Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 28. dub 2024 1:30:06



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
 Zimování na balkóně 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Zimování na balkóně
Rád bych se zeptal. Vyřešil, nebo řeší někdo z Vás v nezasklené, čili nezateplené lodžii nějaký určitý pěstitelský prostor, řekněme 1m krychlový, napláclý jednou styčnou stěnou ku zdi s okny- nežádám prostupnost světla (- rostliny stejně za teplot okolo nuly stagnují ve všech procesech), tudíž chci vymyslet prostor pro vyloženě celozimní bezmrazé přechování rostlin (například špirlic, na zimu zatahujích rosnatek či podobně) v nějakém boxu, zatepleném zvenčí polystyrenem ....atd? Máte někdo nějakou zkušenost s kombinací k tomuto účelu vhodných materiálů a případně jak řešit přívod tepla z bytu, jak řešit problém kondenzování vodních par při vysokém rozdílu teplot uvnitř takového boxu a okolní minusovou teplotou ?
Dopředu děkuji za jakkékoliv postřehy či nápady.


pát 21. zář 2012 21:04:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2009 11:10:58
Příspěvky: 2874
Bydliště: Hradec Králové
Příspěvek Re: Zimování na balkóně
Napadá mě jen vyrobit bednu z polystyrenu a na dno dát topný kabel zasypaný v písku nebo keramzitu s termostatem.. Nad to rošt s kytkama.

_________________
http://www.orchidey.estranky.cz/


ned 23. zář 2012 6:20:42
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: pon 16. led 2012 15:34:25
Příspěvky: 1547
Příspěvek Re: Zimování na balkóně
Romčo,k vytápění by se daly použít tepelné podušky,dělají se v různých rozměrech (já mám AEG 30 x 43 cm) jsou voděodolné a dá se na nich regulovat teplota... :roll: :P

_________________
www.orchids.webnode.cz


ned 23. zář 2012 6:46:43
Profil Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Zimování na balkóně
Děkuju za vaše nápady...přiznám se, že nad vyhříváním prostoru elektricky jsem vůbec neuvažoval....díky za inspiraci, mám nad čím rozmýšlet 8-)


ned 23. zář 2012 21:08:48
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: úte 31. srp 2010 1:49:16
Příspěvky: 102
Bydliště: Borovany
Příspěvek Re: Zimování na balkóně
Asi bych na box raději volil polykarbonát, Procesy sice stagnují, ale úplná tma je špatná.


stř 10. říj 2012 19:31:48
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05. srp 2010 14:33:44
Příspěvky: 280
Bydliště: Děčín
Příspěvek Re: Zimování na balkóně
Rozumím...rostliny v přírodě zapadané sněhem také ovlivňuje něco málo pronikajícího světla, na druhou stranu znám pěstitele, co se uchylují k podobným zimovacím praktikám, jako skladování mucholapek přes zimu v lednici atd., takže rostliny stagnují třeba 3 měsíce v naprosté tmě. Je pravda, že žádným sebelepším boxem, ať už vyrobeným z čehokoliv, nedosáhnu takového přirozeného zimování, jako má například jeden můj známý - na zahradě má vykopaný asi 70cm do hloubky jakýsi krecht, zkrátka jámu obezděnou cihlami, vespod štěrk, nebo beton (tudíž do jisté míry vše s okolím dýchá- vyměna teplot, vzduchu i vlhkosti) a vše má svrchu přikryté dvojtý polykarbonátem, který coby víko v létě odklápí, v zimě naopak zapadá sněhem a pro jistotu přikrývá ještě chvojím, aby vnitřek lépe izoloval.
Já se naopak obávám toho, že čím lépe bude vnitřek boxu izolovaný od okolí, tím asi více budu mít prolém se srážením vlhkosti, odpařující se postupně z provlhlých kvítníků- některým rostlinám je potřeba zachovat jistou vlhkost u kořenů například špirlicím nebo mucholapkám, přestože nadzemní část substrátu bude téměř nebo úplně proschlá, jinak dochází k hnilobám oddenku u špirlic a hnilobám listů mucholapky .
Pravdou je , nebo respektivě mám osobně odzkoušeno, že tyto rostliny se dají poměrně bez úhony pěstovat přes zimu u okna v místnosti, která se nevytápí (dosahoval jsem u skel nočních teplot i pod 14 st.C ), ale když už jich je větší množství....je to problém....tak mne právě napadlo, co to zkusit nějakým způsobem celoročně venku na balkóně. Jeden můj kolega s úspěchem používá podobný omezený prostor, který vytápí akvarijním topítkem v malém akváriu....voda ohřívá vzduch, ale dochází ke kondenzaci vodních par, a to je třeba nějak řešit.


čtv 11. říj 2012 5:12:38
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: