát bude. Ale co by člověk pro orchidky neudělal ? :mrgreen:

Autor:  Věra [ stř 08. říj 2008 6:51:07 ]
Předmět příspěvku:  Re: Osvětlení vitríny

prosím o zprávu, zda je které okno je lepší na umístění orchidejí- západní nebo východní?

Tam kde mám západní okno držím teplotu cca 18 st a kde je východní je tepleji.Je pravda, že přes léto jsem je měla na východním okně a přestěhovala je na zimu na západní,ale mají rády v zimě trochu sluníčka, že ? Asi jako lidé. Nebo je možné jim přisvěcovat, poraďte díky

Pěstuji Phaly, Paphilopedila, Catleye
Ve skleníku mám Cymbidia, Colegyně, Zygopetalum

Stránka 1 z 11 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/