Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 27. dub 2024 16:49:19



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
 Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci 
Autor Zpráva

Registrován: ned 24. bře 2013 20:09:19
Příspěvky: 5
Příspěvek Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Dobrý den, mám dilema s osvětlením, mám vitrínu šířka: 43 cm, hloubka: 37 cm, výška: 163 cm (Je úzká a vysoká protože mám nedostatek místa v bytě) a chtěl bych tam pěstovat nějaké jednoduší orchideje a možná i bromélie, podle nákresu níže uvidíte jak jsem vymyslel osvětlení (doufám že to pujde zrealizovat :) ). A teď k otázce: chtěl bych u přední strany v rohách dvě zářivkové trubice T5 146cm dlouhé a nevím v jaké vatáži mám vybrat. Na výběr mám 35, 49 a 80W (chtěl bych zohlednit hloubku vitríny 37cm a cca mínus 10-15cm bude zadní stěna s vestavěnými květináči pokrytá lignocelem a kůrou). Pak mám ještě na výběr chromatičnost zářivek 830, 840, 865 (tomu moc nerozumím). K zářivkám bych použil vodotěsná patice G5. Na nákresu mám zakreslený zeleně kruhovou zářivku a nevím jestli bude vůbec za potřebí (22 nebo 32W). K ventilaci vitríny bych udělal do stropní stěny otvor, ale nevím zda postačí mřížka nebo budu muset použít třeba PC větráček (okolo předních dveří je cca 0,5cm mezera). Předem děkuji za vaše rady a typy.


Přílohy:
Poznámka: Návrh
Návrh.jpg
Návrh.jpg [ 117.95 KiB | Zobrazeno 5996 krát ]
ned 24. bře 2013 22:31:00
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Jestli ty boční stěny vitríny neuděláte z reflexního materiálu, tak zapomeňte na to, že tam budete mít pouze ze zářivek
dost světla. I když je uděláte z ref. mat. tak tam podle mne budete mít v úrovni rostlin max. 5 tis. luxů. To vše za předpokladu, že použijete 80W trubice a dáte zezadu trubicím reflexní kryt, aby vám půlka světla nešla vniveč dveřmi. Nevím z hlavy jaké barvy označují ta čísla, ale použil bych studené bílé, případně kombinaci st.bílá plus denní. Jestli se nepletu tak TS trubice jsou ty moderbí 16mm zářivky a v těch stejně žádné natury, flory atd. nedělají. Osobně bych do vlhkého prostředí vitíny
zářivky nikdy nestrkal, možná tak ve speciálních svítidlech, takto na osto ne, navzdory spešl paticím.


ned 24. bře 2013 23:09:09
Profil

Registrován: ned 24. bře 2013 20:09:19
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
S tím reflektorem za zářivku jsem počítal a když rostliny budu cca 20cm až 25cm od zářivky tak to pořád vidíte tak tragicky?


ned 24. bře 2013 23:30:03
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Nevidím to tragicky, ale rozhodně to není vitrína pro světlomilné rostliny. Úbytek světla je s rostoucí vzdáleností od zdroje opravdu značný, jak jsem psal, vidím to na max. těch 5 tis. luxů a to jsem optimista. Pro porovnání: mám fytotron se čtyřmi 150cm zářivkani (58W), rozteč zářivek 7cm, kryt z leštěného hliníku, 5cm pod (novými !)zářivkami naměřím 12tis. luxů. Až to nainstalujete, tak si to přeměřte, pokud nemáte luxmetr, tak to lze pomocí fotoaparátu. Ještě mě napadla jedna věc, nevím kam plánujete dát předřadníky k zářivkám, ale nezapomeňte při plánování, že délka drátu od předřadníku k patici je limitovaná (uvedeno vždy na příslušném předřadníku), pokud plánujete, že předřadník dáte někde mimo vitrínu, tak bych s tím moc nepočítal. Není mi totiž jasné, kam na prosklenou vitrínu chcete předřadníky umístit, ale asi to máte nějak vychytané. Jestl je chcete dát na strop vitríny ,tak si to raději změřte ať vám to vyjde.


pon 25. bře 2013 0:06:11
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Jenom aby jsme si rozuměli, předpokládám, že vám do vitríny půjde minimum externího světla, pokud bude vitrína např. někde v blízkosti okna a budete zářivkami pouze zvyšovat intenzitu osvětlení, tak to je jiná situace...


pon 25. bře 2013 0:15:53
Profil

Registrován: ned 24. bře 2013 20:09:19
Příspěvky: 5
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Bude u světla tak na půl, fíkus tam roste uplně v pohodě (chápu že orchideje není fíkus :D) a našel jsem GROLUX T5 80W 145cm a kdybych tam dal slušný reflektor, tak by to už bylo lepší?


pon 25. bře 2013 0:40:25
Profil

Registrován: pon 04. bře 2013 1:26:01
Příspěvky: 69
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Zkušení orchidejáři vám třeba poradí, nakolik je vámi uváděná zářivka přínosem pro pěstování orchidejí.
Když jsem pěstoval orchideje, tak jsem umělé zdroje světla nepoužíval, tak bohužel nevím. Ze zkušenosti s
jinými rostlinami je to podle mne moc peněz za málo muziky - rostliny mi pod speciálními zářivkami tohoto typu rychleji a zdravěji nerostly. Pokud mají tyto zářivky výrazně posílenou oblast modré a červené, tak luxmetrem naměříte méně než u "obyčejných"
zářivek stejného přikonu, světla tam ale bude stejně, tak se toho nelekejte :D - luxmetr má zvýšenou citlivost v zelené a žluté části spektra, jelikož je nastaven pro potřeby člověka a ne rostlin.


pon 25. bře 2013 1:35:29
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon 03. srp 2009 16:18:51
Příspěvky: 1011
Bydliště: žádné nemám,ale přebývám v Brně
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
viděl jsem docela funkční vitríny či spíše skříně na výšku(na fotkách,ale viděl jsem i kvetení co paní dosáhla je to předsedkyně orchideaklubu v Krakově-v bytě má cca 700 druhů orchidejí)-zářivky má ale i na stranách těch skříni.Jsou to opravdu skříně 2m vysoké http://www.orchidalia.pl/stronki/galerie/grazyna/ .Třeba ti to pomůže v inspiraci.Pokud bys šel do Pleurothallidinae,ty nepotřebují zase tolik světla a vybírat je opravdu z čeho.Akorát v návrhu nevidím způsob větrání v této vitríně a ten je dost podstatný,jinak z toho bude akorát líheň houbových chorob.
Ještě tady je krásný blog se zkušenostmi k nezaplacení http://www.orchidkarma.com/category/pro ... -projects/
má tam dvě vivaria a to první prásně zarostlé a nějaký čas funkční právě kvůli houbovým nemocem musela předěla a přišla o řadu rostlin a peněz-tahle je ze Švédska.

_________________
https://www.flickr.com/photos/66109315@N06/
http://drroman2.galerie.cz/4661207-orchideje
http://drroman3.galerie.cz/
http://drroman.rajce.idnes.cz/


pon 25. bře 2013 10:44:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 06. led 2010 22:18:15
Příspěvky: 907
Bydliště: Praha Kolovraty
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Dle mého názoru to fungovat bude, ale nejsem si jistá teplotou v takový vitríně. Samozřejmě čím větší watáž, tím víc světla, ale taky zároveň tepla. Obávám se, že ty 80 ky budou moc hřát, zvlášť pokud budou uvnitř vitríny. Myslím, že větráček je rozhodně nezbytný, ale nahoře ten z PC moc daleko nedofouká. Mám tu různé a většina fouká tak na 50cm, tudíž by se asi musel dát i někam dolů, pokud tam budou orchideje (třeba bromeliím a kapradinám snad stojící vzduch nevadí-ale nevím na kapradiny tam bude asi zase světla moc). Nevím, co znamenají ta čísla 830, 865...Chtělo by to údaj v Kelvinech.
Ty předřadníky jsou někdy zabudované už v patici pro zářivku nebo ne? To si nejsem vůbec jistá, ale vím, že když jsem zářivky kupovala, tak jsem měla jen zářivku a armaturu, nic bokem. Těch 5 klux je asi tak maximum, ale určitě se najdou rostliny, kterým to stačí.
Za sebe můžu říct, že vymyslet funkční vitrínu je docela fuška a člověk dlouho po první zkoušce přemejšlí co jak vylepšit, protože v praxi se vždycky vyskytne nějakej další zádrhel...


pon 25. bře 2013 12:18:16
Profil ICQ
Moderátor

Registrován: stř 30. črc 2008 13:04:11
Příspěvky: 1228
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: Jaké mám zvolit osvětlení a ventilaci
Fejfo,
tak jak to máš navrženo je to správně ale budeš muset domyslet některé detaily. Mám bohaté zkušenosti se zářivkami
a Cattleje dobře rostly jen když zářivka procházela mezi rostlinami. (Luxmetr jsem tehdy neměl) Pokud je to možné boky vitriny bych udělal ze zrcadel. (Tedy pokud nebudeš využívat nějaké boční osvětlení od okna) A taky bych přidal ještě dvě zářivky . Pak by to mohlo stačit. Navrchu vitriny bych dal do otvoru ventilátor který by vzduch z vitriny odsával. ty zářivky uvnitř nebudou mít dlouhou životnost. Ještě bych to objel silikonem. Počítej se zamlžováním ultrazvukem (Taky nejlépe nahoře).
I vodotěsné krabice se ve skleníku časem zaplnily vodou. Elektriku nejlépe ven.


pon 25. bře 2013 14:59:24
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: