Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 1:30:22



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Teda 320W v bytě, to bude světla jak na stadionu, to už mi přijde moc (o spotřebě nemluvě). Já mám 200W v krytu a stejně to osvítí celou místnost. V tom případě bude potřeba vyřešit i umístění vitríny (třeba ne proti gauči apod.). Zrcadla bych asi nedávala z estetických důvodů, to radši vitrínu šoupnout vedle okna, tím by stačilo i míň zářivek. Virensi co ta teplota, nebude to moc hřát, v takhle uzavřeným prostoru?


pon 25. bře 2013 15:23:29
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
kajmii, já bych je dal všechny z venku. Vlhkost bude každopádně problematická a nevím jak dlouho to vydrží. O teplo
bych zas tak obavu neměl ale záleží co se tam bude pěstovat. U chladnomilných bych to jako problém viděl. Zcela určitě teplota uvnitř nahoře dosáhne lehce 30°C. proto ventilátor nahoře tak průměr 12cm (12 V) a napojení na termostat.
Do několika let opustím skleník a vrátím se do takové vitriny. Už si na to chystám rostliny.Bude hluboká do 35 cm. Možná to budou 4 vitriny menší s LED ale to je třeba vyzkoušet.


pon 25. bře 2013 17:42:15
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
No ale když ty zářivky budou na bocích, bude tam vedro všude ne? Právě soudím podle tý svojí. Mám 200W kompakt a nahoře je přes 30, přestože je zářivka oddělená sklem a je k ní větrání. Pokud bude venku, tak by to snad šlo, ale zase lepit to zvenku na sklo...taky to bude dost těžký, aby to sklo vydrželo. Mě se to takhle na vejšku a celoskleněný zdá dost těžko realizovatelný :?


pon 25. bře 2013 17:48:37
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Vitrina je vysoká a teplo půjde nahoru a ventilátor to zvládne i na malé otáčky ale je to třeba vyzkoušet. A taky k tomu volit rostliny.


pon 25. bře 2013 18:00:30
Profil

Registrován: ned 24. bře 2013 20:09:19
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
virens: psal jsi "Mám bohaté zkušenosti se zářivkami" jaké tedy ty zářivky? já bych zvolil jenu 840 a jednu 865 (chromatičnost)
a kdybych tam nechtěl orchideje ale nějaký jiný rostliny co zvládá méně světla, tak by mi stačili ty 2x49W?


pon 25. bře 2013 18:49:07
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
kajmii - není nic jednoduššího než teplota u běžných zářivek. :P
První číslo znamená Ra , to je kvalitativní koeficient, zároveň identifikuje druh, typ zářivky. Další dvě čísla jsou právě hodnoty v kelvinech.
Tedy 830 je Ra min. 80, což znamená třípásmovky, třeba Osram jim říká lumilux. Teplota je 3000K.
No a 865 má jeplotu 6500K.
Mít v té vitríně 5000luxů není vůbec špatné. To by stačilo neprosté většině kytek. Teda zvlášť náročné, pro extra kondici a kvetení rádi víc.
Jde hodně o dobu osvětlení. Pokud se počítá umělé osvětlení jako dominantní zdroj , bude se svítit asi 12h, tak by to mohlo jít.
Vitrína je malá, půjde o choroby, teplotu, proudění vzduchu. Pokud budou trubice uvnitř, je to hodně tepla. Záleží, jestli bude dostatečně odváděno ven. Stejně bude důkladná ventilace nutná. S dostatečným odvětráním tam půjde dát i dost silný příkon a eliminovat tím i choroby.
Předřadníky by se daly dát ven. Je pravda, že délka kabelů je limitovaná. Z hlavy nevím, pokud budou blízko , tak asi žádný problém.
Pro studeňáky to fakt nebude, ale myslím ani pro víc stínomilné. Tam pak jde o umístění, každý centimetr od zářivky se počítá.
Budou to drahé kytky, ty náklady budou.... No ale jde to, co by tak nadšenec neudělal, že? :lol:


pon 25. bře 2013 18:57:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Fejfo, volil bych tedy dvě zářivky ale nech si možnost aby jsi mohl další dvě přidat. A už to popsal Mila J. Já jsem používal jednu Gro Sylvania a druhou teple bílou. Označení to tehdy jiné nemělo. tato kombinace byla optimální a rostliny spolehlivě kvetly. Dnes je těch světel spousta a není šance je všechny vyzkoušet :o takže ať ti přeje štěstí při výběru. :D . Dbej na to aby to nebyla sušička na rostliny,. Spodní přívod vzduch by měl mít nějaký zvlhčování. No je to složité ale dnes je dost možností jak to zvládnout.


pon 25. bře 2013 19:21:38
Profil

Registrován: ned 24. bře 2013 20:09:19
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
OK a kdybych se rozloučil s náročnou květenou a dal bych tam nějaké nenáročné rostliny, tak by jste doporučovali jaký výkon na normální zářivku 8.. (unesli by třeba i těch 2x49 nebo 2x35, nebo by to už bylo moc málo pro jakýkoliv druh). samozřejmě délka zářivky zůstavá 145cm. A pak mě napadlo co kdybych tam dal zařivky typu 9.. měli by mít větší svítivost a menší vatáž ;)


pon 25. bře 2013 19:31:30
Profil
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Počítejte aspoň těch 2 x 49 . 35 je rozhodně málo.


pon 25. bře 2013 19:57:52
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř 04. lis 2009 9:29:35
Příspěvky: 1851
Bydliště: Nové Bránice okr.Brno-venkov
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Kapradiny a podobné běžné kytky moc světla nepotřebují. Klidně by ten příkon nemusel být velký, možná spíš neměl být velký. I některé stínomilné orchideje se spokojí s nižším příkonem.
Chorobami kapradin nemám zkušenosti, předpokládal bych, že nebudou náchylné, nevím.
U zářivek je složitější nasvícení větších rostlin. Jde o ůbytek světla se vzdáleností. Proto může být vhodnější voba menších kytek a diferenciace vzdálenosti s ohledem na požadavky. Pokud by se ale stěny použily reflexní, aby tolik světla neunikalo, dost by to v tomto směru pomohlo.
Bude to chtít vychytat světlo, teplotu, proudění vzduchu, vlhkost( dovlhčení) podle zvolených kytek.


pon 25. bře 2013 20:02:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: